18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół św. Katarzyny po pożarze wyszedł wreszcie na prostą? Podsumowanie prac rewitalizacyjnych

AMN
R.Kwiatek/Archiwum DB
- To jak wygląda dziś kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, to owoc pasji wielu ludzi. Ponieważ wysiłku i starań, jakie włożyli w odbudowę świątyni po pożarze gdańszczanie i nie tylko, nie można nawet nazwać pracą. To była prawdziwa pasja - podsumowywał kolejny rok prac rewitalizacyjnych tego najstarszego kościoła parafialnego na Starym Mieście w Gdańsku przeor zakonu Karmelitów, ojciec Bogdan Meger.

W tym roku dokonano m. in. wymiany i konserwacji 12 okien. Ma je teraz część korpusu głównego świątyni. Ich projekt wykonał architekt, inż. Tomasz Celewicz.

- Ręcznie robione szkło powstało w hucie Jasło - mówi Grzegorz Szychliński, zastępca Dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Gdańska - Ponadto w 2012 roku wykonano pionowe izolacje fundamentów korpusu głównego i prezbiterium świątyni. Przy tej okazji wykonano też cyfrową inwentaryzację murów tej części kościoła.

Zobacz także: Pożar w Kościele św. Katarzyny [ZDJĘCIA]

Jak tłumaczy dr Maciej Szczepkowski, specjalista ds. konwersacji kościoła, zgromadzony materiał przyda się do badań nad historią budowli. - Mamy okazję oglądać strukturę murów. To są dane, które pozwalają z wręcz 100-procentową pewnością dokończyć opowieść o historii tej świątyni - podkreśla. - Możemy też wreszcie powiedzieć, że ewidentnie wyszliśmy z etapu odbudowy po pożarze.

Do chwili obecnej odbudowa kosztowała 13 mln zł, z czego 3 mln wyłożyło miasto. - Bardzo się cieszymy, że Św. Katarzyna wraca do czasów swojej świetności. Warto wspomnieć, że pieniądze na jej odbudowę uzyskano również ze zbiórki społecznej. Z pomocą przyszły też inne samorządy - podkreślał wiceprezydent Gdańska, Wiesław Bielawski. Przewodniczący Rady Miasta dodawał natomiast, że jeśli chodzi o pieniądze na odbudowę zabytku, to zarówno radni, jak i prezydenci zawsze byli zgodni, iż na ten cel środków jest nie szkoda.

W przyszłym roku w świątyni planuje się też inwentaryzację i badanie wnętrza, a także prace związane z wymianą okien, konserwacją elewacji i wpisywaniem obiektów nierejestrowych do rejestru zabytków.

- W budżecie na następny rok na remonty dziewięciu obiektów zaplanowaliśmy 1,5 mln zł - mówił wiceprezydent.

Czytaj także: Gdańsk: Unikatowy zegar pulsarowy w kościele św. Katarzyny

Kościół pw. św. Katarzyny trzykrotnie trawiły pożary. Pierwszy wybuchł 3 lipca 1905 r., gdy od uderzenia pioruna zapaliła się wieża kościoła. Obiekt uległ znacznym zniszczeniom w marciu 1945 roku. Ostatni pożar wybuchł 22 maja 2006 roku - obejrzyj nasze archiwalne zdjęcia w galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto