18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Moda na ekologiczne jedzenie w Trójmieście. Na targu, na bazarze czy w sklepach ze zdrową żywnością?

Martyna Misiewicz
Targi, bazarki, sklepy stacjonarne. Moda na ekologiczne i świadome odżywianie opanowała Trójmiasto. Miejsc, gdzie możemy kupić zdrową żywność, nie sposób zliczyć, coraz częściej organizowane są też warsztaty o naturalnym odżywianiu.

Mieszkańcy Trójmiasta zwracają coraz większą uwagę na to, co ląduje na ich talerzach, skąd pochodzi dany produkt, w jakich warunkach się go wytwarza i jaki ma on wpływ na nasz organizm.

Bazar BoZeWsi w Gdańsku. ZDJĘCIA I WIDEO

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na zdrowe jedzenie coraz częściej na bazarach i targowiskach można spotkać stoiska z żywnością ekologiczną pochodzącą wprost od rolnika. Dodatkowo dużym zainteresowaniem cieszą się warsztaty, na których uczestnicy przygotowują zdrowe i pożywne potrawy z naturalnych produktów. Jednak oprócz wyprawy na lokalny bazar można mieć ciągły dostęp do świeżych owoców i warzyw, a to za sprawą lokalnych kooperatyw spożywczych.

Wspólne Zakupy

Tak właśnie grupa mieszkańców powołała do życia Gdańską Kooperatywę Spożywczą. Jej ideą są zbiorowe zakupy świeżych produktów na giełdzie spożywczej, przynajmniej raz w tygodniu. Jak zapewniają założyciele kooperatywy - starają się kupować produkty pochodzące od lokalnych rolników. Dzięki zakupom bez pośredników można je kupić po niskich cenach, jednocześnie spełniają one standardy etyczne i pochodzą z upraw ekologicznych.

W Rumi powstała natomiast Rumska Komitywa Wegetariańska, która warzywa i owoce czerpie z gospodarstwa ekologicznego prowadzonego przez Mikołaja Szredera. - Jesteśmy komitywą wegetariańsko-wegańską, która na własne potrzeby oraz na sprzedaż produkuje żywność metodami ekologicznymi - wyjaśnia pan Mikołaj. - Jako komitywa początkowo działaliśmy jedynie na terenie Gdyni, lecz zapotrzebowanie na świeże produkty wciąż wzrasta. Dowozimy również warzywa do komitywy, która mieści się w Gdańsku oraz Sopocie.

Bary sałatkowe w Gdańsku. Moda na ekologiczne jedzenie

Jak podkreśla Mikołaj Szreder, każdy mieszkaniec Trójmiasta może stworzyć swoją własną komitywę osiedlową. Wystarczy poinformować o nowo powstałej lokalizacji pana Mikołaja, który raz w tygodniu będzie dowoził świeże produkty. Oto przykładowe ceny ekowarzyw: marchew 4 zł/kg, burak czerwony 3 zł/kg, pomidor 6 zł/kg, kapusta biała 3 zł/kg czy cebula 4 zł/kg.

Ekologiczny Gdańsk

Swoje płody rolne sprzedają również rolnicy z okolic Trójmiasta na bazarku BoZeWsi, organizowanym w oliwskim Domu Zarazy co dwa tygodnie w piątek. Tam kupić można świeże, jak i przetworzone warzywa i owoce, domowe chleby, miody i sery kozie. Wraz z rosnącym zainteresowaniem bazarkiem oferta wystawców wciąż wzrasta. Pojawiły się ryby, przyprawy, nalewki i gęsina.

- Poprzez naszą akcję chcemy wspierać lokalnych producentów - wyjaśnia Damian Olszewski, jeden z pomysłodawców bazarku. - Co dwa tygodnie odwiedza nas coraz większa liczba mieszkańców. To dobra okazja, żeby kupić nieprzetworzoną żywność, prosto od gospodarza. Dlatego w planach mamy otwarcie kolejnych bazarów, np. w Sopocie.

Zdrowe Gotowanie

W Domu Zarazy funkcjonuje również Kuchnia Społeczna Trójmiasto, która ma na celu promocję weganizmu i wegetarianizmu oraz wzmocnienie więzi społecznych. Oprócz wspólnego spożywania wcześniej przygotowanych potraw przez uczestników odbywają się też projekcje filmowe i wykłady. Kolejne spotkanie zaplanowano w grudniu.

EKOLOGICZNE TRÓJMIASTO - kalendarium:

22 listopada
Bazar BoZeWsi Dom Zarazy, ul. Stary Rynek Oliwski 15, godz. 15-19, wstęp wolny.
Targ odbywa się co dwa tygodnie.
17 listopada
Marchewka: rewolucja, czyli warsztaty z czterech zasad zdrowego i naturalnego odżywiania, ul. Do Studzienki 51, godz. 12, 80 zł (obowiązuje wcześniejsza rezerwacja, liczba miejsc jest ograniczona)
1 grudnia
Kuchnia społeczna trójmiasto oprócz wspólnego wegetariańskiego posiłku odbędzie się wykład na temat praw zwierząt. Dom Zarazy, ul. Stary Rynek Oliw. 15, godz. 14 . Wstęp bezpłatny po przyniesieniu swojej potrawy lub 10 zł
Gdańska kooperatywa spożywcza
aby do nich dołączyć należy wysłać zgłoszenie na adres: [email protected]
Kuchnia Społeczna Trójmiasto
Rumska Komitywa Wegetariańska, Gospodarstwo Ekologiczne
Sklep czyny w godz. 9-17, ul. Kościelna 27 Rumia
Komitywa rozwozi też warzywa po całym Trójmieście, swoje zgłoszenie należy wysłać na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto