Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Non-Fiction w Sopocie [PROGRAM]. Przegląd teatru dokumentalnego.

Grażyna Antoniewicz
"Sopot Non-Fiction 2015 uważamy za rozpoczęty" te słowa padły w Młodym Byronie, na bankiecie inaugurującym festiwal.
"Sopot Non-Fiction 2015 uważamy za rozpoczęty" te słowa padły w Młodym Byronie, na bankiecie inaugurującym festiwal. https://www.facebook.com/SopotNonFiction
Festiwal Non-Fiction to jedyny w Polsce przegląd poświęcony teatrowi dokumentalnemu. Rozpoczął się w Sopocie.

Oprócz prezentacji spektakli, przez tydzień reżyserzy, dramaturdzy i aktorzy z całej Polski rozwijać będą projekty teatralne inspirowane prawdziwymi historiami. W tegorocznej, już czwartej edycji, weźmie udział sześć zespołów, które się zajmą m.in. tematem losu hinduskich kobiet zamieszkujących Vrindavan, tzw. miasto wdów - historią trucicielek z węgierskiego Nagyréva; życiem i twórczością

Krzysztofa

Komedy-Trzcińskiego oraz stereotypowym wizerunkiem piłkarza funkcjonującym w popkulturze.

Ciekawie zapowiada się prapremiera spektaklu "Po co psuć i tak już złą atmosferę" w reż. Aleksandry Jakubczak, do tekstu Krzysztofa Szekalskiego. Scenariusz powstał podczas ubiegłorocznego Sopot Non-Fiction, a jego głównym tematem jest sprawa Wojciecha Kroloppa i jego chóru Poznańskie Słowiki (2 września, godz. 20, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie).

Kolejną produkcją, która swój początek miała na zeszłorocznej edycji, będzie spektakl Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk pt. "Album Karla Höckera" w reż. Paula Bargetto Teatru Trans-Atlantyk z Warszawy (4 września, godz. 21, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie). Jest to rzadko podejmowana próba zbadania tragicznej historii obozu zagłady w Auschwitz z perspektywy oprawców.

Zobaczymy też przedstawienie wyprodukowane przez Teatr BOTO według tekstu Torstena Buchsteinera pt. "Nord-Ost" w reż. Adama Nalepy. Jest to historia tragicznych wydarzeń z 2002 roku, kiedy to czeczeńscy bojownicy opanowali moskiewski teatr na Dubrowce.

Festiwal zakończy dwudniowy Maraton Non-Fiction, czyli pokazy efektów pracy festiwalowych grup warsztatowych (4 i 5 września, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie). Pokazom towarzyszyć będą dyskusje z udziałem publiczności.

Oprócz prezentacji spektakli, artysta Georg Genoux przedstawi swój interaktywny projekt łączący wideoinstalację i performance, pod tytułem "Fear in Ukraine", traktujący o obecnej sytuacji naszych wschodnich sąsiadów (Dworek Sierakowskich, 31 sierpnia, godz. 20).

Festiwal potrwa do 5 września.
Organizatorem jest Fundacja Teatru BOTO, współorganizatorem Teatr Wybrzeże .
https://www.facebook.com/SopotNonFiction

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto