Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eksperci o smogu w Warszawie: to patologia, cała Europa już sobie z tym poradziła

red
Dariusz Bloch
W poniedziałek ponownie ogłoszono alarm smogowy. Najbardziej zanieczyszczone powietrze w Krakowie, Warszawie, Kielcach i Katowicach. Dzieci i kobiety w ciąży nie powinny przebywać na świeżym powietrzu. W Rybniku odwołano lekcje w szkołach.

O wszczęcie działań mających na celu ograniczenie stężenia niebezpiecznego pyłu w powietrzu w całym kraju apelują działacze organizacji Polski Alarm Smogowy. Piotr Siergiej z PAS mówi o dwóch niezbędnych dla walki ze smogiem postulatach. Pierwszy z nich to normy na węgiel, których w Polsce aktualnie nie ma. Druga kwestia to wprowadzenie do obiegu kotłów na paliwa stałe, które emitują bardzo mało zanieczyszczeń, tzw. kotły klasy piątej.

Piotr Siergiej zwraca uwagę, że jako kraj, który w większości ogrzewany jest węglem nie możemy funkcjonować, jak do tej pory, bez prawnych regulacji w tym zakresie. – Palimy czym chcemy, dowolnie, odpadami kopalnianymi, bo to jest zgodne z prawem. Mamy normy na gaz, na benzynę, ale na węgiel nie. To patologia – mówi działacz PAS. – Alarmowy poziom smogu w Polsce to 300 mikrogramów, chcemy żeby było 100 mikrogramów tak jak w Czechach i na Węgrzech – postuluje Polski Alarm Smogowy. Jak wynika z informacji przekazanych AIP przez członków PAS, organizacja złożyła w listopadzie petycję do Ministerstwa Środowiska w sprawie zmiany dopuszczalnego progu stężenia trujących pyłów w powietrzu. Petycję podpisało 10 tys. obywateli, Ministerstwo Środowiska przyjęło dokument.

–Minęły ponad dwie miesiące i cisza. Ministerstwo Środowiska może wprowadzić te zmianę w każdej chwili, ale z jakichś przyczyn nie robi tego – relacjonuje dla AIP przebieg sprawy Piotr Siergiej z PAS. Od wielu miesięcy temat smogu monitoruje stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. –Z powodu smogu ginie więcej ludzi w Polsce, niż z powodu wypadków drogowych. Najwyraźniej rząd nisko sobie ceni życie Polaków – komentuje dla AIP Jan Śpiewak z MJN. I dodaje: – Polska staje się Chinami Europy, ale nie w zakresie produkcji przemysłowej, ale zanieczyszczenia powietrza Spośród 50. najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej, 33 to miasta położone w Polsce.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto