W poniedziałek na budynku neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego zawisła wiecha. To znak, że już wkrótce, bo w październiku tego roku, nowa siedziba Wydziału Filologii będzie gotowa. W czterokondygnacyjnym obiekcie o powierzchni ponad 23,5 tys. m 2 swoje miejsce znajdzie m.in. Instytut Anglistyki, Filologii Germańskiej, Romańskiej i Wschodniosłowiańskiej oraz pomieszczenia administracyjne. Ale nowoczesny budynek to też nowe kierunki, takie jak sinologia i arabistyka.

- Nowe siedziby wydziałów, które w ostatnich latach tak szybko powstają, nie tylko zapewnią dobre warunki pracy naszym nauczycielom akademickim i studentom. Są także szansą, aby przyciągnąć do Trójmiasta studentów z innych regionów Polski i zagranicy, dają możliwość prowadzenia badań naukowych w nowoczesnych laboratoriach i kształcenia na najwyższym poziomie - mówił prof. Bernard Lammek, rektor UG.

Budynek warty ok. 77 mln zł będzie wyposażony w nowoczesne sale wykładowe, sale do tłumaczeń specjalistycznych i konferencyjnych, laboratorium językowe, a także centrum e-learningowe oraz nowoczesne technologie i urządzenia np. systemy do tłumaczeń translatorycznych i kabiny symultaniczne.

Zobacz także: Wmurowano kamień węgielny pod gmach neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego

O tym, jak inwestycja jest potrzebna, przekonywał dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Andrzej Ceynowa, który podkreślał, że na zbudowanym w 1970 roku wydziale na jednego studenta przypada nieco ponad 1,8 m2.

- Czasami marzenia się spełniają, nowy gmach dla neofilologii pozwoli wreszcie na pełny rozwój wydziału i umożliwi otwieranie nowych kierunków, takich jak sinologia czy arabistyka.

Administracja centralna, która również znajdzie miejsce w budynku obok neofilologii, ma zaś stanowić niezależną część, gdzie będzie m. in. nowoczesne ogólnouczelniane archiwum o klasie archiwum państwowego, Ośrodek Informatyczny UG oraz pomieszczenia dla zespołu rektorskiego.

Inwestycja jest realizowana w ramach projektu o nazwie: „Budowa Budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego w ramach Kampusu Bałtyckiego Uniwersytetu Gdańskiego”. Uczelnia otrzymała na tę inwestycję dofinansowanie w wysokości 23 milionów złotych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.


Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!