Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Na Żabiance powstanie kolejny wieżowiec?

Jacek Wierciński
Tak miałby wyglądać wieżowiec na Żabiance
Tak miałby wyglądać wieżowiec na Żabiance materiały prasowe
Po niemal dwugodzinnej dyskusji Komisja Rady Miasta przyjęła plan zagospodarowania umożliwiający budowę 17-piętrowego budynku u zbiegu ulic Gospody i Pomorskiej. Teraz miejscowym planem zagospodarowania zajmie się Rada Miasta.

O pomyśle głośno jest od dwóch lat. Chodzi o budowę 60-metrowego budynku ze sklepami i mieszkaniami Projekt od początku spotkał się z ostrym sprzeciwem okolicznych mieszkańców, którzy do Biura Rozwoju Gdańska zgłosili ponad 400 uwag mieszkańców, później kolejne sto. Wszystkie zostały odrzucone z merytorycznym uzasadnieniem.

Przeczytaj więcej o sprawie wieżowca na Żabiance

Wczoraj kontrowersyjny plan trafił pod obrady Komisji Rozwoju Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Miasta. Na jej obradach pojawiło się kilkudziesięciu mieszkańców bloków leżących przy obecnym sklepie Biedronka (dawna Zatoka), którzy próbowali przekonywać, że budowa to zły pomysł.
- Tam nie ma gdzie zrobić drogi dojazdowej - mówiła przewodnicząca zarządu Rady Osiedla Żabianka, Małgorzata Szymańska. Wskazywała, że Biuro Rozwoju Gdańska, które opracowywało plan zagospodarowania bazowało na nieaktualnych danych pochodzących sprzed oddania do użytku Ergo Areny i ul. Łokietka. - Teraz ul. Gospody stała się drogą dojazdową do Sopotu - mówiła wskazując na zmiany dotyczące hałasu, natężenia ruchu i zanieczyszczeń.
- Dysponujemy tylko z danymi z badań jakie zostały wykonane - odpowiedziała Ewa Semka z BRG.

- BRG nie obejmuje całych obszarów - w tym przypadku - Żabianki, ale obsługuje "wygryzki", fragmenty miasta, które chce zabudować deweloper - podkreśał właściciel jednego z pawilonów usługowych przy ul. Gospody. - Kiedyś Żabianka traktowana była jako całość, dziś BRG dopycha swoje plany kolanem - podkreślał.
- To deweloperzy budują miasto i to nie tylko "mieszkaniówkę", ale też usługi - mówiła Irena Romasiuk z BRG.
Małgorzata Chmiel, przewodnicząca komisji, która jak mówiła "jako architekt akceptuje projekt, ale jako radna słucha głosu mieszkańców swojego okręgu i rady osiedla", przyznała, że sprawy mogły potoczyć się inaczej, jeśli to spółdzielnia zgłosiłaby wniosek do BRG o przygotowanie planu dla całej Żabianki.

Na uwagi mieszkańców odpowiadała Ewa Semka. Zaznaczyła, że obok budynku nie powstanie piętrowy garaż naziemny, którego nie chcieli oraz, że budynek wyposażony będzie we własną drogę dojazdową od ul. Gospody.
- Jeśli nie będzie piętrowego parkingu, to co stanie się z samochodami mieszkańców nowego budynku, przecież tam będą też usługi? - pytała Szymańska.
- Rozmawiamy o tym planie od 2 lat, a wciąż słyszymy to samo - mówił Andrzej Malinowski z ul. Gospody. - Jesteście głusi na głosy mieszkańców - podkreślał. Cytował wypowiedzi prezydenta Pawła Adamowicza, który zapewniał, że wieżowce są potrzebne, ale o ich lokalizacji zadecydują mieszkańcy, nie władze.

Semka przekonywała, że obawy mieszkańców o utrudnienia komunikacyjne są nieuzasadnione. - Robiliśmy obliczenia ile samochodów przybędzie. Jeśli w budynku będzie 160 mieszkań i zamieszka 390 osób, ruch samochodów może wzrosnąć o ok. 25 na godzinę w godzinach szczytu. To tylko o 5 proc. więcej niż obecnie - tłumaczyła. Podkreślała, że budowa wieżowca jest tylko możliwością, a budynek wcale nie musi powstać. Podkreślała, że komunikację samochodową w okolicy poprawi rozbudowa ul Gospody do dwóch pasów ruchu i budowa Drogi Zielonej.
Te tłumaczenia nie przekonały mieszkańców. - Po Gdańsku jeździ 485 samochodów na tysiąc mieszkańców. W planie nie uwzględniono usług, które też pojawią się w budynku - mówili.

Sprawdź także: Najwyższe budynki w Trójmieście

Semka opowiadała także o badaniach dotyczących zacienienia powodowanego przez budynek. Według analiz BRG ma ono trwać jedynie w godz. 6-9 rano i dotyczyć różnych mieszkań w różnym czasie. - Także przesłonięcie widoku morza dotknie nie więcej niż 3 klatki w długim bloku - mówiła.
Mieszkańcy zarzucali jej, że nie odnosi się do najpoważniejszych zarzutów, a BRG zasłania się brakiem aktualnych informacji dotyczących zanieczyszczenia powietrza i hałasu.
Urzędniczka podkreślała, że nowy budynek ograniczy hałas.

Krzysztof Wiecki (PiS) w ostatniej chwili próbował przekonać pozostałych wycofać projekt spod obrad i zawrócić do BRG, które ma miałoby "przygotować plan taki jakiego chcą mieszkańcy". Pozostali radni nie poparli jego wniosku.

- Głos mieszkańca jest ważny, gdy wrzuca głos do urny. Później mieszkaniec jest złem koniecznym - denerwował się Dariusz Petrowski prezes zarządu spółdzielni mieszkaniowej Żabianka. - Z urzędniczego punktu widzenia najlepiej odrzucić wszystkie uwagi. Pozostaje jednak coś takiego jak "czynnik ludzki" - mówił do radnych, tuż przed głosowaniem.

W głosowaniu nad projektem "za" zagłosowali Agnieszka Owczarczak, Dariusz Słodkowski i Maria Małkowska (wszyscy z PO). "Przeciw" - Małgorzata Chmiel (także PO) i Krzysztof Wiecki (PiS).
W przyszłym tygodniu plan trafi pod obrady rady miasta.

- Jestem zdania, że miasto należy zagęszczać. Takie tereny są dobrze skomunikowane, są tam też usługi. Trzeba robić wszystko, by zapobiegać rozlewaniu się miasta. To kosztuje mieszkańców dużo więcej niż budowanie mieszkań poza miastem - tłumaczyła swoją decyzję Owczarczak.
- Finał zatrzymywania tego typu inwestycji jest taki, że dzieci osób mieszkających na takich osiedlach jak Żabianka kupują dziś mieszkania na Szadółkach. Nie tylko poświęcając dwie godziny dziennie na dojazdy, ale też nie kupując mieszkań po atrakcyjnych cenach. Ostatecznie to dzieci obecnych mieszkańców płacą - przekonywał Słodkowski. - Życie w mieście to decyzja, która wiąże się z uciążliwościami, ale też wygodą - dostępem usług, transportu czy kultury - mówił.
Oboje podkreślali, że uwagi mieszkańców często się powtarzały, a obecna zabudowa narożnika jest substandardowa.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto