Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krotoszyn - Na ratuszowej wieży mamy orła bez korony

AJ, JJ
Na szczycie Ratusza w Krotoszynie wisi symbol Polski ludowej - orzeł bez korony, sprzeczny z konstytucją

Metalowy orzeł na iglicy wieży ratuszowej wisi od ponad pół wieku. Niewielu przygląda mu się dokładnie, ale niektórzy turyści i mieszkańcy zwracają uwagę, że orzeł symbolizuje godło Polski ludowej, bo nie ma korony.

- To wstyd, że 22 lata od upadku PRL ten orzełek nie został zdjęty - powiedział nam Krzysztof z Poznania. Turyście stalowy orzeł na iglicy krotoszyńskiego ratusza źle się kojarzy z orzełkami na mundurach milicji i oddziałów ZOMO, pacyfikujących protesty w czasach PRL.

Wymiany orła domaga się także młody sportowiec z Krotoszyna. - Należy zdjęć tego orzełka, bo jego historyczne korzenie tkwią w czasach, w których wolność i demokracja były tępione. Władze miasta powinny odcinać się od tamtych czasów - uważa.

Czytaj także: Krotoszyn - IPN żąda usunięcia tablicy ku czci Komunistycznej Partii Polski

Wielu mieszkańców jest zaskoczonych słysząc od nas, że na ratuszu wciąż wisi symbol komunistycznej Polski. - Z dołu słabo go widać, szczególnie jak świeci słońce, ale jak się dokładnie przyjrzeć to faktycznie korony nie ma, więc to ptaszysko usiadło pewnie na ratuszu za komuny - mówi mieszkaniec jednej z kamienic na rynku.

Paweł Hadrych, historyk z I LO w Krotoszynie przypomina, że przed drugą wojną światową orzeł w godle narodowym także miał koronę. - Została usunięta w czasach PRL. Orzeł bez korony był symbolem Polski ludowej. Koronę przywrócono w 1990 roku, po zmianie Konstytucji - mówi Hadrych. Podkreśla, że orzeł w koronie jest konstytucyjnym godłem Polski. Przyznaje, że w godłach niektórych miast i regionów są orły bez korony, ale nawiązują do orła piastowskiego a nie godła PRL.

- Orzeł na ratuszu powinien symbolizować nasze państwo. Konstytucja wyraźnie mówi jak orzeł powinien wyglądać. Skoro ten na iglicy ratusza został powieszony w czasach PRL, to należy go wymienić na orła w koronie. To ważne w kontekście wychowania patriotycznego młodzieży - dodaje Hadrych.

Czytaj także: Pożegnanie z PRL - z ratusza w Krotoszynie znikęła tablica ku czci 20-lecia PRL

Historyk z Krotoszyna, Antoni Korsak, przyznaje, że orzeł z iglicy ratusza jest typowy dla okresu PRL. Mówi, że dzisiejszy wzór orła na godle narodowym pochodzi z 1927 roku.

Jarosław Ratajczak, wiceburmistrz Koźmina Wlkp. i powiatowy lider PO mówi, że w herbie Koźmina orzeł nie ma korony, ale taki jest symbol miasta. - W herbie Krotoszyna takiego orła nie ma więc ten na wieży powinien być wymieniony - twierdzi. Popiera go Mariusz Sędzik, przewodniczący SLD w powiecie. - Nie powinno tak być. Orzełek został zmieniony po upadku PRL więc od lat sprawa jest przespana. Orzeł to symbol państwa - mówi.

Dyrektor IPN w Łodzi Marek Drużka powiedział nam, że komunistyczny orzeł powinien być zdjęty z ratusza w Krotoszynie. - Na symbole narodowe samorząd powinien być szczególnie uczulony. Rozumiem, że jest trudność, bo orzeł wisi wysoko, ale minęło już tyle lat - mówi.'

Czytaj także: Benice uczciły bohaterów - żołnierzy wyklętych z oddziału Bora

Wojciech Ptak z urzędu miejskiego twierdzi, że ostatni remont wieży był w 1969 roku.- Na początku lat 90. wymieniono dachówkę, ale na wieży nic robiono - mówi.
Julian Jokś, burmistrz Krotoszyna zwraca uwagę, że na witrażu wewnątrz ratusza znajduje się orzeł w koronie jeszcze z czasów przedwojennych. - Przetrwał okupację oraz cały okres PRL - mówi. Twierdzi, że wymiana orła z iglicy wieży ratuszowej to trudna operacja techniczna, ale zapowiada, że zostanie wykonana przy okazji rewitalizacji starówki.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto