18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika Gdańska: Na uczelni powstał supernowoczesny system KASKADA

Kazimierz Netka
Naukowcy z Politechniki Gdańska opracowali superkomputerową platformę KASKADA, która może znacznie ułatwić nam życie. Przyspiesza ona rozpoznanie choroby, pomaga przy schwytaniu przestępców i wykrywaniu plagiatów. To pierwsze takie narzędzie na świecie.

KASKADA (Kontekstowa Analiza Strumieni Danych z Kamer dla Aplikacji Definiujących Alarmy) to zespół narzędzi i usług informatycznych. Strumienie danych (najczęściej są to filmy) obsługiwane są (analizowane) przez jeden z największych w świecie, superkomputer Galera, znajdującym się w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

Wsparcia na stworzenie takiego systemu udzieliła Unia Europejska.

Czytaj także: Badanie absolwentów Politechniki Gdańskiej: Po PG dobrze poradzisz sobie na rynku pracy?

Kaskada może służyć nie tylko wykrywaniu, śledzeniu, czy chwytaniu terrorystów. Oprócz prowadzenia zdalnego monitoringu czyli obserwowania, podsłuchiwania przestępców, posiada możliwość wspomagania badań medycznych. Ma więc szerokie zastosowanie w ratowaniu życia. Nadaje się też do ochrony własności intelektualnej, bo wyposażona została w system antyplagiatowy.

- Potężna platforma badawcza KASKADA powstawała na Politechnice Gdańskiej przez 3 lata, w ramach projektu Mayday Euro 2012. Na razie zawiera trzy aplikacje: do zdalnego monitoringu (osób, obiektów i zdarzeń); do wspomagania badań medycznych, oraz do ochrony własności intelektualnej, czyli system antyplagiatowy - poinformował wczoraj prof. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej, kierownik zespołu twórców.

Czytaj także: Gdyńska firma IVONA Software przechodzi w ręce Amazon.com

Jak wynika z informacji, które otrzymaliśmy z Politechniki Gdańskiej, innowacyjne znaczenie KASKADY polega na możliwości równoległego przetwarzania danych z wielu źródeł i przetwarzania ich w czasie rzeczywistym. KASKADA pozwala znacznie zredukować wysiłek programistów. Operacje takie jak efektywna transmisja danych, obsługa formatów kodowania strumieni audiowizualnych czy monitorowanie wykonania usług realizowane są automatycznie, co wyraźnie upraszcza architekturę tworzonej aplikacji.

Czytaj także: Politechnika Gdańska i Stocznia Gdańsk podpisały umowę o współpracy

- Polska nauka ma okazję być liderem w skali światowej w tej dziedzinie - stwierdził prof. Andrzej Czyżewski, kierownik Katedry Systemów Multimedialnych, współtwórca platformy KASKADA. - Usługa superkomputerowa staje się łatwo dostępna, ma charakter uniwersalny.

Unikatowe narzędzia, funkcjonujące w ramach platformy KASKADA, są do dyspozycji np. przedsiębiorców, instytucji, policji, samorządów. Zyskały bardzo wysoką ocenę reprezentantów świata pomorskiego biznesu.

- Z podziwem patrzyłem na rozwój tego rodzaju usług w Politechnice Gdańskiej - mówił Stefan Święciński, pracownik Zakładu Usług Informatycznych „Microsystem”. - Mamy do czynienia z implementacją pomysłu naukowców w praktyce. Ważne, że ten projekt obejmuje wiele katedr na uczelni. Niezmiernie istotna jest usługa, dotycząca medycyny.

Jednym z ułatwień w badaniach endoskopowych, stworzonych dzięki platformie KASKADA, jest znaczne skrócenie analizy np. 8-godzinnego filmu, pokazującego przewód pokarmowy człowieka. KASKADA pozwala lekarzowi na znaczne skrócenie analizy tego filmu - do godziny.

Czytaj także: Spotted na Politechnice Gdańskiej: Na PG możesz poznać nowych znajomych... przez Internet

- Mam nadzieję, że projekt KASKADA będzie służył także działaniom z zakresu ochrony środowiska - mówił prof. Jacek Mąkinia, prorektor ds. współpracy i innowacji PG.

Już zgłosiły się do Politechniki Gdańskiej firmy, gotowe korzystać z produktów projektu, a nawet chcące rozbudowywać zakres usług KASKADY.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto