Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Dolnego Miasta.Wstrzymano sprzedaż lokali komunalnych w budynkach na Dolnym Mieście

Ewelina Oleksy
Chcesz wykupić mieszkanie komunalne na Dolnym Mieście? Co najmniej do 2015 roku możesz o tym zapomnieć. Urząd Miejski w Gdańsku wstrzymał sprzedaż lokali w budynkach, które są w 100 procentach własnością gminy. Urzędnicy tłumaczą, że to dlatego, by móc bez przeszkód przeprowadzić rewitalizację, czyli m.in. sprawy remontowe.

- Jak już się z nimi uporamy, to sprzedaż znów będzie możliwa - zapewniają w magistracie. Na czas trwania rewitalizacji Dolnego Miasta całkowicie ze sprzedaży wyłączono mieszkania i lokale użytkowe w 19 gminnych budynkach bezpośrednio przylegających do remontowanych ulic. Ponad połowa z nich to domy przy ul. Łąkowej. Pozostałe znajdują się przy ul. Dobrej, Wróblej, Jaskółczej i Toruńskiej. W sumie - 131 lokali. Na wykup 14 z nich już czekają ludzie, którzy złożyli w urzędzie wnioski. Ale zarówno oni, jak i ci, którzy dopiero planowali złożyć wniosek, na realizację będą musieli poczekać.

- Okres oczekiwania nie jest, subiektywnie rzecz biorąc, zbyt długi. Koniec projektu to czerwiec 2015 r. - mówi

Michał Piotrowski z gdańskiego magistratu.

Ile będzie kosztować rewitalizacja Dolnego Miasta Gdańska?



Maciej Lisicki, wiceprezydent Gdańska ds. polityki komunalnej, podkreśla, że wstrzymanie sprzedaży mieszkań na Dolnym Mieście nie jest kwestią tego, że miasto nie chce tych mieszkań w ogóle sprzedawać.

- Docelowo chcemy to robić na tych samych warunkach jak dzisiaj. Chodzi tylko o przeprowadzenie wielu procedur administracyjnych związanych z rewitalizacją, podczas których musimy mieć stałych właścicieli budynków. Jeśli byśmy w trakcie tych operacji sprzedawali kolejne mieszkania, non stop zmieniałby się nam układ właścicielski i za chwilę ktoś by nam mógł zakwestionować decyzje. Tak więc wstrzymanie sprzedaży to tylko i wyłącznie kwestia bezpieczeństwa, tego by nie zaliczyć wpadki - tłumaczy Lisicki. Zaznacza też, że miasto tak samo działało w przypadku rewitalizacji innych dzielnic, m.in. Letnicy.

- Wszędzie jest tak samo. Gdy coś rewitalizujemy, wstrzymujemy sprzedaż, żeby nie robić sobie kłopotu, że nie daj Boże ktoś się od czegoś odwoła i potem cała dzielnica cierpi - wskazuje Lisicki.

Wspomniane przez wiceprezydenta "procedury administracyjne" i wstrzymanie sprzedaży przy ulicach objętych rewitalizacją jest ważne z perspektywy Referatu Rewitalizacji. Sprzedaż mieszkania powoduje automatyczne powstanie nowej wspólnoty, która musi podjąć decyzję o przystąpieniu do projektu rewitalizacji. Oczywiście wspólnota nie ma obowiązku przystępowania, ale jeśli dany budynek znajduje się już w projekcie, należy go z niego usunąć, co zmniejszy zakres i finansowanie zaplanowanych prac. Wspólnota musi też zapewnić finansowanie swojej części projektu.

- Wymagane jest 30 proc. wkładu własnego, a nowa wspólnota, która dopiero powstała, nie ma wypracowanego własnego funduszu remontowego. Musi też opracować we własnym zakresie projekt budowlany dla remontowanej części budynku, podpisać porozumienie z Urzędem Marszałkowskim i zostawić stosowne zabezpieczenie w postaci weksla. Ta cała procedura wymaga nie tylko środków, ale też dużo cennego czasu, co przedłużyłoby proces rewitalizacji - tłumaczy Michał Piotrowski.

Jak zaznacza urzędnik, skala problemu z niemożnością wykupu mieszkania na Dolnym Mieście nie jest jednak duża.

- Dotyczy pojedynczych przypadków. Prawie połowa lokatorów ma tam bowiem wypowiedziane umowy najmu i długi, a więc nie ma prawa do wykupu - wyjaśnia Piotrowski i przytacza dane z Wydziału Gospodarki Komunalnej: - Na ul. Łąkowej ogółem gmina ma 192 mieszkania, w tym 83 zajmują rodziny nieposiadające tytułu prawnego do lokalu lub korzystające z lokalu socjalnego. W budynkach przy ul. Chłodnej, Dolnej, Jaskółczej, Królikarnia, Kurzej, Reduta Dzik, Sempołowskiej, Śluza, Wróblej w naszym zasobie są 303 mieszkania, w tym 149 lokali zajmowanych jest bez tytułu prawnego lub przez korzystających z lokalu socjalnego, co stanowi 49 proc. ogółu lokali komunalnych w tym rejonie - wylicza Piotrowski.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rewitalizacja Dolnego Miasta.Wstrzymano sprzedaż lokali komunalnych w budynkach na Dolnym Mieście - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto