Gdańsk: Czym różni się ZKM od ZTM?

W związku z naszą akcją zmian w komunikacji miejskiej pojawiły się małe wątpliwości co do różnic pomiędzy dwoma spółkami, które organizują ruch autobusów i tramwajów w Gdańsku. Zarząd Transportu Miejskiego oraz Zakład Komunikacji Miejskiej to dwa różne ciała, i mimo bliskiej współpracy dość wiele je różni.

Mimo, iż obie siebie potrzebują to jednak istotniejszą rolę pełni Zarząd Transportu Miejskiego, który zarządza całym ruchem autobusów i tramwajów. ZTM został powołany w 2005 roku by wraz z ZKM usprawnić organizację komunikacji miejskiej. Przedtem wszystkim zajmował się ZKM, który teraz pełni wciąż istotną rolę, ale pozostaje nieco w cieniu ZTM.

Czas na konkrety, czym zajmuje się ZTM? Planuje wszystkie wszystkie trasy przejazdów, rozkłady jazdy i sieć przystanków. To także ZTM odpowiada za sprzedaż i dystrybucję biletów, zarówno tych jednorazowych, jak i okresowych - kart miejskich. ZTM odpowiada za ilość kursów na danej trasie oraz za to jakie pojazdy dane linie obsługują. ZKM dostarcza wszystkie pojazdy pod zalecenia ZTM.

ZKM Gdańsk wykonuje wszelkie zlecenia nadesłane od ZTM. ZKM dysponuje taborem, kadrą kierującą pojazdami: kierowcami i motorniczymi. Jednocześnie dba o stan pojazdów, dokonuje ich napraw, sprząta je i usprawnia.

Można więc przyjąć ogólne założenie, że ZTM organizuje komunikację miejską, zaś ZKM jest jej wykonawcą. ZTM ponadto zleca część usług innym firmom, co ma miejsce w przypadku kontroli biletów oraz Systemu Informacji Pasażerskiej.

Czytaj więcej o komunikacji miejskiej w Gdańsku:

7 nadziei Trójmiasta - zagłosuj na najlepszą kandydaturę!

Lesiu Dzierżak

$$HTML

Baseny w Trójmieście | Kręgielnie w Trójmieście | Praca w Trójmieście | Wypożyczalnie rowerów w Trójmieście | Rozkład SKM Trójmiasto | Antykwariaty w Trójmieście | Ścianki wspinaczkowe w Trójmieście | Gokarty w Trójmieście | Siłownie w Trójmieście | Fitness w Trójmieście

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.