Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trójmiasto chętnie sięga po finansowe wsparcie z UE. I umiejętnie z niego korzysta [ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
Jedną z inwestycji zrealizowanych w Trójmieście ze środków z UE jest Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni.
Jedną z inwestycji zrealizowanych w Trójmieście ze środków z UE jest Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni. Tomasz Bołt
Łatwiejszy kontakt ze światem, wygodniejsze i bardziej dostatnie życie, lepsza opieka zdrowotna - to jedne z najważniejszych oczekiwanych pożytków z naszej obecności w Unii Europejskiej. Za tydzień, 1 maja, minie 10 lat od dnia, w którym zostaliśmy przyjęci do Wspólnoty.

Już dużo wcześniej liczyliśmy na korzyści finansowe. I je otrzymywaliśmy, przed 2004 rokiem, np. w ramach programów PHARE, ISPA i SAPARD. Z PHARE zasilano m.in. remont drogi krajowej nr 6 (obwodowa Trójmiasta). Dzięki temu programowi zaczął też powstawać Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni.

Czytaj także: Zabytki Gdańska. Które zabytkowe obiekty Gdańska zostaną dofinansowane?

Teraz Gdańsk, Sopot i Gdynia podsumowują efekty wykorzystywania unijnych funduszy w minionym dziesięcioleciu. Są przedsięwzięcia wspólne, o znaczeniu nie tylko ponadlokalnym, ale nawet globalnym. Takimi są w Trójmieście rozbudowa Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy czy poprawa dostępności do portów morskich, zarówno od strony lądu, jak i od strony wody. Oddziaływanie takiej inwestycji sięga aż do Azji dalekowschodniej i zachęca prywatnych inwestorów do lokowania swoich pieniędzy w Trójmieście. Dowodem może być zbudowanie Deepwater Container Terminalu - głębokowodnego portu dla kontenerowców przypływających do Gdańska np. z Chin czy Korei.

Niezmiernie ważna jest poprawa, dzięki funduszom europejskim, warunków życia, poprzez m.in. rewitalizacje zdegradowanych obiektów lub wręcz całych osiedli. Kadry do rewitalizacji też bywają kształcone dzięki unijnym dotacjom. Studium podyplomowe w tym zakresie zorganizowała w Gdańsku Europejska Fundacja Ochrony Zabytków. Efektem takich działań są laury zdobywane w konkursie "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich". Zdobyciem tytułu lub nominacją do miana "Cud Funduszy Europejskich" mogą się szczycić Centrum Hewelianum w Gdańsku, Ośrodek Kultury Morskiej w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, Narodowe Centrum Żeglarstwa w Gdańsku czy Park Północny w Sopocie. W tym roku do miana cudu nominowano II etap adaptacji i wyposażenia Gdańskiego Centrum Muzyczno-Kongresowego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina nastąpi na przełomie maja i czerwca tego roku.

Unowocześniono oczyszczalnie ścieków; prawie wszystkie posesje w Trójmieście mają dziś dobrą wodę do picia. Poprawia się jakość kąpielisk morskich.

Dzięki unijnym funduszom, jakie Pomorskie zdobyło na lata 2007-2013, powstaje Pomorska Kolej Metropolitalna. Budowany jest nowy dworzec PKP Gdańsk Śródmieście. Niemal od podstaw wznoszony jest dworzec kolejowy w Sopocie. Warto też wspomnieć o zabytkowym Dworcu Morskim w Gdyni, w którym po rewitalizacji powstanie Muzeum Emigracji. Wykorzystujemy nie tylko dotacje, ale także tzw. finansowanie zwrotne. Takie wsparcie zostało udzielone właśnie przy tworzeniu Muzeum Emigracji - w ramach unijnej inicjatywy JESSICA.

Dzięki unijnym funduszom w Gdańsku powstają obiekty historyczne czy kulturalne, mające duże znaczenie dla turystyki, czyli dla przemysłu czasu wolnego. Prawie gotowe jest Europejskie Centrum Solidarności. Wzniesiono Teatr Szekspirowski.

Niezmiernie ważne było zrealizowanie Programu Ożywienia Dróg Wodnych, dzięki czemu w stolicy województwa pomorskiego pojawiły się wodne tramwaje.

Wymiar ogólnowojewódzki, ale także unijny, ma projekt "Czas na Młodzież", realizowany przez Stowarzyszenie Morena w Gdańsku. Obejmie on około 400 tys. Pomorzan.

Wzorem dla innych będzie zapewne TRISTAR - Zintegrowany System Zarządzania Ruchem. Gdyński projekt rozwoju komunikacji trolejbusowej w Trójmieście uzyskał w Brukseli nagrodę EuroStars. - Laur ten to Oscar Unii Europejskiej - mówi Jan Szymański, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Wkrótce minie 13 lat od katastrofy, jaka się wydarzyła w lipcu 2001 roku. Gdańsk został wówczas zalany wodami m.in. z kanału Raduni. Dzisiaj to niebezpieczeństwo zostało zażegnane. Zabytkowy sztuczny szlak wodny, zbudowany przez Krzyżaków (poruszał młyn w Gdańsku; dostarczał wodę do picia), został wzmocniony.

W Trójmieście sporo zainwestowano w uczelnie wyższe czy w ochronę zdrowia. Rozbudowano Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku. To jednak za mało. Kolejki do lekarzy nadal są długie. Bezrobocie mamy wysokie, mimo że dzięki poprawie komunikacji w Trójmieście osiedla się coraz więcej twórców miejsc pracy, także z zagranicy. Ciągle dokuczają nam korki na ulicach. Lepiej będzie, gdy zostanie ukończony system tras Słowackiego - Sucharskiego i połączy je tunel pod Martwą Wisłą. Wykonanie obiektów, inwestycji, projektów szkoleniowych itp. finansowanych w latach 2007-2013 oraz rozliczenie się z wykorzystania unijnych pieniędzy musi nastąpić najpóźniej w przyszłym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto