Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk chroni żaby. Miasto montuje znaki ostrzegawcze, zakłada płotki

opr.gp
W wyniku działań rocznie ratowanych jest ok. 5000 szt. płazów, z czego ok. 90 proc. stanowią ropuchy szare (Buffo buffo) - na zdjęciu.
W wyniku działań rocznie ratowanych jest ok. 5000 szt. płazów, z czego ok. 90 proc. stanowią ropuchy szare (Buffo buffo) - na zdjęciu. By Bartosz Kosiorek Gang65/ https://commons.wikimedia.org
Gdańsk, jak co roku, włącza się w akcję ochrony żab. Płazy przenoszone są w rejon ul. Góralskiej, Doliny Radości oraz ul. Do Studzienki. Akcja ochrony gatunku zakończy 30 kwietnia.

W Polsce wszystkie płazy (w tym żaby i ropuchy) są pod ochroną gatunkową. To jedni z głównych sojuszników człowieka w walce z dokuczliwymi owadami, np. komarami. W Gdańsku czynnie chroni się płazy, przenosząc je w bezpieczne miejsca.

Uratowano ponad 10 tys. gdańskich żab.

W tym roku płazy przenoszone są w rejon ul. Góralskiej, Doliny Radości oraz ul. Do Studzienki. Płazy przenoszą podopieczni Fundacji „Sprawni Inaczej”, która otrzymała na to pieniądze z magistratu (w wysokości 16 300 złotych). Przenoszenie rozpoczęło się 30 marca, a zakończy 30 kwietnia.

Daj przejść żabie - apelują w Gdańsku!

Do wiosennej akcji gdańskiego magistratu coraz liczniej włączają się mieszkańcy Gdańska wraz z dziećmi, członkowie organizacji ekologicznych, a także wolontariusze. W 2014 r. w naszej akcji brało udział również kilku wolontariuszy z Niemiec.

PKM chroni żaby. Ustawiła 1,7 km płotków dla ochrony płazów

Jak to się zaczęło
W roku 2008 Wydział Środowiska zainicjował program pilotażowy czynnej ochrony płazów na terenie Gdańska. Założenia programu zostały przygotowane wspólnie z gdańskimi naukowcami i społecznikami. Przyjmowano też zgłoszenia mieszkańców oraz przeprowadzano ankietę wśród młodzieży wszystkich gdańskich szkół, której celem było określenie rejonów wiosennych wędrówek godowych płazów. W efekcie, w latach 2008-2010 Wydział Środowiska gdańskiego magistratu przeprowadził inwentaryzację stanowisk płazów i ich pierwszy monitoring.

Oznakowanie i płotki
Od roku 2010 zabezpieczane są najważniejsze miejsca migracji płazów na terenie Gdańska. Miasto montuje oznakowanie ostrzegawcze, zakłada płotki o łącznej długości ok. 2 km wzdłuż jezdni, a następnie przenosi płazy w bezpieczne miejsca. W wyniku działań rocznie ratowanych jest (przenosimy) ok. 5000 szt. płazów, z czego ok. 90 proc. stanowią ropuchy szare (Buffo buffo).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto