Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ferie w Gdańsku. Gdzie warto się wybrać?

Monika Jankowska
Anatol Chomicz
W Gdańsku w ferie nudzić się po prostu nie sposób. Do wyboru mamy m.in. sporo zajęć plastycznych i kreatywnych.

Młodzi gdańszczanie mogą wybierać z naprawdę szerokiej oferty. Ferie ciągle trwają, warto spędzić ten czas na rozwijaniu pasji i zainteresowań.

Ferie na Zaruskim

Od poniedziałku do piątku w godz. 10-13 na żądnych przygód miłośników żeglarstwa czeka żaglowiec STS Generał Zaruski. Jednostka stoi zacumowana przy nabrzeżu Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku (przed dziobem statku „Sołdek“).

W programie zajęć prowadzonych w formie warsztatów m.in.: kino pod żaglami, czyli emisja filmów żeglarskich i przyrodniczych, warsztaty nawigacyjne i meteorologiczne, poznanie historii żaglowca i jego patrona gen. Mariusza Zaruskiego, nauka węzłów żeglarskich, poznanie tradycji i zwyczajów żeglarskich, propozycje żeglarskie na sezon 2016, konkursy i wiele innych atrakcji. Warunkiem przystąpienia do zajęć jest posiadanie ważnej legitymacji szkolnej. Zajęcia są bezpłatne, wymagana jest wcześniejsza internetowa rejestracja (e-mail należy wysłać na adres: [email protected], ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz planowanym terminem).

Ferie w gdańskiej bibliotece

Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Gdańsku zaprasza dzieci nie tylko na czytanie książek. Prezentujemy wybrane propozycje poszczególnych filii.

Biblioteka pod Kotem i Myszą (ul. Lelewela 21/22) organizuje ferie dla dzieci powyżej 7 roku życia. W programie m.in: czytanie Muminków, gry planszowe, kino retro. Spotkania odbywają się od poniedziałku do piątku od godz. 12.

Z kolei Biblioteka na Zaspie (ul. Pilotów 3) codziennie od godz. 12 do 14 zaprasza na granie w gry planszowe - za każdym razem w coś innego. Biblioteka przy ul. Krynicznej 20 ma w swoim programie m.in: zabawy ruchowe, turnieje gier planszowych, zajęcia plastyczne, układanie puzzli, rozwiązywanie łamigłówek, kalambury, wspólne śpiewanie, głośne czytanie. Biblioteka Kokoszki (ul. Azaliowa 18) - na dzieci czeka we wtorek i czwartek. W programie Kokoszkowe Kino, czyli niespodzianki ze świata bajek oraz multimedialne wycieczki po Gdańsku, Zgłoszenia przyjmowane są telefoniczne: 58 500-00-86 (liczba miejsc ograniczona).

Na spacerze

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na bezpłatne zorganizowane spacery w ramach projektu „Gdańskie Miniatury”. Wraz z przewodniczką Ewą Czerwińską będziemy odkrywać style architektoniczne w Gdańsku.

Pierwszy z feryjnych spacerów odbędzie się już jutro - o godz. 11, 12.30 i 14. Podczas spaceru będziemy szukać przykładów renesansu i manieryzmu. Spotkanie rozpoczniemy przy Złotej Bramie, poznamy historie dwóch domów stojących na ulicy Długiej: Kamienicy Czirenbergów-Frederów i Kamienicy Schumannów. Przedstawimy ciekawostki dotyczące Fontanny Neptuna, a spacer zakończymy przy Zielonej Bramie.

Drugi spacer w środę - o godz.11, 12.30 i 14. Tym razem odwiedzimy część najsłynniejszych obiektów zbudowanych w stylu gotyku królewskiego. Spacer ruszy spod kamienicy przy ul. Chlebnickiej 13.

Dla dzieci z Dolnego Miasta i Nowego Portu

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia przygotowało cykl warsztatów edukacyjno-artystycznych skierowanych do dzieci i młodzieży . Warsztaty odbywają się w godzinach 10- 15.

I tak w Nowym Porcie już od poniedziałku ruszają zajęcia pn. „Ekspresja - Destrukcja?”. Projekt adresowany jest do dzieci i młodzieży z różnych grup wiekowych. Przez okres trwania warsztatów dzieci zapoznają się z teorią chaosu, znaczeniem słów ekspresja, action painting oraz z etymologicznym znaczeniem słowa destrukcja, a także stworzą własne prace.

W Nowym Porcie od poniedziałku ruszają także warsztaty artystyczne pn. „Uwaga! ZIMA”. Program warsztatów artystycznych wypełniony będzie twórczymi wyzwaniami i kreatywną zabawą. Dzieci poznają różne techniki plastyczne: będą szyć, malować, ozdabiać, lepić i barwić. Czekają ich również zimowe szaleństwa: aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, gry i zabawy, a nawet (o ile pozwoli na to aura) bitwy śnieżne.

„Czas na sztukę” to z kolei warsztaty przeprowadzane na Dolnym Mieście. Zaczęły się w ubiegły poniedziałek i potrwają do końca ferii (bez sobót i niedziel). Projekt wpisuje się w szeroki program transformacji zaniedbanej społecznie i estetycznie dzielnicy. Serie warsztatów i wydarzeń o charakterze społecznym i artystycznym mają na celu pobudzenie postaw twórczych i ożywienie Dolnego Miasta.

Ceramika i linoryt

Zajęcia dla dzieci z ceramiki i linorytu odbywają się w Pracowni Artystycznej Gdańskiej Galerii Miejskiej. Można wziąć w nich udział jeszcze w najbliższy poniedziałek i środę - w godz. 11-13.

Pod czujnym okiem prowadzącej każdy może wykonać ceramikę i linoryt. Pracownia jest wyposażona w elektryczne koło garncarskie, piec ceramiczny oraz uniwersalną prasę graficzną do odbijania linorytu lub miedziorytu. Podczas zajęć można korzystać z różnych rodzajów gliny, szkliw i tlenków. Uczestnicy nauczą się również zasad projektowania i wykonywania linorytu. Gotowe matryce będziemy odbijać na prasie graficznej. Do domu każdy wróci z piękną grafiką. Koszt: 10 zł, zapisy i informacje: [email protected], tel. 665 770 551.

Oferta Gdańskiego Archipelagu Kultury

W jednostkach GAK w czasie ferii dzieje się bardzo wiele.Prezentujemy kilka wybranych ofert. Zaczynamy od Projektorni GAK (ul. Dworska 29 a). Już dziś o godz. 17 odbędzie się tam Wielki Bal Przebierańców. W balu może wziąć udział każde chętne dziecko. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest przebranie. Wstęp wolny. Natomiast w poniedziałek, środę i piątek o godz. 16 odbędą się zajęcia z tańca artystycznego dla dziewczynek w wieku od 5 lat wzwyż, które już na takie zajęcia uczęszczały. Cena: 45 zł/tydzień, 20 zł/pojedyncze zajęcia.

Winda-Gdański Archipelag Kultury (ul. Racławicka 17) na drugi tydzień ferii proponuje warsztaty tworzenia domków dla ptaków. Warsztaty odbywają się w godz. 17-19 i są przeznaczone dla dzieci w wieku od siedmiu lat. Podczas zajęć dzieci poznają ptaki potrzebujące dokarmiania zimą, własnoręcznie wykonają projekt, przygotują materiały, zbudują i wykończą drewniane karmniki, które pod koniec zajęć zabiorą do domów i z pomocą rodziców, będą mogły powiesić w swojej okolicy. Koszt uczestnictwa: 100 zł, w cenie są wszystkie niezbędne materiały.

Scena Muzyczna także zaprasza na drugi tydzień ferii. zajęcia będą odbywały się na Lodowisku Miejskim w Gdańsku na Placu Zebrać Ludowych oraz w budynku Sceny Muzycznej Gdańsk przy ul. Powstańców Warszawskich 25. Każde dziecko będzie miało zapewnioną całodniową opiekę (w ramach godzin podanych w harmonogramie) oraz wyżywienie. Do wyboru są m.in: nauka jazdy na łyżwach pod opieką szkoły jazdy IceSkater, warsztaty Afro Dance, opowieści rodem z Afryki czy warsztaty rękodzieła. Koszt: 550 zł/ tydzień.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto