Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2017. Część matematyczno-przyrodnicza

red.
fot. Przemek Świderski
Egzamin gimnazjalny 2017 odbędzie się tuż po świętach wielkanocnych. 20 kwietnia odbędzie test gimnazjalny 2017 z części matematyczno-przyrodniczej.

Egzamin gimnazjalny 2017. Część matematyczno-przyrodnicza

Test gimnazjalny matematyczno-przyrodniczy zaplanowano na 20 kwietnia. Podzielony jest on na dwie części: egzamin gimnazjalny 2017 matematyka (90 minut) i egzamin gimnazjalny 2017 przedmioty przyrodnicze: biologia, chemia, fizyka i geografia (60 minut).

Egzamin gimnazjalny 2017 matematyka

Matematyka od lat sprawia gimnazjalistom najwięcej kłopotów. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy analizę arkusza egzaminacyjnego z ubiegłego roku. Ten łatwo można znaleźć m.in. na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

- Badany podczas egzaminu gimnazjalnego poziom opanowania wiadomości i umiejętności matematycznych wymaganych przez podstawę programową wygląda od kilku lat podobnie. Średni wynik oscyluje w okolicy 50 proc. Pewnie i w tym roku będzie podobnie - mówi Agnieszka Szulc, kierownik redakcji przedmiotów ścisłych i edukacji wczesnoszkolnej w Gdańskim Wydawnictwie Oświatowym.

Egzamin gimnazjalny 2016 część matematyczno-przyrodnicza

Na co więc warto zwrócić uwagę? Redaktor wskazuje, że najtrudniejsze dla uczniów okazały się przed rokiem zadania 13, 18 i 22. Poprawnie wykonał je tylko co trzeci uczeń.

- Zadanie 18 było najtrudniejsze. Pojawił się kłopot ze stosowaniem twierdzenia Pitagorasa w zadaniu wymagającym zaplanowania i wykonania ciągu czynności, które nie wynikały bezpośrednio z treści zadania - zauważa Agnieszka Szulc.

Zobacz także: Egzamin gimnazjalny 2017 część z języka obcego

Kolejne polecenie, które przysporzyło gimnazjalistom dużo trudności, to zadanie 22, wymagające zastosowania odpowiedniego modelu matematycznego.

- Było to dość trudne zadanie otwarte dotyczące znajomości zagadnienia proporcjonalności odwrotnej. Uczniowie stosunkowo rzadko mają do czynienia z zadaniami dotyczącymi poszukiwania zależności między wielkościami odwrotnie proporcjonalnymi - wyjaśnia kierownik redakcji z GWO. Wnioski są więc oczywiste - trzeba poćwiczyć proporcje, a przede wszystkim proporcjonalność odwrotną - podpowiada.

Zobacz także: Egzamin gimnazjalny 2017 część humanistyczna

Trudne okazało się polecenie 13, co może zaskakiwać. A cały kłopot polegał na tym, że uczniowie nie przećwiczyli dobrze wyciągania wniosków oraz nie nauczyli się uogólniać zauważonych prawidłowości. Rada dla zdających: nawet jeśli nie jesteście pewni, czy robicie to dobrze, próbujcie!

Jak z kolei wskazują specjaliści z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, w ubiegłym roku znacznie lepiej niż zazwyczaj „poszły” zadania dotyczące geometrii.

- Najłatwiejsze okazało się zadanie 20. Poziom wykonania sięgnął 76 proc. - informują eksperci z CKE. - Gimnazjaliści musieli wyobrazić sobie model sześcianu na podstawie jego siatki i wskazać punkty, które pokryją się ze sobą po złożeniu tej siatki.

Nie oznacza to jednak, że uczniowie mogą zapomnieć o geometrii - ta od lat na testach sprawia wiele kłopotów.

Zobacz również: Egzamin gimnazjalny 2017 część humanistyczna

Według egzaminatorów najwyższe wyniki gimnazjaliści osiągnęli zaś za zadania sprawdzające wykorzystanie i tworzenie informacji, czyli umiejętności interpretowania i tworzenia tekstów o charakterze matematycznym, używania języka matematycznego do opisu rozumowania i uzyskanych wyników. Jest to łatwe pod warunkiem, że skupia się na zadaniu i zbytnio się nie spieszy.

Co jeśli uczeń nie ma pomysłu, jak rozwiązać zadanie otwarte?

- Warto podejmować wszelkie próby, bo każda czynność może się wiązać ze zdobyciem punktu - zaleca Anna Szulc z GWO.

Egzamin gimnazjalny 2017 przedmioty przyrodnicze

Test dotyczący wiedzy przyrodniczej okazał się dla uczniów dość trudny - zdobyli średnio 51 proc. Sprawdzał on wiedzę z czterech przedmiotów: biologii, chemii, fizyki i geografii.

Zobacz także: Próbny egzamin gimnazjalny z Operonem

Pytania z biologii dotyczyły systematyki, ekologii, budowy i funkcjonowania organizmu człowieka oraz genetyki. Z chemii pojawiły się zagadnienia dotyczące wewnętrznej budowy materii, reakcji chemicznych, właściwości związków nieorganicznych oraz budowy i właściwości węglowodorów i ich jednofunkcyjnych pochodnych. Na fizyce pojawił się zaś m. in. ruch prostoliniowy, przepływ ciepła, skupianie promieni w zwierciadle wklęsłym, wielkości fizyczne charakteryzujące prąd elektryczny oraz ruch drgający. Na geografii ważna była umiejętność korzystania z podstawowych źródeł informacji geograficznej: mapy, wykresu i danych statystycznych. Ale jak wskazują eksperci z CKE, nie tylko wiedza się liczyła.

- Sukces zależy od wielu umiejętności. Należą do nich m.in. umiejętności ponadprzedmiotowe, takie jak wykorzystywanie informacji, analizowanie wyników doświadczeń oraz formułowanie wniosków na podstawie przeprowadzonego rozumowania. Oznacza to, że nawet będąc „nogą” z przyrody, można zyskać dobry wynik. Byle się nie poddawać!

Egzamin gimnazjalny 2017 wyniki

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2017 uczniowie poznają 16 czerwca 2017 r., a zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu otrzymają 23 czerwca 2017 r.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto