Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Onkolog Rafał Dziadziuszko odbierze prestiżową nagrodę w Genewie

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Przemyslaw Swiderski
Prof. Rafał Dziadziuszko z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego został tegorocznym laureatem prestiżowej nagrody w dziedzinie onkologii klinicznej Heine H. Hansen.

Tytuł światowego lidera w dziedzinie klinicznej onkologii klatki piersiowej przyznały mu dwie najbardziej liczące się w tej dziedzinie medycyny międzynarodowe gremia naukowe - Europejskie Towarzystwo Onkologii Medycznej (ESMO) oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań nad Rakiem Płuc (IASLC). Uroczystość wręczenia tej nagrody prof. Dziadziuszce odbędzie się podczas Europejskiej Konferencji Raka Płuc , która odbędzie się w dniach 5-8 maja w Genewie.

Heine Hansen był prezesem ESMO, założycielem IASLC – całe swoje życie poświęcił badaniom nad rakiem płuca i propagowaniem wiedzy z tej dziedziny. wielu z dziedziny raka płuca. Nagroda HHH jest wyrazem uznania dla naukowca, który znacząco przyczynił się do postępu w badaniach nad rakiem płuc i edukacji na arenie międzynarodowej. Za takiego uznano w tym roku właśnie prof. Rafała Dziadziuszkę. Profesor jest nie tylko lekarzem i naukowcem, ale pełni też ważne funkcje organizacyjne – pełni obowiązki krajowego konsultanta w dziedzinie radioterapii. Na arenie międzynarodowej jest m. in.członkiem ESMO i Krajowym Przedstawicielem ESMO dla Polski (2009-2011).

Czytaj też: Dni raka płuc są policzone, lekarze ogłaszają przełom. Rozmowa z prof. Rafałem Dziadziuszko

Prof. Rafał Dziadziuszko jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z roku 1994. Jeszcze w trakcie studiów rozpoczął pracę w Studenckim Kole Naukowym przy Katedrze Histologii i Immunologii pod kierunkiem prof. Andrzeja Myśliwskiego oraz prof. Andrzeja Bomirskiego. Brał udział w pracach doświadczalnych nad modelem zwierzęcym czerniaka. Po piątym roku studiów odbył trzymiesięczną praktykę studencką w Albany Medical College w USA. Nauczył się tam podstaw onkologii klinicznej od prof. Johna Hortona a w laboratorium kierowanym przez dr. Andrzeja Słomińskiego poznał szereg technik molekularnych. Tak naprawdę to pobyt w USA zdecydował o jego dalszym rozwoju zawodowym w zakresie onkologii klinicznej i radioterapii nowotworów, jednocześnie wzmógł jego zainteresowania onkologią eksperymentalną.
Po ukończeniu studiów medycznych rozpoczął roczny staż podyplomowy a następnie pracę na stanowisku asystenta w Wojewódzkiej Poradni Onkologicznej w Gdańsku. Rok później otrzymał etat asystenta w Klinice Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanej przez prof. Jacka Jassema i rozpoczął specjalizację w zakresie radioterapii onkologicznej. W latach 1995 i 1998 zdał amerykańskie egzaminy nostryfikacyjne, a trzy lata później (z wyróżnieniem) - egzamin specjalizacyjny z radioterapii onkologicznej.

W kolejnych latach pracy w Klinice Onkologii i Radioterapii skoncentrował swoje zainteresowania zawodowe na opiece chorych na nowotwory klatki piersiowej, został konsultantem Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy. Obok wielu wspólnych projektów naukowych, współpraca z powyższymi jednostkami zaowocowała ustaleniami wspólnych standardów postępowania i zacieśnieniem wielodyscyplinarnej opieki medycznej nad chorymi. Korzystając z doświadczeń wyniesionych ze współpracy z Europejską Organizacją do Badań nad Leczeniem Raka (EORTC) i innymi partnerami zewnętrznymi Kliniki, uczestniczył we wprowadzaniu nowych technologii i procedur medycznych do praktyki klinicznej, takich jak np. zaawansowane techniki radioterapii czy skojarzone leczenie raka płuca z udziałem radio- i chemioterapii. W 2004 roku zdał egzamin specjalizacyjny z onkologii klinicznej.

W następnym roku, wyjechał na trzy lata do USA. Pracował na Uniwersytecie w Kolorado. Pobyt ten był możliwy dzięki uzyskaniu dwóch międzynarodowych stypendiów naukowych – Translational Cancer Research Fellowship od Międzynarodowej Unii do Walki z Rakiem (UICC z siedzibą w Genewie, lata 2005-2006) oraz stypendium Międzynarodowego Stowarzyszenia do Badań Nad Rakiem Płuca (IASLC z siedzibą w Denver, lata 2006-2008). Głównym przedmiotem jego pracy badawczej w Kolorado były czynniki predykcyjne (czyli takie czynniki, które określają prawdopodobieństwo cofnięcia się choroby w przypadku zastosowania określonej metody leczenia ) - korzyści klinicznej z terapii ukierunkowanych molekularnie w raku płuca. Po powrocie do Polski i do Gdańska prof. Rafał Dziadziuszko kontynuuje współpracę z Uniwersytetem w Kolorado i zajmuję się wprowadzaniem nowych strategii leczenia u chorych na raka płuca na podstawie indywidualnych profili molekularnych w ramach badań klinicznych prowadzonych w Klinice Onkologii i Radioterapii GUMed. Pobyt w USA zaowocował również przeniesieniem wielu wzorców diagnostyczno-terapeutycznych oraz organizacyjnych i dydaktycznych do Gdańska.

Od 2008 roku prof. Dziadziuszko jest koordynatorem Zakładu Telaradioterapii – ambulatoryjnej części Kliniki zajmującej się radioterapią nowotworów złośliwych. W 2013 roku został konsultantem krajowym w dziedzinie radioterapii onkologicznej. Za swoją misję uważa integrację środowiska lekarzy radioterapeutów w Polsce oraz współprace z rządem RP w celu poprawy standardów leczenia i wprowadzania wspólnie wypracowanych, nowych metod terapeutycznych. Stara się również nie zaniedbywać pracy lekarza praktyka, zajęć dydaktycznych ze studentami medycyny i działalności naukowej na forum krajowym i międzynarodowym.
Uważa, że jego największym sukcesem zawodowym jest zadowolenie pacjentów z opieki medycznej, jaką jest w stanie zaoferować zespół, w którym pracuje oraz możliwość konkurowania z czołowymi ośrodkami onkologicznym z zagranicy.

Prof. jest jednym z dziesięciu lekarzy - bohaterów naszej książki "Nie jesteśmy Bogami"

[email protected]

Wsparcie psychiczne w chorobie. Jak rozmawiać z chorymi?

Wideo: Dzień Dobry TVN/ x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto