18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Nagrody dla studentów politechniki. Bielawski zachwycony projektami architektonicznymi

Arek Gancarz
Zwycięski projekt Natalii Krajewskiej, Bartłomieja Wróblewskiego i Magdaleny Wasiluk.
Zwycięski projekt Natalii Krajewskiej, Bartłomieja Wróblewskiego i Magdaleny Wasiluk. Arek Gancarz
Konkurs architektoniczny na zaprojektowanie Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska w miejscu dawnego Kunsztu Wodnego na Targu Siennym rozstrzygnięto na Politechnice Gdańskiej. Zobacz zdjęcia wszystkich 18. projektów semestralnych studentów architektury politechniki.

- Najbardziej spodobał mi się projekt, który łamie zasady uwarunkowań konserwatorskich - mówi Wiesław Bielawski, wiceprezydent Gdańska, podczas rozwiązania uczelnianego konkursu.

Rozbiórka Gildii pod nowy Targ Sienny i Rakowy (WIDEO)

Podczas konkursu wyróżniono sześć prac i przyznano trzy nagrody pieniężne. Pierwsza nagroda przypadła trio w składzie Natalia Krajewska, Bartłomiej Wróblewski i Magdalena Wasiluk.

W uzasadnieniu komisja konkursowa napisała, że eksponowana elewacja wraz z głównym wejściem do budynku została umieszczone od strony Bramy Wyżynnej i jest poprzedzona szerokim placem znajdującym się w obniżeniu. Architekturę cechuje transparentność formy z wyraźnym rozróżnieniem dwóch brył, co ma jednocześnie odzwierciedlenie w zawartej funkcji. Kanał Raduni został przekryty w minimalnym stopniu jedynie poprzez pojedynczy łącznik.

Druga nagroda przypadła duetowi Klaudia Chmielińska i Anna Chamier-Ciemińska.
- Uprzywilejowane wejście do budynku znajduje się od strony Bramy Wyżynnej. Galeria handlowa umieszczona na poziomie -1 wraz z obniżonym placem tworząc funkcjonalną całość. Elewacjom nadano dynamiczną formę. Bryły budynku zostały połączone za pomocą dwóch łączników pozostawiając Kanał Raduni praktycznie niezabudowany. Architekturę budynku cechuje poprawność - to uzasadnienie werdyktu komisji.

Targi Sienny i Rakowy zmienią oblicze za 800 mln zł

Dominik Becmer i Maciej Duda zdobyli 3. nagrodę za "nowatorski i śmiały pomysł - bryła budynku jest zwarta i rzeźbiarska. Przestrzeń wewnętrzna i zewnętrzna (przestrzeń miejska) przenika się w płynny i ciekawy sposób. Wartość pracy konkursowej traci poprzez zatracenie kierunku Drogi Królewskiej, a układ funkcjonalny wymaga dopracowania."

Wyróżnienia przyznano pracom Danieli Pogorzelskiej i Aleksandera Wadasa, Moniki Pogroszewskiej i Szymona Derdowskiego, Krzysztof Baranowskiego i Krzysztofa Garusa, Agaty Dąbskiej, Agaty Dudzińskiej i Martyny Ferlin, Agnieszki Kuniczuk, Patrycji Wosik i Anny Czech oraz projektowi Błażeja Bącalskiego.

Nagrodzone i wyróżnione prace powstały pod kierunkiem zespołu prowadzących z Katedry Architektury Mieszkaniowej w składzie:
- dr inż.arch. Wojciech Targowski,
- dr inż.arch. Agnieszka Błażko,
- dr inż.arch. Małgorzata Skrzypek-Łachińska.

Wszystkie prace można oglądać na Dziedzińcu Północnym w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej.

Z krajobrazu Targu Siennego znikła przedwojenna kamienica ze słynnym Foto Słońce (WIDEO)

Projekty konkursowe są odpowiedzią na miejski pomysł zabudowy działki dawnego Kunsztu Wodnego nad Kanałem Raduni na Targu Sienny. Ma tam powstać obiekt o roboczej nazwie Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska. Będzie on siedzibą instytucji kultury organizującej wydarzenia kulturalne o randze lokalnej, regionalnej i międzynarodowej.

- Ze względu na strategiczną lokalizację budynku (węzeł przesiadkowy) miejsce to wydaje się idealne do stworzenia punktu informacji kulturalnej i turystycznej - pisze Magdalena Kuczyńska z Kancelaria Prezydenta Gdańska. - Funkcja ta znajduje się w gestii Gdańskiej Organizacji Turystycznej oraz Gdańskiego Oddziału PTTK (dysponującego przewodnikami). Centrum, oprócz przekazywania informacji, kreowałoby wśród turystów wizerunek Gdańska oparty na jego unikalnych cechach związanych z wielowiekowym dziedzictwem i kulturą. Zakłada się, że działalność Centrum może odbywać się w ramach Zintegrowanego Systemu Informacji Turystycznej dla województwa pomorskiego z główną siedzibą w Bramie Wyżynnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto