Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Targ Sienny i Rakowy później

Agata Cymanowska/(patsz)
Tak mają w przyszłości wyglądać okolice Targu Rakowego i Siennego
Tak mają w przyszłości wyglądać okolice Targu Rakowego i Siennego Multi Development
Gmina Gdańsk i konsorcjum Multi Development przesunęły o cztery miesiące termin powołania spółki, która ma zagospodarować targi Sienny i Rakowy w Gdańsku. W październiku powinno dojść do podpisania umowy.

Początkowo spółka, która kosztem 800 mln zł ma się podjąć przebudowy tego fragmentu centrum miasta, miała zostać zawiązana w marcu. Tym razem termin podpisania umowy przełożono z 30 czerwca na 31 października. Przyczyną opóźnienia jest fakt, iż koncepcja archi-tektoniczno-urbanistyczna dla tego miejsca nie uzyskała wymaganej akceptacji pomorskiego konserwatora zabytków.

- Podpisanie umowy wspólników nie jest możliwe przed zatwierdzeniem ostatecznej koncepcji uzgodnionej z konserwatorem - tłumaczy Anna Dobrowolska, z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Czytaj także: Jak będzie wyglądał Targ Sienny i Rakowy?

Konserwator miał zastrzeżenia przede wszystkim do przedstawionej przez Multi Development propozycji zadaszenia Kanału Raduni (jeden z ostatnich zachowanych obiektów inżynierskich z XIV w., w niewielkim stopniu przekształcony) i stworzenia pod nim galerii handlowej.

- Nie chodzi o samo zadaszenie, a o wszystko, co się pod nim miałoby znaleźć, o kontekst, w którym znalazłby się ten chroniony i ważny zabytek - uzasadniał nam swoją decyzję Marian Kwapiński, pomorski konserwator zabytków. - Konserwator rozumie, że ta inwestycja, jak inwestycja na Wyspie Spichrzów, przyniesie korzyści dla Głównego Miasta. Wspieram je, ale muszę to robić zgodnie z wymaganiami ochrony zabytków - podkreślał.
Dwa tygodnie temu Kwapiński spotkał się z projektantem, który przygotował odrzuconą koncepcję.

Czytaj o wyprowadzce kupców Gildii

- Znakomicie się zrozumieliśmy - mówił nam tuż po spotkaniu Kwapiński, który oczekuje na poprawiony projekt.
Przełożenie terminu zawiązania spółki oznacza, że kupcy z Gildii będą mogli dłużej, bo do końca sierpnia korzystać z dużej hali targowej. Mała hala, zgodnie z umową, ma zostać rozebrana do końca lipca.

Zakończenie inwestycji na obszarze 5,5 ha planowano na 2017 rok. Będzie ona miała również wpływ na drogowy układ Gdańska. Powstanie ulica Nowe Podwale Grodzkie, która będzie biegła 350-m tunelem od Huciska do Armii Krajowej.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto