Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomysły na zagospodarowanie Targu Węglowego w Gdańsku. Wręczono nagrody młodym architektom [ZDJĘCIA]

Monika Jankowska
Targ Węglowy w Gdańsku oczami młodych architektów
Targ Węglowy w Gdańsku oczami młodych architektów Przemek Świderski
Trzy drugie miejsca, osiem wyróżnień i jedno wyróżnienie specjalne – takie nagrody przyznało jury młodym architektom z Politechniki Gdańskiej. Studenci brali udział w konkursie architektoniczno- urbanistycznym na projekt zabudowy i zagospodarowania terenu Targu Węglowego w Gdańsku.

Najwyższe noty zdobyły prace, które umiejętnie połączyły historyczny charakter miejsca z nowoczesnymi rozwiązaniami.

Czytaj także: Na Targu Węglowym stanęło centrum stworzone dla zdrowia. Sprawdź w jakiej jesteś formie [ZDJĘCIA]

Do konkursu zgłoszono 36 prac. Jury przyznało osiem wyróżnień – autorzy wyróżnionych prac otrzymali nagrodę w wysokości 1000 zł. Było też jedno wyróżnienie specjalne – dla zespołu, który pracę przykuwającą uwagę jury zgłosił po terminie. Jego autorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Nie było zdobywcy pierwszego miejsca, za to aż trzy zespoły uzyskały drugie miejsca i nagrody po 4 tys. zł.

Laureaci mówili, że chcieli odnieść się do historii Targu Węglowego, znaleźć kompromis pozwalającego na dopełnienie zabudowy bez konieczności daleko idącej ingerencji w istniejącą zabudowę oraz wprowadzić funkcje integrujące mieszkańców i turystów. Wśród pomysłów pojawiła się m.in. rzeźba pełniąca funkcję info-boxu, nadanie funkcji Wielkiej Zbrojowni czy budynek pełniący funkcję hotelu, miejsca spotkań ludzi związanych ze sztuką muzeum bursztynu.

- Projekt wykonaliśmy w ramach przedmiotu na studiach. Naszym głównym założeniem było wprowadzenie funkcji integrującej. Obiekt architektoniczny wraz z zagospodarowaniem terenu ma, według nas, za zadanie tworzyć integralną, nierozerwalną, inspirującą całość o wyrazistej formie i strukturze.
- Na etapie studiów czym innym jest wykonanie projektu kursowego pod okiem opiekuna naukowego, a czym innym jest przygotowanie który będzie podlegał publicznej konfrontacji. Dzięki temu studenci mogą zetknąć się ze swoimi konkurentami, którzy którzy opracowują ten sam temat. Dla młodego architekta takie doświadczenie jest to nie do przecenienia – komentował dziekan. Zauważył też, że dyskusja wokół zagospodarowania Targu Węglowego toczy się już od wielu lat, a takie wydarzenia, jak konkurs dla studentów PG jest ważnym głosem w dyskusji na temat ostatecznego rozwiązania tej kwestii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto