Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdański klub B90 pod lupą prokuratury. Przez koncert Behemotha?

Jacek Wierciński
Prokuratura rzeczywiście jako punkt wyjścia traktuje koncert trójmiejskiego zespołu death metalowego Behemoth - cieszącego się dużą popularnością wśród fanów gatunku, krytykowanego przez przeciwników za „satanizm” i „okultyzm”. Jak zastrzegają jednak śledczy „nie chodzi o żadne polityczne działania”.
Prokuratura rzeczywiście jako punkt wyjścia traktuje koncert trójmiejskiego zespołu death metalowego Behemoth - cieszącego się dużą popularnością wśród fanów gatunku, krytykowanego przez przeciwników za „satanizm” i „okultyzm”. Jak zastrzegają jednak śledczy „nie chodzi o żadne polityczne działania”. Bartłomiej Wutke/ archiwum
Prokuratura przedstawiła zarzut nielegalnej organizacji imprez masowych małżonce menadżera klubu B90, która formalnie była organizatorką wydarzeń. Śledczy twierdzą, że nie chodzi o żadne polityczne działania, za to szef B90 uważa, że to nagonka po koncercie zespołu Behemoth.

„Pisowskie” i „neobolszewickie” środki zastosowała, według znanego muzyka Tomasza Lipińskiego, wobec gdańskiego klubu B90 „ziobrowska prokuratura”. W internecie wpis artysty rozpętał prawdziwą burzę. Tymczasem prokuratura odcina się od politycznych motywów i mówi o „wymogach formalnych”.

„Najlepszy klub muzyczny w Polsce - gdański B90 na celowniku ziobrowskiej prokuratury. Według niej to nie klub muzyczny, a zwykły pub; koncerty tam organizowane mają być zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego. Każdy, kto tam był, wie: trudno o lepiej zaprojektowany i zorganizowany klub muzyczny, nie tylko w Polsce. Jest to więc jawny, niczym nawet niemaskowany zamach na prywatną placówkę kultury, niezależną od władzy i jej ideologii.” - napisał na portalu Facebook Tomasz Lipiński, założyciel legendarnych zespołów Brygada Kryzys i Tilt. Szeroko komentowany wpis, w którym wskazywał m.in. na „dręczenie kontrolami” i chęć „zniszczenia” (lub przejęcia) klubu przez „pisowskich prześladowców” udostępniło ponad 1000 osób.

- Pani prokurator między innymi próbuje odnieść się do tragedii, która odbyła się kilkanaście lat temu podczas koncertu, kiedy spłonęła drewniana hala. Dziś żadna instytucja nie wyda zgody dla miejsca, gdzie organizuje się koncerty, jeśli nie spełni ono podstawowych warunków. My te warunki spełniamy i mamy wszystkie odbiory - przekonuje Arkadiusz Hronowski, menedżer klubu organizującego koncerty takich zespołów jak Swans, Skunk Anansie, Gogol Bordello czy Kamp!

Chylińska na koncerciew B90: Największa prywatka mojego życia odbywa się teraz w Gdańsku [ZDJĘCIA]

Jak tłumaczy, sala koncertowa w ostatnich miesiącach kontrolowana była przez służby z pozytywnym wynikiem, została zaprojektowana i wykonana pod kątem koncertów, a imprezy są bezpieczne, odbywają się pod okiem karetki pogotowia i ochroniarzy. W jego interpretacji klub i jego twórcy stali się obiektem politycznego ataku „za niewierność władzy”: - Skoro prokuratura wymienia nazwę zespołu Behemoth jako jedyną spośród 8 innych koncertów, nie trudno się domyślić, że chodzi tu o nagonkę na wszystkie koncerty tej grupy w Polsce - twierdzi.

Prokuratura rzeczywiście jako punkt wyjścia traktuje koncert trójmiejskiego zespołu death metalowego Behemoth - cieszącego się dużą popularnością wśród fanów gatunku, krytykowanego przez przeciwników za „satanizm” i „okultyzm”. Jak zastrzegają jednak śledczy „nie chodzi o żadne polityczne działania”.

- Prokuratura nadzoruje postępowanie w sprawie dotyczącej organizowania w klubie B90 imprez masowych bez wymaganego zezwolenia stosownie do ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Początkiem postępowania było to, że Komenda Miejska Policji w Gdańsku z urzędu monitorująca imprezy masowe, poinformowała organizatora o konieczności wystąpienia o zezwolenie po tym, jak dowiedziała się o sprzedaży ponad 1000 biletów na zaplanowany w klubie koncert Behemotha w październiku 2016 r. - relacjonuje prok. Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

I dodaje: - Mimo to koncert odbył się bez tej zgody. Organizacja imprezy, w której udział bierze powyżej 500 osób, bez odpowiedniej zgody jest przestępstwem, a w toku śledztwa ustalono, że od października do marca w klubie odbyło się bez zezwoleń 8 koncertów z udziałem powyżej 500 osób.

W piątek śledczy przedstawili zarzut nielegalnej organizacji imprez masowych małżonce Arkadiusza Hronowskiego, której grozi grzywna lub kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Kobieta nie przyznała się do winy i złożyła wyjaśnienia, które są teraz weryfikowane.

- Gdyby organizator od razu dostosował się do wskazań policji i spełnił wymogi ustawy, sprawy by nie było. Chodzi wyłącznie o zapisany w prawie wymóg formalny, prokuratura nie twierdzi, że bezpieczeństwo uczestników było zagrożone - zastrzega prok. Wawryniuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto