18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czołg ciężki IS-2 w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Maciej Boruń, WAK
Koło Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej
W Muzeum Broni Pancernej dobiega koniec remontu czołgu ciężkiego IS-2. Pierwszy publiczny pokaz zaplanowany został na 1 czerwca.

Wojsko Polskie w końcu II wojny światowej dysponowało 50 czołgami ciężkimi IS-2. Znalazły się one na stanie 4. Pułku Czołgów Ciężkich oraz 5 Pułku Czołgów Ciężkich. Pierwszy z nich swój szlak bojowy rozpoczął 17 stycznia 1945, kiedy to rozpoczęło się wyzwalanie Warszawy, a wsławił się ciężkimi walkami o Mirosławiec i Kołobrzeg. 4. Pułk Czołgów Ciężkich swój szlak bojowy zakończył w maju 1945 w Zuhlsdorf, odległym o 25 km od centrum Berlina. Natomiast 5. Pułk Czołgów Ciężkich na przełomie kwietnia i maja 1945 brał udział w ciężkich walkach Operacji Łużyckiej.

Zobacz też: Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

Jak wynika z informacji Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej, w kraju zachowało się 11 czołgów IS-2, w większości jednak pozbawionych silników, skrzyń biegów i całego wyposażenia. Wyjątkiem jest czołg z kolekcji kolekcji Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. W dobrym stanie zachowało się bowiem jego wyposażenie i elementy mechaniczne.

Czołg ciężki IS-2 po raz pierwszy w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu został uruchomiony w 2005 roku. Przy jego renowacji współpracowali cywilni wolontariusze. Pracowała nad nim ekipa w składzie: chorąży Maciej Sławiński, chorąży Radek Wiśniewski, Zbyszko Andrzejczak ( nieżyjący już niestety ), Jacek Czypicki, Marian Baliński i kpt. Tomasz Ogrodniczuk.

Prace trwały wówczas 3 miesiące, a ich celem było zinwentaryzowanie braków i problemów oraz ewentualne uruchomienie pojazdu. - Po wymianie wtrysków, odpowietrzeniu, uzdrowieniu chłodnicy i układu wodnego, dało się uruchomić silnik - informuje Maciej Boruń z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej. - W trakcie prac nad uruchomieniem IS-a poznano dokładnie braki tego pojazdu – ale do ich naprawy potrzebny był warsztat mogący pomieścić kolosa. W roku 2005 nie było takiej możliwości ... - dodaje miłośnik broni pancernej.

Po kilku latach sytuacja się zmieniła. Czołg dzięki uprzejmości i zaangażowaniu komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, pułkownika dypl. Piotra Kriese, trafił pod dach wojskowych zakładów naprawczych, gdzie wolontariusze z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej mogli przeprowadzić remont.

Rozpoczął się on 15 października 2012 i trwał do maja 2013 roku. W prace zaangażowali się Jacek Czypicki i chorąży sztabowy rez. Witold Marcińczyk oraz wolontariusze z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej i firmy.

Wykonano cały szereg napraw, a także rozpoczęto uzupełnianie braków w wyposażeniu. Dokupiono oryginalną radiostację i plandekę na pojazd. Trwają poszukiwania łusek 122 mm!

Pierwszy publiczny pokaz jeżdżącego czołgu odbędzie się 1 czerwca 2013, w trakcie obchodów Święta 1 Batalionu Pancernego, na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu przy ul. Wojska Polskiego.

Widzisz coś ciekawego, zaskakującego, dziwnego? Pisz na [email protected], dodaj swój artykuł lub zostaw nam wiadomość na facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto