Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańska Rada Oświatowa godzi się na likwidację szkół

Agata Cymanowska
Uczniowie Zespołu Szkół Architektoniczno - Budowlanych protestują przeciwko likwidacji placówki
Uczniowie Zespołu Szkół Architektoniczno - Budowlanych protestują przeciwko likwidacji placówki Grzegorz Mehring
Podczas czwartkowego posiedzenia Gdańska Rada Oświatowa pozytywnie zaopiniowała wszystkie planowane przez miasto zmiany w sieci gdańskich placówek oświatowych na lata 2011-2014.

Kilkoro spośród 35 członków rady, w której zasiada m.in. Ewa Kamińska, zastępca prezydenta Gdańska, oraz przedstawiciele różnych środowisk, było przeciwnych lub wstrzymało się od głosu.

- Uznaliśmy, że w związku ze zmianami demograficznymi, które dotyczą nie tylko Gdańska, ale i całej Polski, a także w związku z tym, że część dzielnic się wyludnia, a w innych przybywa uczniów, są to zmiany konieczne - informuje prof. Edmund Wittbrodt, przewodniczący GRO, senator RP.

Petycja do prezydenta w sprawie likwidacji SP nr 27 w Gdańsku

W najbliższych latach - począwszy od 2012 roku - zmiany dotkną ośmiu placówek. Uczniowie z SP nr 27, która ma zostać zlikwidowana do września 2012, zostaną przeniesieni do SP nr 39. Urzędnicy zaproponowali nauczycielom i rodzicom z przeznaczonej do likwidacji SP nr 29 (31 sierpnia 2012) założenie stowarzyszenia i przejęcie szkoły, w której obecnie uczy się tylko ok. 70 uczniów. W przeciwnym razie będą dowożeni autobusem do SP nr 61 na Przeróbce.

Z kolei uczniów z klas pierwszych (od roku szkolnego 2011/2012) z Gimnazjum nr 4 (likwidacja 31 sierpnia 2014) miasto dowozić będzie do szkoły w Złotej Karczmie. Gimnazjaliści z likwidowanego 31 sierpnia 2012 Gimnazjum nr 23 zostaną przeniesieni do Gimnazjum nr 24.

Czytaj także: Uczniowie protestują, bo nie chcą chodzić do innej szkoły

Miasto proponuje też przeniesienie Technikum nr 6 z ZSBA do Państwowych Szkół Budownictwa, a XXII LO z ZSBA do XX LO (od września 2012). Technikum nr 10 i ZSZ nr 10 ze Szkół Elektrycznych i Elektronicznych przeniesione zostaną do Zespołu Szkół Energetycznych, a baza warsztatów szkolnych do Centrum Kształcenia nr 1 (od września 2012).

Po likwidacji Zespołu Szkół Ogólnokształcących dla Dorosłych przy ul. Jagiellońskiej, które trafi do Centrum Kształcenia Ustawicznego, miasto planuje stworzyć w tym miejscu centrum dla dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością i niewidomych. Zlikwidowane 31 sierpnia 2014 r. byłoby też XIII LO.

Czytaj także: Miasto chce oddać stare szkoły w zamian za budowę nowych

Miasto planuje przekazać budynki (i atrakcyjne działki) po ZSBA przy ul. Powstańców Warszawskich i Szkołach Elektrycznych i Elektronicznych w al. Grunwaldzkiej deweloperom w ramach programu "Szkoła za szkołę". W zamian mieliby oni się podjąć wybudowania szkół na Południu (na miejskich działkach przy ul. Borkowskiej i Nowej Stężyckiej).

To właśnie w południowych dzielnicach Gdańska najintensywniej rozbudowują się osiedla i już teraz są poważne kłopoty z miejscami w szkołach (zwłaszcza jeśli chodzi o pierwsze klasy szkoły podstawowej). Na budynki po pozostałych szkołach też już są chętni, np. jedna ze szkół niepublicznych dla dorosłych chciałaby otworzyć swoją filię w SP nr 29 przy ul. Miałki Szlak. Są też zainteresowani budynkiem, w którym mieści się Gimnazjum nr 23 w Oliwie.

Ostateczną decyzję o ewentualnych zmianach podejmą gdańscy radni. W czerwcu będą kontynuowane spotkania z rodzicami uczniów szkół przeznaczonych do likwidacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto