Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ebola w świdnickim szpitalu? Alarm fałszywy, ale jesteśmy przygotowani

MM
Pierwszy przypadek podejrzenia zachorowania na gorączkę krwotoczną na terenie powiatu pokazał, że personel szpitala "Latawiec" jest na ebolę przygotowany. Prawidłowo wdrożył wymagane procedury, a pacjent został odizolowany i przekazany na oddział zakaźny do Wrocławia - takie wnioski przekazały dziś dziennikarzom służby medyczne powiatu świdnickiego.

- To był fałszywy alarm, ale musieliśmy wdrożyć niezbędne procedury - mówi Zbigniew Kubiaczyk, dyrektor ds. lecznictwa świdnickiego szpitala. - Bo choć prawdopodobieństwo, że jest to ebola było minimalne, to jednak było - dodaje.
Tłumaczy, że pacjentka przyszła na SOR "Latawca" w niedziele wieczorem. Miała bardzo z wysoką gorączkę i biegunkę. Bała się, że to gorączka krwotoczna, bo jej mąż przebywał na kontrakcie w Tunezji i mógł tam zetknąć się obywatelami tych afrykańskich krajów, w których wystąpiła ta śmiercionośna choroba.
Dziś na temat przygotowania naszych placówek medycznych debatowali przedstawiciele szpitali, pogotowia i samorządu.
- Szpitale zarówno świdnicki, jak i świebodzicki opracowały procedurę postępowania na wypadek zgłoszenia się pacjenta z podejrzeniem zakażenia wirusem Ebola - zapewnia Piotr Dębek, rzecznik Starostwa Powiatowego w Świdnicy. Dodaje, że szpital „Latawiec” wyznaczył jednoosobową salę w szpitalnym oddziale ratunkowym, a szpital „Mikulicz” jednoosobową salę w izbie przyjęć, gdzie przebywać będzie pacjent od momentu przyjęcia do momentu przekazania do oddziału chorób zakaźnych. Pacjenci będą trafiać do Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. Osobami chorymi będzie się zajmował wyznaczony personel dyżurujący.
Szpitale zakupiły indywidualne zestawy ochrony biologicznej celem ochrony pracowników w warunkach zagrożenia biologicznego, a Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy zakupiło indywidualne pakiety ochrony biologicznej oraz posiada procedurę mycia i dezynfekcji ambulansów oraz sprzętu medycznego.

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega, że nie istnieje obecnie ani szczepionka, ani profilaktyka farmakologiczna przeciw Eboli.dlatego zdecydowanie odradza podróżowanie do 3 krajów objętych występowaniem zachorowań na Ebolę w rozmiarach epidemicznych tj. Gwinea, Liberia i Sierra Leone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto