18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwór Artusa w Gdańsku otrzymał zbiór archiwaliów bractwa Trzech Króli [ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
Unikatowy dar: pierwszy tom dziejów „Ławy Świętych Trzech Króli” trafił w poniedziałek do zasobów Dworu Artusa w Gdańsku. To początek publikacji na temat Bractw Ław gdańskiego Dworu Artusa. Na świecie są tylko dwa egzemplarze tego opracowania, autorstwa Hansa Jobsta Siedlera z Lubeki, darczyńcy wspomnianej publikacji.

- Dzieło, które otrzymujemy w darze, jest efektem benedyktyńskiej, 12-letniej pracy – podkreslił dr Janusz Trupinda, kustosz Dworu Artusa Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, przyjmując ów niezwykły dar. - Nikt z polskich naukowców nie podjął się tak trudnego zadania.

Hans Jobst Siedler jest archiwistą i członkiem wszystkich czterech Bractw gdańskiego Dworu Artusa, potomkiem starego rodu gdańskich patrycjuszy. Przez długie lata „przekopywał” się przez dokumenty i notatki Bractw, jakie powstały od końca XV wieku. Owocem tych działań jest właśnie dokument „Ławy Świętych Trzech Króli” - będący podstawą, źródłem wiadomości do dalszych badań nad historią Gdańska, Polski, Europy.

Czytaj także: Odsłonięcie pomnika hrabiego Plélo w pobliżu Twierdzy Wisłoujście [ZDJĘCIA]

- Pan Hans Jobst Siedler nie tylko przeznaczał swój czas ale i własne pieniądze na opracowanie i wydanie tego dzieła – mówił Edward Śledź, były kierownik Gdańskiego Dworu Artusa.

W poniedziałek też nastąpiło otwarcie wystawy „Rody gdańskie reprezentowane w bractwach gdańskiego Dworu Artusa w Lubece”. Ekspozycje tę, stworzoną dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Gdańskiej, można oglądać w godzinach funkcjonowania Dworu Artusa. Wystawa czynna będzie do stycznia 2015 roku.

- Ławy Dworu Artusa zrzeszały przez stulecia elity naszego miasta i były jego nieodłączną częścią – informuje Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. - Do ich najważniejszych zadań należało, przed pojawieniem się opieki socjalnej, wspieranie biednych. Bractwa utrzymywały towarzyskie i handlowe kontakty z Europą. Obecnie istnieją cztery Bractwa Ław Gdańskiego Dworu Artusa w Lubece (św. Reinholda, św. Krzysztofa, św. Trzech Króli i Malborskie) z sześciu założonych w latach 80. XV wieku. Trwają nieprzerwanie do dziś mimo burzliwej historii. Od wielu lat sukcesywnie wspierają Muzeum Historyczne Miasta Gdańska w trudnym dziele odbudowy wystroju Wielkiej Hali Dworu Artusa, fundując konserwatorskie rekonstrukcje zaginionych i zniszczonych dzieł sztuki, są także ambasadorami miasta na Zachodzie.

Wszystko na temat Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Publikacja: „Ławy Świętych Trzech Króli”, to jeden z wielu prezentów, które ofiarował Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska Hans Jobs Siedler. 12 września 2011 roku przekazał on naszej Instytucji trzy grafiki Bertholda Frantza Hellingratha (wybitnego gdańskiego grafika) przedstawiające Kościół Mariacki, Dom Towarzystwa Przyrodniczego i ulicę Malarską oraz trzy grafiki Johanna Carla Schultza (uznawanego za jednego z najbardziej utalentowanych artystów dziewiętnastowiecznego Gdańska), na których uwiecznione zostały wnętrze Kasy Depozytowej Ratusza Głównego Miasta, ulica Piwna (z widokiem na Kościół Mariacki) i Zespół Przedbramia ul. Długiej.

W 2011 roku darczyńca podarował także dwadzieścia dwie ozdoby choinkowe w formie świeczników pochodzące z połowy XIX wieku. Ofiarowane przedmioty pochodzą z prywatnej kolekcji rodziny Hansa Jobsa Siedlera – informuje MHMG.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto