Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Prezydent Paweł Adamowicz w Nowym Porcie oglądał zaniedbany Szaniec Zachodni [ZDJĘCIA]

Ewelina Oleksy
Członkowie inicjatywy "Pakt dla Nowego Portu" nie ustają w staraniach o to, by zaniedbany Szaniec Zachodni zmienił się w park, który będzie miejscem otwartym dla mieszkańców nie tylko ich dzielnicy, ale i całego Gdańska. We wtorek na zaproszenie Beaty Dunajewskiej - Daszczyńskiej, miejskiej radnej oraz jednej z inicjatorek powstania "paktu", w Nowym Porcie spacerował prezydent Paweł Adamowicz.

Wraz z prezydentem spacerowali jego zastępca Macieje Lisicki, dyrektorzy Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych oraz urzędnicy odpowiedzialni w magistracie za ochronę środowiska czy rewitalizację. Nie zabrakło też sporej grupy zainteresowanych tematem mieszkańców.

Łukasz Hamadyk z Rady Osiedla Nowy Port nie ukrywa jaki był cel zaproszenia do dzielnicy prezydenta.
- Chcieliśmy pokazać panu prezydentowi magię tego miejsca, bo pewnie dawno tu nie był. Przede wszystkim jednak liczymy na to, że na najbliższej sesji Rady Miasta szepnie miłe słowo na temat naszej uchwały obywatelskiej- mówi Hamadyk.

Czytaj także: Zbierają podpisy w sprawie rewitalizacji Szańca Zachodniego

Uchwała w sprawie pozyskania przez miasto po 2015 r. pieniędzy na rewitalizację szańca,trafi na najbliższą sesję Rady Miasta, 27 września. To pierwszy w historii Gdańska obywatelski projekt, który zostanie poddany głosowaniu radnych.

- Na zebraniu klubu PO ustaliliśmy, że poprzemy tę uchwałę. Wierzymy, że zrobi to również opozycja, co zaowocuje tym, że w końcu powstanie tu wymarzony park - mówiła jeszcze przed rozpoczęciem spaceru z prezydentem Dunajewska-Daszczyńska. - Szkoda byłoby zmarnować ruch społeczny, który w związku z szańcem się narodził. Ponad sto osób ostatnio tu sprzątało. Kosiliśmy trawę, wytyczyliśmy alejkę, wynieśliśmy 200 worków śmieci - opowiadała radna. Zaproponowała też, by prezydent w prace porządkowe na terenie szańca zaangażował bezdomnych oraz bezrobotnych z ośrodków w Nowym Porcie oraz osadzonych - pomysł się przyjął.

Ale teren szańca o powierzchni 4, 5 ha jest nie tylko zaniedbany, ale i częściowo zanieczyszczony materiałami ropopochodnymi. By w pełni mógł służyć celom rekreacyjnym konieczne jest przeprowadzenie badań, bo te którymi dysponuje magistrat są z 2005 roku oraz rekultywacja obszaru.

- Zlecenie ponownych badań to koszt rzędu 100 tys. zł, usuwanie zanieczyszczeń, w zależności od metody, kosztowałoby miasto od 9 do 57 mln zł - wyliczał Maciej Lorek, szef Wydziału Środowiska UM w Gdańsku.

Zobacz również: Akcja sprzątania parku na terenie Szańca Zachodniego [ZDJĘCIA]

Wiceprezydent Lisicki stwierdził jednak, że bez ponownej diagnozy się nie obędzie.
- Minęło 7 lat i mówiąc delikatnie badania, którymi dysponujemy są nieaktualne - powiedział Lisicki. - Może się okazać , że koszta są niższe, bo z biegiem lat teren częściowo oczyścił się sam.

Podczas spaceru ze strony wiceprezydenta padła propozycja, skąd miasto może pozyskać pieniądze na inwestycję w szaniec. Nieopodal niego znajduje się bowiem cmentarz oraz niewielki park, kosztem którego nekropolia mogłaby się rozrastać.

- Być może jest to szansa, dlatego że mamy miasto narażone na brak miejsc grzebalnych, a budowa nowych cmentarzy nie jest do końca alternatywą.Będziemy szukali więc miejsc do poszerzenia tych obecnych, w Nowym Porcie takie miejsce jest, więc być może pieniądze które trzeba by było wydać na stworzenie nowego cmentarza, można będzie przeznaczyć właśnie na udostępnienie i uporządkowanie terenu szańca, co byłoby dla mieszkańców pewną rekompensatą - tłumaczył Lisicki. Zaznaczał jednak, że nie jest to konkretna deklaracja.

Adamowicz z kolei oglądał to, co na terenie szańca jeszcze pozostało, m.in. betonowy krąg, w którym mieszkańcy w przyszłości widzą miejsce na wspólne grillowanie oraz imprezy artystyczne oraz budynek starej olejarni, która grozi zawaleniem.

- Uważamy, że olejarnia powinna zostać wyburzona, bo koszt jej oczyszczenia jest dla nas niemożliwy, a stan fatalny- powiedział Lorek. - Jeśli zezwoli nam na to miejski konserwator zabytków, to wpuścimy tu spychacz- zapowiadał z kolei Jacek Łapiński, szef GZNK, które administruje szańcem.

W planie wycieczki były jeszcze odwiedziny Dworku Fischera należącego do miasta - także w fatalnym stanie, schroniska dla bezdomnych oraz placu Gustkowicza, ale te punkty pominięto na rzecz rozmowy w Domu Sąsiedzkim Port Sztuki. Tam głos zabrał Adamowicz.

Przeczytaj też: Mieszkańcy Nowego Portu walczą o rewitalizację swojej dzielnicy

- Dziękuję za inicjatywę posprzątania fragmentu szańca, myślę, że nie ma nic ważniejszego dla społeczników niż chęć współpracy. Teraz już większość z nas trochę lepiej ten obszar poznała i sądzę, że już czas pomyśleć co od wiosny 2013 roku można by tu dodatkowo zrobić - powiedział prezydent Adamowicz.

Zapowiedział też, że Wydział Środowiska znajdzie fachowca, który określi które drzewa i krzaki warto zachować, a które nie.
- Resztę chaszczy należy usunąć, zlecić ich wycięcie i nie żałować. Z przykrością, ale olejarnia pewnie będzie musiała być rozebrana - dodał i podkreślał, że to ze względów bezpieczeństwa.

Adamowicz wspominał też o możliwości fragmentarycznego oświetlenia szańca oraz ustawieniu tam ławek i plenerowej siłowni.
- Być może na wiosnę bądź jesień przyszłego roku będzie tu już można zrobić jakąś imprezę - mówił Adamowicz.

Czytaj także: Będą pieniądze na rewitalizację Nowego Portu

Zaproponował też obecnemu na spotkaniu dyrektorowi GZNK by dodał szaniec jako lokalizację, na terenie której swoje długi sprzątając mogą odpracowywać dłużnicy komunalni.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto