Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Greenpeace cytuje papieża Franciszka na... znanych budynkach [ZDJĘCIA]

oprac. red.
Słowa papieża Franciszka "Zmiany klimatyczne są problemem, którego nie można zostawić następnemu pokoleniu" pojawiły się nocą na budynkach w Gdańsku, Warszawie i Krakowie. To działacze Greenpeace przy wsparciu projektora przypomnieli klimatyczne przesłanie papieża dziękując za opublikowaną rok temu encyklikę Laudato si’, która skupia się na problemach społecznych i ekologicznych.

Zmiany klimatu to największe wyzwanie przed jakim stoi obecnie ludzkość. Już teraz miliony ludzi cierpią z powodu przeciągających się susz lub gwałtownych powodzi, a wraz ze wzrostem średniej globalnej temperatury problem będzie jedynie narastał. Naukowcy szacują, że wzrost średniej globalnej temperatury powyżej 2°C doprowadzi do katastrofalnych w skutkach zmian, których konsekwencje boleśnie odczują mieszkańcy wielu zakątków świata. Aby zapobiec realizacji czarnego scenariusza należy już do połowy stulecia drastycznie ograniczyć emisje gazów cieplarnianych pochodzących ze spalania paliw kopalnych. Skutki zmian klimatu stały się kluczowym kontekstem papieskiej encykliki Laudato si’.

Niedawno minął rok od publikacji encykliki Laudato si’, skupiającej się na kluczowych wyzwaniach, przed jakimi stoi obecnie ludzkość: zniszczeniem środowiska, postępującymi zmianami klimatu i ubóstwem. Papież Franciszek wzywa w encyklice do odchodzenia od paliw kopalnych na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii. Zwłaszcza w Polsce, kraju, w którym ok. 80 proc. energii pochodzi ze spalania węgla, powinniśmy potraktować to przesłanie z powagą

– powiedziała Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa Greenpeace Polska.

Dziękując za encyklikę, Greenpeace podkreśla, że niezwykle ważne jest podjęcie pilnych działań na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Nie da się tego zrobić bez transformacji polskiego sektora energetycznego, w którym kluczową rolę wciąż odgrywa spalanie paliw kopalnych.

Papież Franciszek wyraźnie podkreśla potrzebę odchodzenia od spalania paliw kopalnych na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii. Mamy nadzieję, że politycy, którzy spotkają się z papieżem w Krakowie, wsłuchają się w ten przekaz. Polska i świat potrzebują transformacji energetycznej a ta jest na wyciągnięcie ręki – dodaje Katarzyna Guzek.

W listopadzie ubiegłego roku w Paryżu na Szczycie Klimatycznym, międzynarodowa społeczność przyjęła nowe porozumienie klimatyczne, którego celem jest powstrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury maksymalnie do 1,5 st. Celsjusza. Polska również podpisała porozumienie i tym samym zobowiązuje się do redukcji szkodliwych emisji.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto