Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Zbadaj serce. W Polsce na niewydolność serca choruje ok. 1 mln osób

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Gdańsk: Zbadaj serce na Targu Węglowym w środę.
Gdańsk: Zbadaj serce na Targu Węglowym w środę. www.sxc.hu
Na Targu Węglowym w Gdańsku w środę będzie można zbadać swoje serce. Do kontroli zachęcają Polskie Towarzystwo Kardiologiczne i Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego.

Gdańsk: Zbadaj serce - zachęcają organizatorzy tegorocznej akcji. Z bezpłatnych badań, określających poziom ryzyka chorób układu krążenia, a więc - pomiaru ciśnienia krwi, wskaźnika BMI (czyli masy ciała), a w razie potrzeby i bardziej "zaawansowanych" metod diagnostycznych, skorzystać będą mogli ci, którzy zjawią się na Targu Węglowym w Gdańsku jutro (w środę) między godziną 10 a 18. Jak co roku stanie tam Poradnia Kardiologiczna Servier.
Zbadaj serce. Tegoroczna, jedenasta już edycja akcji profilaktyczno-edukacyjnej odbywa się pod hasłem "Niewydolność serca. Czasem wolniej znaczy efektywniej".

Przeszczep serca w Gdańsku. ZOBACZ, jak w GUM ratowano życie.

- Nasza poradnia kardiologiczna Servier po raz kolejny przemierza tysiące kilometrów, by oferować bezpłatne badania - tłumaczy dr Katarzyna Urbańska z Servier Polska. - Jeśli ich wyniki okażą się nieprawidłowe, pacjenci będą mogli skorzystać dodatkowo z badania EKG oraz ze specjalistycznej konsultacji kardiologicznej.
Temat niewydolności serca pojawia się podczas tej akcji już nie po raz pierwszy. - W Polsce na niewydolność serca choruje ok. 1 mln osób, w Europie - 15 milionów - tłumaczy dr hab. med. Ewa Lewicka z Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Niewydolność serca dotyczy 10-20 proc. osób w wieku 70-80 lat. Bardzo niepokojące są prognozy - przewiduje się, że w ciągu dekady liczba chorych zwiększy się o 25 proc.

Niewydolność serca ma ogromny związek z chorobą wieńcową - u 70 proc. pacjentów rozwija się ona właśnie na podłożu "wieńcówki". Ale nie tylko. Jest to również efekt wielu różnych schorzeń układu krążenia, wad zastawkowych, kardiomiopatii czyli choroby samego mięśnia sercowego, migotania przedsionków, a nawet nadużywania alkoholu. Pacjent z niewydolnością serca wymaga opieki multidyscyplinarnego zespołu - od poziomu lekarza rodzinnego z dobrze zorganizowanym systemem porad ambulatoryjnych, bo dużo częściej niż inni pacjenci wymaga on porady lekarza kardiologa. Namawiamy więc: zbadaj serce w Gdańsku.

Akcji patronują: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne i Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego. Ambasadorem akcji został znany aktor i piosenkarz Piotr Polk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto