Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiecha na Centrum Nanotechnologii PG. W październiku 2012 - pierwsi studenci

o/gp
Styczeń 2011. Rektor PG prof. dr hab. inż. Henryk Krawczyk i Jerzy Mirgos spółka Mirbud S.A. ze Skierniewic podpisują umowę na budowę Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej.
Styczeń 2011. Rektor PG prof. dr hab. inż. Henryk Krawczyk i Jerzy Mirgos spółka Mirbud S.A. ze Skierniewic podpisują umowę na budowę Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej. Fot. G. Mehring
W środę zawisła wiecha na Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej. Świąteczny wieniec będzie miał kształt fulerenu - cząsteczki węgla, której odkrycie związane jest z rozwojem nanotechnologii. Zawisła w najwyższym punkcie budynku, na wysokości 14 metrów.

Ostatni gwóźdź na budowie Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej został wbity 21 grudnia 2011 o godz. 14.15.

Podczas wznoszenia obiektu o powierzchni 8 666,43 m² zużyto ponad 29 tys. cegieł oraz 460 ton stali zbrojeniowej. Ponad 500 betoniarek przewiozło 4 500 m3 betonu - podaje kierownik budowy.

Zakończenie budowy planowane jest na marzec 2012, a wartość inwestycji ma wynieść ponad 25 mln zł. Koszty budowy i wyposażenia zostaną pokryte w całości ze środków unijnych i z budżetu państwa.

Zobacz, jak wmurowywano kamień węgielny pod Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej.

Na dziedzińcu zaprezentowany zostanie sprzęt laboratoryjny, w który wyposażone będzie Centrum Nanotechnologii PG. Na miejscu będzie można zobaczyć, jak wygląda i na jakiej zasadzie działa mikroskop elektronowy przeznaczony do dydaktyki.

Centrum Nanotechnologii powstaje w starej części kampusu Politechniki Gdańskiej, w sąsiedztwie Wydziału Chemicznego. Centrum Nanotechnologii ma cztery kondygnacje, przy czym jedna, ze specjalistycznymi laboratoriami, znajduje się pod poziomem ulicy. Podziemny parking wybudowany tuż obok obiektu dydaktycznego, pomieści 87 samochodów.

W październiku 2012 do pierwszego budynku Centrum Nanotechnologii - mówi Łukasz Patek, kierownik projektu - wprowadzą się studenci i naukowcy Politechniki Gdańskiej. Szacuje się, że w roku 2015 z nowego gmachu będzie korzystało 750 studentów na makro kierunku nanotechnologia, prowadzonym jako specjalność na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej oraz na międzywydziałowym kierunku inżynieria materiałowa.

Czytaj także: Nowoczesne Centrum Nanotechnologii za miliony złotych z UE

Warto dodać, że podczas budowy udało się zaoszczędzić ponad 9 mln zł. Władze uczelni zdecydowały, że pieniądze zostaną przeznaczone na kolejną inwestycję – budowę Centrum Nanotechnologii B, które powstanie przy ul. Siedlickiej.

Projekt Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Kto buduje Centrum Nanotechnologii PG

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto