Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Nowe Biuro Obsługi Klienta UM. Urzędnicy odpowiedzą na pytania dotyczące ustawy śmieciowej

Ewelina Oleksy
Od poniedziałku przy ul. Partyzantów 36 działa nowe biuro ds. reformy śmieciowej
Od poniedziałku przy ul. Partyzantów 36 działa nowe biuro ds. reformy śmieciowej Przemek Świderski
Masz pytania dotyczące reformy śmieciowej, która wejdzie w życie w lipcu? Pracownicy Zarządu Dróg i Zieleni zapewniają, że rozwieją twoje wszelkie wątpliwości. W poniedziałek urzędnicy otworzyli Biuro Obsługi Klienta przy ul. Partyzantów 36, uruchomili też infolinię oraz stronę internetową.

W przyszłym tygodniu rozpocznie się zaś plakatowa kampania informacyjna - zawisną one w tramwajach, autobusach i na wiatach przystankowych.
- Bazując na pozytywnych wzorcach z Euro 2012, stworzyliśmy infolinię pod numerem 58 731 64 64 oraz stronę www.czystemiasto.gdansk.pl. Dodatkowo mamy też biuro dla osób, które na przykład będą potrzebowały pomocy przy wypełnianiu deklaracji - mówi Mieczysław Kotłowski, szef ZDiZ. - Wydaje nam się to wystarczające, ale gdyby z czasem pojawiły się uwagi, będziemy się dostosowywać do potrzeb mieszkańców.

Czytaj także: W Gdańsku rozpoczyna się kampania informacyjna, choć nie ma decyzji w sprawie opłat za śmieci

W nowym biurze ZDiZ zatrudnił na razie 12 osób.
- Na pewno nie będziemy dążyli do przerostu etatów związanych z nowymi zadaniami. Myślę, że docelowo stworzymy ich 25-30. Koszt adaptacji obiektu to 1,5 miliona złotych - wskazuje Kotłowski.

Podczas gdy urzędnicy ogłaszali początek akcji informacyjnej, opozycja po raz kolejny głośno wyrażała swoje niezadowolenie z powodu wyboru powierzchniowej metody naliczania opłat za wywóz śmieci. Uchwała w tej sprawie ma zostać przegłosowana w czwartek i wprowadzić zasadę "im większy metraż mieszkania, tym wyższa opłata za odbiór odpadów". Stawki wynoszą 66 gr za każdy metr kw. w przypadku śmieci segregowanych i 88 gr za metr kw. za niesegregowane. Opłata ma być naliczana do granicznej powierzchni 110 m kw. Za każdy kolejny m wynosi 10 gr (śmieci segregowane) lub 13 gr (niesegregowane). Klub PiS, sprzeciwiając się temu, przygotował własny projekt uchwały. Proponuje w nim, by miesięczna opłata od każdej osoby zamieszkującej dany lokal wynosiła 12,50 zł. A w przypadku dzielenia śmieci na suche i mokre - 11 zł.

- Naliczanie opłat od osoby funkcjonuje w Gdańsku już wiele lat i jakoś z tego powodu mieszkańcy się nie wymeldowali - mówi Kazimierz Koralewski, wiceprzewodniczący klubu PiS. - Na początku sesji odbędzie się głosowanie nad wprowadzeniem naszego projektu do porządku obrad.

Zobacz też: List otwarty w sprawie śmieci. Gdańscy spółdzielcy protestują!

Jolanta Banach, radna lewicy, także sugeruje rozważenie przyjęcia metody osobowej .
- Proponowany przez władze Gdańska sposób wyboru metody obliczania opłaty za śmieci to arogancja. Metoda osobowa jest możliwa do zastosowania, skoro wybrała ją większość samorządów - podkreśla Jolanta Banach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto