Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Holenderskie konsorcjum zbuduje Forum Radunia. Jest porozumienie

Kazimierz Netka
Już można rozpocząć najważniejszą obecnie inwestycję w stolicy województwa pomorskiego: zabudowę Targu Siennego i Targu Rakowego. Ostatecznie uzgodniono treść aktu notarialnego umowy wspólników. Inwestycja roboczo nazwana jest Forum Radunia.

W piątek miasto Gdańsk podpisało ją z holenderskim konsorcjum Multi Corporation i Multi Development Poland. To pierwsze w kraju takie porozumienie i przedsięwzięcie, w które zaangażowani są partnerzy zarówno z sektora publicznego, jak i samorządowego, mające na celu wykorzystanie przestrzeni nad torami PKP.

Zobacz też: Modernizacja Targu Siennego i Targu Rakowego w Gdańsku

Teren, który ma być zagospodarowany przez Holendrów, znajduje się w obrębie ulic: Armii Krajowej, 3 Maja, Hucisko i Wały Jagiellońskie - Okopowa. Przez ten obszar przebiegają tory kolejowe międzynarodowej linii E-65, łączące Gdańsk z centrum kraju. Jest też zabytkowy Kanał Raduni, zbudowany kilkaset lat temu przez Krzyżaków. Takie uwarunkowania spowodowały, że uzgodnienia ciągnęły się latami, a konsorcjum Multi nie było pierwszym przedsiębiorstwem, które zamierzało Targ Sienny i Targ Rakowy zabudować.

- Rozmowy na temat projektu zabudowy Targu Siennego i Targu Rakowego zaczęły się w 2001 roku - przypomniał Wiesław Bielawski, wiceprezydent Gdańska. Najwięcej kłopotów było z uzgodnieniami w sprawie przykrycia płytą wykopu, w którym znajdują się tory PKP.

- Na trasie kolejowej realizowane są dwa projekty unijne - wyjaśnia Mariusz Wiórek, reprezentant Grupy PKP SA. - Jeden to modernizacja trasy kolejowej E-65, drugi - budowa przystanku SKM Gdańsk Śródmieście. Plany Multi Development trzeba było tak skorygować, by działania tego dewelopera nie spowodowały opóźnienia w realizacji inwestycji wspieranych dotacjami z UE.

Polecamy: Rozebrali gdańską Gildię

- Przystanek SKM Gdańsk Śródmieście ma być gotowy w 2014 roku - mówi Maciej Lignowski, prezes zarządu PKP SKM w Trójmieście.

- Cała inwestycja ma się zakończyć w 2020 roku, ale jest możliwość prowadzenia prac jeszcze dwa lata dłużej - mówi Andrzej Bojanowski, wiceprezydent Gdańska. Z chwilą podpisania umowy, miasto ma w spółce 49 procent udziałów, a resztę konsorcjum Multi Development. Potem proporcje te będą się zmieniać, na korzyść Holendrów.

- Zamierzamy na Targu Siennym i Rakowym zrealizować inwestycje na sumę 800 milionów złotych - powiedział Ronald Dasbach, dyrektor zarządzający Multi Development w Europie Środkowej. Efektem końcowym ma być Forum Radunia - nowy fragment śródmieścia Gdańska.

Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace archeologiczne. Prace budowlane - w 2013 r.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto