(© Fot. Materiały prasowe UM w Gdańsku)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Bądź eko! Segreguj odpady! - Do tego nawoływać będzie - przez cały rok - jeden z tramwajów, który w lutym wyruszył na gdańskie tory.

Tramwaj spotkać będzie można na terenie całego miasta, bo ekologiczny skład jeździ na różnych liniach. Ekologiczny pojazd, który po Gdańsku poruszać będzie się do lutego 2013 roku, jest częścią projektu Czyste Miasto Gdańsk i kampanii informacyjnej dotyczącej dualnego sposobu segregowania śmieci pn. „Oddziel mokre od suchego. Zrób dla ziemi coś dobrego”.

System dualny 1 kwietnia br obejmie kolejne gdańskie dzielnice: Chełm, Krakowiec, Matarnia (część), Młyniska (część), Olszynka, Orunia - Św. Wojciech - Lipce, Przeróbka, Rudniki, Stogi, Środmieście (część), Ujeścisko-Łostowice (część) i Wyspa Sobieszowska. A to oznacza, że ich mieszkańcy gromadzone dotychczas w jednym pojemniku odpady wrzucać będą do dwóch pojemników dzieląc je na mokre i suche.

Jak Gdańsk przygotowywał się do dualnego systemu segregacji  śmieci?

Cały Gdańsk systemem dualnym objęty zostanie w 2013 roku. Jako ostatnie - w kwietniu przyszłego roku - do systemu dołączą: Aniołki, Brętowo, Brzeźno, Jasień, Letnica, Młyniska (część), Nowy Port, Oliwa, Piecki Migowo, Przymorze Małe, Przymorze Wielkie, Siedlce, Strzyża, Suchanino, Środmieście (część), Ujeścisko-Łostowice (część), VII Dwór, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Zaspa Młyniec, Zaspa Rozstaje, oraz Żabianka.

Od 2010 roku odpady w systemie dualnym segregują już mieszkańcy Osowej, Klukowa, Firoga, Rębiechowa i Wzgórza Mickiewicza. W styczniu 2011 roku dołączyli do nich mieszkańcy dzielnic: Matarnia, Bysewo, Kokoszki, Karczemki, Kiełpino Górne, Smęgorzyno, Szadółki, Rębowo, Zakoniczyn i Ujeścisko.

Modernizacja wysypiska śmieci w Szadółkach

- By ułatwić gdańszczanom wprowadzenie w swoich gospodarstwach domowych nowego systemu - mówi Anna Dobrowolska z Biura Prasowego UM w Gdańsku - urząd uruchomił specjalną podstronę na portalu internetowym miasta, gdzie znajdują się szczegółowe informacje.

Projektu Czyste Miasto Gdańsk realizowanego jest przez Zakład Utylizacyjny w Gdańsku.

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

tressa (gość)

Wzięliby się za porządne rozliczanie firm sprzątających tereny komunalne Gdańska (chodniki,podwórza itp.) bo z roku na rok syf jest coraz większy.Potłuczone butelki,zeszłoroczne liście i tysiące innych rzeczy.Tak, tak znam te chore argumenty,że to ludzie sami syfią ale robią to na całym świecie,we wszystkich miastach i dzielnicach.Płacą też podatki,żeby te miasta miały kasę m.in. na podstawowe sprzątanie.W Gdańsku ogłasza się przetarg,wybiera firmę i KONIEC.Zero jakiejkolwiek kontroli jakości sprzątania.I dotyczy to całego roku a nie tylko pozimowego syfu.

klaudia (gość)

segregacji i wrzucam wszystko jak leci do jednego kosza.Ponieważ na smietniku gdzie mieszkam nie ma pojemników korzystałam z jak to sie mówi cudzych ale pewnego dnia dostałam taki ochrzan tak zostałam wyzwana że śmieci swoje podrzucam komus że nigdy więcej!!!!