Do Gdańska z niemieckiego Schwanau dotarły pierwsze części wielkiej maszyny TBM, która będzie wiercić tunel pod Martwą Wisłą.

- Elementy dotarły lądem, trzema tirami i składowane są na terenie budowy od strony Ku Ujściu, gdzie powstaje szyb startowy i skąd rozpocznie się wiercenie tunelu - informuje Magdalena Skorupka - Kaczmarek, rzecznik Gdańskich Inwestycji Komunalnych.

Kolejne części maszyny TBM (tunnel boring machine), której produkcja trwała rok, będą przyjeżdżać do Gdańska sukcesywnie, aż do końca roku. Na początku lutego przyszłego roku powinno zaś rozpocząć się wiercenie fragmentu IV zadania Trasy Słowackiego.

Zobacz także: Władze Gdańska odebrały z fabryki maszynę TBM. Ten "kret" wywierci tunel pod Martwą Wisłą [ZDJĘCIA]

Długi na ponad 1,3 km tunel pod Martwą Wisłą, będzie pierwszym tunelem w Polsce wykonanym metodą TBM. Wyloty z tunelu zlokalizowane będą na wysokości nabrzeży "Dworzec Drzewny" (od strony Węzła Ku Ujściu) w odległości ok. 520 m od wschodniego brzegu Martwej Wisły i "Dworzec Wiślany" (od strony Węzła Marynarki Polskiej) w odległości ok. 370 m od zachodniego brzegu.

Tarcza wiercąca tzw. "kreta" ma średnicę ponad 12 metrów. Wydrąży pod ziemią dwie nitki tunelu, po jednej dla każdego kierunku ruchu. Tunel w swym najniższym miejscu znajdzie się prawie 35 m pod lustrem wody.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!