Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejski Poeta Wolności 2018. Linda Vilhjálmsdóttir nagrodzona za tom "Wolność" [zdjęcia]

Tomasz Rozwadowski
Europejski Poeta Wolności 2018. Islandzka poetka Linda Vilhjálmsdóttir laureatką Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności. Gala wręczenia nagrody w Teatrze Szekspirowskim, 25.03.2018
Europejski Poeta Wolności 2018. Islandzka poetka Linda Vilhjálmsdóttir laureatką Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności. Gala wręczenia nagrody w Teatrze Szekspirowskim, 25.03.2018 Przemyslaw Swiderski
Islandzka poetka Linda Vilhjálmsdóttir została laureatką Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2018 . Za tom "Wolność" w polskim tłumaczeniu Jacka Godka. Nagroda dla poetki to statuetka oraz 100 tys. zł, dla tłumacza zwycięskiego tomu - statuetka i 20 tys zł.

- "Wolność" to traktat polityczny. Feministyczny. Realistyczny. Lewicujący. Z dodatkiem religii. A nade wszystko - uniwersalny. Bo gdzie nie nadużywa się wolności? Gdzie nie sortuje się ludzi jak odpady? W jakiej części północnego świata nie panoszy się liberalny konsumpcjonizm? Wszyscy podlegamy globalnym prawom materializmu, wszyscy bardziej niż być, chcemy mieć – powiedział Jacek Godek.

Nagroda Europejski Poeta Wolności, gdańskie prestiżowe wyróżnienie literackie, została przyznana w niedzielę wieczorem, ale poprzedzał ją trzydniowy festiwal literacki odbywający się w różnych punktach w centrum Gdańska.

Nominowani do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2018 byli: Tatev Chakhian (Armenia) za tom "Dowód (nie)osobisty", tłum. Haik Howannisjan i Paweł Sakowski, Selim Babullaoglu (Azerbejdżan) za tom "Nie ma kto pisać do pułkownika", tłum. Ilaha Karimova i Grażyna Zając, Płamen Dojnow (Bułgaria) za tom "Sofia Berlin", tłum. Hanna Karpińska, Dymitr Dobrew i Dorota Dobrew, Wojciech Gałązka, Erkka Filander (Finlandia) za tom "Biała burza przebudzenia", tłum. Katarzyna Szal, Menno Wigman (Holandia) za tom "Na imię mi Legion", tłum. Barbara Kalla i Adam Wiedemann, Linda Vilhjálmsdóttir (Islandia) za tom "Wolność", tłum. Jacek Godek, Dumitru Crudu (Mołdawia) za tom "Fałszywy Dymitr", tłum. Jakub Kornhauser i Joanna Kornaś-Warwas, Alice Oswald (Wielka Brytania) za tom "Zapadać w jawę", tłum. Magda Heydel. Holenderski poeta Menno Wigman zmarł w lutym br. i, zgodnie z regulaminem nagrody, jego wiersze zostały przedstawione na festiwalu, ale nie mogły konkurować o nagrodę. Podczas gali zebrani uczcili zmarlego w wieku 51 lat poetę minutą ciszy.

Tegoroczna Nagroda Literacka Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności została przyznana przez Jury pracujące w składzie: Krzysztof Czyżewski (przewodniczący), Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński (sekretarz), Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska i Olga Tokarczuk.

Gala, której reżyserem był Wiktor Rubin, odbyła się w niedzielny wieczór w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim i miała formę kameralnego spektaklu teatralnego. Wśród wielu efektownych pomysłów inscenizacyjnych, jakie na gali zrealizował Rubin, było powierzenie wygłoszenia słów prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza 12-letniemu chłopcu.

Nagroda Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności została przyznana po raz piąty i po raz trzeci z rzędu jej laureatką została poetka. Nagroda jest przyznawana w cyklu dwuletnim, więc następny finał odbędzie się wiosną 2020 r.

INFO Z POLSKI: Najważniejsze wydarzenia tygodnia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto