Hiszpańska grupa Basurama Hiszpańska grupa Basurama

(© mat. prasowe/basurama.org)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W ramach targów i wystawy hiszpańska formacja artystyczna Basurama stworzy instalację, wykorzystującą ponad 60 kg starych reklamówek i siatek foliowych z wysypiska śmieci.

Projekt Re: Miasto to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. 21-23 listopada w Centrum Wystawienniczym AmberExpo pojawi się wystawa przypominająca swoją formą miasto - z jego ulicami, sklepami, budynkami mieszkalnymi, placami zabaw itp. Poszczególne stoiska będą pełniły funkcje elementów doskonale znanych w przestrzeni miejskiej. Zobaczymy m.in. kino, skwer, przykładowe wnętrze mieszkania. Wszystkie miejsca zbudowane zostaną z odpadów, przetworzonego plastiku i innych przedmiotów, które zazwyczaj uznajemy za niepotrzebne.

- Chcemy zaskoczyć odwiedzających. Inicjatywa jest wyjątkowa, otwieramy przestrzenie, przedstawimy też szereg ekologicznych rozwiązań artystycznych. Świetnym przykładem jest Re:wnętrze wykonane z materiałów, które nigdy nikomu nie skojarzą się z odpadami. Nie widać, że są wykonane z odpadków - mówi Agnieszka Orłowska, organizatorka wystawy. - Plac zabaw wykorzystuje przede wszystkim opony i palety, a jest kolorowy i estetyczny, pobudza dziecięcą wyobraźnię, a przy tym jest całkowicie bezpieczny.

Wszystko po to, aby rozważyć możliwości powtórnego wykorzystania odpadów i zwrócić uwagę na problem ekologii. Uczestnicy targów wypróbują np. plac zabaw z odpadów i meble miejskie z przetworzonego plastiku. W Re:Kinie będzie można również obejrzeć filmy o segregacji i powtórnym wykorzystaniu odpadów, a w Re:Wnętrzu przetestować pokój z meblami i przedmiotami wykonanymi z niepotrzebnych rzeczy. Nie zabraknie też warsztatów recyklingowych.

Jednym z głównych punktów programu ma być instalacja wykonana przez hiszpańskich artystów z grupy Basurama, w ramach projektu IN LO<3 WE TRASH Gdańsk, który polega na przekształcaniu plastiku z odpadów w przestrzeń rekreacyjną. Artyści pracują nad instalacją od 14 listopada w gdańskiej Łaźni 2 i zachęcają wolontariuszy do wzięcia udziału w projekcie. Aby to zrobić należy wysłać maila na adres inlovewetrash@gmail.com podać: imię, nazwisko i wiek oraz datę (16, 17, 18, 19 lub 20) i godzinę (10-14 lub 16-20), kiedy chcielibyśmy przyłączyć się do tworzenia instalacji.

- Chcieliśmy w nietypowy sposób pokazać drogę odpadów, na rożnym etapie i w różnych inicjatywach - dotyczących kultury czy rozrywki - mówi Agnieszka Orłowska - Basuramie tak się spodobał pomysł, że samodzielnie znaleźli sponsora, żeby przyjechać do Gdańska i pokazać artystyczne działanie odpadów w przestrzeni miejskiej.

Instalacja będzie miała najprawdopodobniej kształt kopuły wykonanej z ponad 60 kg foliowych śmieci w różnych kolorach, które artystom dostarcza Zakład Utylizacyjny w Szadółkach. Podobny projekt wykonany przez hiszpańską grupę stanął w zeszłym roku w Bangkoku.

Agnieszka Orłowska zapowiada też, że część inicjatyw trafi na ulice Gdańska. - Przeniesiony do przestrzeni miejskiej zostanie plac zabaw, na którym znajdują się na przykład obudowy do piaskownic uzyskane z przetopionych nakrętek od butelek, podobnie jak ławki, które staną na Re:Skwerze. Warto też zwrócić uwagę na mobilne kosze plażowe w stylu retro, które ustawione będą w Sopocie - wykonane z palet, do których doczepiono kółka, a w ściankach umieszczone są bulaje z drzwiczek od starych pralek - przekonuje Agnieszka Orłowska.

Pomysł jest taki, żeby - widząc te przedmioty - nikt nie pomyśał, że zostały wykonane z przetworzonych odpadów. W ten sposób organizatorzy akcji chcą też zachęcić samorządowców do stosowania takich rozwiązań w miastach.


Wiadomości, Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!