18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyślij zdjęcie w kosmos na pokładzie satelity "Heweliusz". Termin przedłużony do 31 stycznia

Kazimierz Netka
Pomorzanie mogą wziąć udział w ekspedycji satelitarnej, wysyłając zdjęcia na pokładzie satelity „Heweliusz”. Termin przesunięto do 31 stycznia.

Organizatorzy przesunęli termin przysyłania zdjęć, które polecą w kosmos na pokładzie satelity "Heweliusz" do 31 stycznia.

Czytaj także: Wyślij swoje zdjęcia w kosmos!

Pomysłodawcami wysyłania fotografii w przestrzeń międzyplanetarną są Spółdzielnia Socjalna „Fajna Sztuka” i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Akcja ta nosi nazwę: „Wyślij zdjęcie w kosmos” i jest realizowana w ramach międzynarodowego projektu BRITE (skrót od angielskiej „BRIght Target Explorer Constellation”). Wsparcia udziela Fundacja Marzeny Górszczyk-Kęcik (komunikacja marketingowa).

- Otrzymaliśmy blisko trzy tysiące zdjęć, a zainteresowanie naszą akcją wciąż rośnie - powiedział Łukasz Kurkowski ze Spółdzielni Fajna Sztuka. - Informacje o niej pojawiły się na kilkudziesięciu portalach internetowych, w trzech stacjach telewizyjnych i trzech radiowych (w tym jednej z Chicago), dlatego zdecydowaliśmy się dać szansę jak największej liczbie osób i przedłużamy akcję. Zachęcajcie swoich znajomych, którzy jeszcze nie wysłali zdjęć, aby to zrobili. Być może dzięki tej akcji Polacy mają szansę stać się najliczniej reprezentowaną społecznością w kosmosie.

Czytaj także: Gdańsk. Nieznany obraz Jana Heweliusza z XVII wieku wzbogaci obchody Święta Miasta

Aby wziąć udział w akcji należy przesłać zdjęcie lub film o dowolnej tematyce (mogą to być ludzie, ulubione miejsce, kartka z tekstem, czy cokolwiek innego) pod adres email: [email protected] . Termin upływa 31 stycznia 2013 r. Zdjęcia i filmy zebrane w ramach akcji zostaną zapisane w pamięci satelity „Heweliusz” i wraz z nim umieszczone na orbicie okołoziemskiej - informują Jakub Lichwa, koordynator projektu „Wyślij zdjęcie w kosmos”. Zdjęcie nie może przekraczać objętości 300 KB, a film - 1 MB. Preferowanymi formatami zdjęć są pliki z rozszerzeniem .jpg, a filmów: .mp4. Każdy może wysłać do 5 zdjęć i/lub 1 film. Nadawca, którego zdjęcie zostanie wyniesione w kosmos razem z satelitą „Heweliusz” otrzyma drogą mailową certyfikat potwierdzający. Więcej wiadomości, w tym regulamin, znajduje się na stronie: www.zdjeciewkosmos.fajnasztuka.org.

Jak dotychczas, fotografdie napływają wprost lawinowo.

- Jesteśmy mile zaskoczeni tak dużym odzewem. W ciągu 10 dni otrzymaliśmy ponad tysiąc zdjęć - informuje Katarzyna Domitrz ze Spółdzielni „Fajna Sztuka”. - Są to portrety ludzi, zwierząt, miejsc, logotypy firm, cytaty z książek zdarzają się też takie ciekawostki jak zdjęcie w stroju astronauty.

Czytaj także: Punkty widokowe w Trójmieście. Zobacz miasto z góry!
- Jesteśmy zachwyceni, że projekt budowy pierwszych polskich satelitów spotkał się z tak dużym zainteresowaniem - powiedział Tomasz Zawistowski, szef projektu BRITE-PL, z Centrum Badań Kosmicznych PAN. - Czekamy na zakończenie akcji, aby móc zainstalować na Heweliuszu pamięć z plikami zdjęć wykonanych przez naszych fanów. Polski satelita zostanie wystrzelony na niską orbitę okołoziemską (Low Earth Orbit, LEO), ok. 600 km nad Ziemią, którą będzie pokonywał w półtorej godziny. Nad stacją naziemną w Warszawie przeleci sześć razy w ciągu doby. Będzie poruszał się z pierwszą prędkością kosmiczną, czyli 7,9 kilometrów na sekundę, to jest 28440 km na godzinę. Wystrzelenie „Heweliusza” nastąpi w przyszłym roku.

Warto wiedzieć, że projekt BRITE-PL otwiera nowe możliwości dla młodych, ambitnych inżynierów i naukowców, a inwestycje w nowe technologie i wspieranie nauki są bodźcem dla rozwoju gospodarki. To milowy krok we współpracy polskich naukowców przy międzynarodowych programach kosmicznych. Jego konsekwencją jest właśnie praktyczne zastosowanie technologii kosmicznych w nauce i gospodarce - informują organizatorzy akcji „Wyślij zdjęcie w kosmos”. Szczegóły projektu dostępne są na stronie: http://www.brite-pl.pl.

Czytaj także: Heweliusz na orbicie Centrum Hewelianum

Nasz region nie tylko za czasów Mikołaja Kopernika czy Jana Heweliusza zasłużył się w badaniach Kosmosu. Także współcześnie to robimy; Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, wspólnie z Partnerami, skonstruowało pierwszy w świecie, i najdokładniejszy zegar, funkcjonujący na postawie sygnałów płynących z gwiazd - pulsarów. Pojawiły się też plany wysyłki w Kosmos własnego, pomorskiego satelity - między innymi w związku z budową „Heweliusza”, który zostanie umieszczony na orbicie za około rok. Wcześniej wyleci satelita „Lem”.

Obydwa statki kosmiczne: „Lem” i „Heweliusz” są dziełami Polskiej Akademii Nauk - Centrum Badań Kosmicznych i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika we współpracy z Instytutem Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Urządzenie powstało w ramach wspomnianego, międzynarodowego projektu BRITE. Polskie satelity wejdą w skład grupy sześciu podobnych obiektów tworzących formację, która zostanie umieszczona na wysokości około 800 km nad Ziemią. Urządzenia te będą zbierać dane astrosejsmologiczne jasnych gwiazd.

W Gdańsku też rozwija się ośrodek badań Kosmosu. Jeden z radioteleskopów znajduje się na Kościele Św. Katarzyny, zbudowany dzięki staraniom Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Natomiast jeden z największych w świecie radioteleskopów, ma zostać zbudowany w Borach Tucholskich, na Kociewiu. W Politechnice Gdańskiej powstaje „Narodowe Centrum Radioastronomii i Inżynierii Kosmicznej”, które tworzy konsorcjum uczelni oraz instytutów naukowych z różnych regionów kraju. Ono ma zająć się budową radioteleskopu „Hevelius” w Borach Tucholskich, przy wsparciu unijnymi dotacjami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyślij zdjęcie w kosmos na pokładzie satelity "Heweliusz". Termin przedłużony do 31 stycznia - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto