Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdański Obszar Metropolitalny. Warto skupić się na ekonomii społecznej

Kazimierz Netka
Lokalne Centrum Ekonomii Społecznej w Kościerzynie
Lokalne Centrum Ekonomii Społecznej w Kościerzynie autor
Ekonomia społeczna to dobra szkoła biznesu, działania nie tylko dla zysku , ale również dla pożytku publicznego- pisze Kazimierz Netka.

W Polsce jest coraz więcej podmiotów ekonomii społecznej. Mają one z najczęściej formę spółdzielni socjalnych, organizacji pozarządowych, zakładów aktywności zawodowej, spółki z o.o. non profit oraz innych. Żeby ułatwić tworzenie jednostek tego typu, w Pomorskiem utworzono, dzięki unijnym dotacjom z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, dwa ośrodki wsparcia ekonomii społecznej (OWES). Jeden działa w Słupsku, drugi w Gdańsku.
Ośrodek, który istnieje w stolicy województwa, działa w ramach stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalny. Pełnomocnikiem zarządu GOM do spraw ekonomii społecznej jest Piotr Wołkowiński.

Gdański Obszar Metropolitalny i Metropolitalne Forum Norda razem w przetargu na energię?

Biuro OWES znajduje się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, należącym do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Służy różnego rodzaju pomocą. Kto pragnie skorzystać z porad z zakresu ekonomii społecznej, może się tam zgłaszać. Biuro OWES mieści się w Gdańsku, przy ul. Trzy Lipy 3, w GPNT, w budynku B, na IV piętrze, pokój nr 412. Otwarte jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 8 - 16. Można kontaktować się telefonicznie, dzwoniąc pod numer: 58-728-24-55. Więcej wiadomości można znaleźć na stronie http://dobrarobota.org .

- Z dniem 29 października 2013 uruchamiamy rekrutację osób chcących założyć spółdzielnię socjalną - czytamy na wspomnianej stronie internetowej. Wszelkie informacje dotyczące rekrutacji znajdują się w Regulaminie Rekrutacji Uczestników Projektu. Zarówno regulamin, jak i wszelkie niezbędne dokumenty znajdują się w zakładce: Dotacje. Zgłaszać mogą się osoby, które chcą założyć spółdzielnię socjalną, przystąpić do niej albo zostać zatrudnionym.

Lokalne Centrum Ekonomii Społecznej (LCES) w Kościerzynie funkcjonuje od połowy tego roku. Jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 (pn, śr, czw, pt) we wtorek od 12 do 20. Siedziba znajduje się przy ul. Krasickiego 4 (budynek Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie).

- Obecnie skupiamy się głównie na szeroko rozumianej działalności doradczo - informacyjnej - mówi Dariusz Majewski z LCES w Kościerzynie. - Wyjaśniamy szczegółowo, na czym polega idea ekonomii społecznej, a w konkretnych przypadkach pomagamy również w wypełnianiu dokumentów, co wbrew pozorom wcale nie jest takie łatwe, ze względu chociażby na specyficzny język. Na tym etapie mogę powiedzieć, że zainteresowanie zagadnieniem ekonomii społecznej jest duże w samej Kościerzynie, nieco mniejsze w ościennych gminach. Optymistyczne jest jednak to, że w miarę upływu czasu również w gminach zainteresowanie tymi możliwościami jest coraz większe.

Do tej pory LCES w Kościerzynie zorganizował wiele spotkań informacyjnych, z których korzystają głównie przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji, a także takich instytucji, jak ośrodki pomocy społecznej. Jak przyznają ich uczestnicy, są one potrzebne i dają wiele możliwości.

- Osobiście dobrze oceniam działalność LCES w Kościerzynie - mówi Irena Trzcińska, szefowa Stowarzyszenia na Rzecz Domu Pomocy Społecznej w Cisewiu (gmina Karsin). - Dostajemy tutaj dokładne informacje, w jaki sposób i gdzie możemy zdobyć wsparcie finansowe na naszą działalność. Bardzo cenne są informacje na temat konstruowania budżetu, bo to jest bardzo specyficzne zagadnienie i niezwykle trudne. Ponadto uważam, że w czasie spotkań organizowanych przez LCES można porozmawiać z innymi ludźmi i przekazać sobie bardzo istotne informacje czy wymienić doświadczenia, co jest bezcenne. Osobiście jestem bardzo zadowolona z tej współpracy.
- Powiat lęborski również popiera działania OWES, które mają na celu celu aktywizację zawodową środowisk, zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym oczywiście osób bezrobotnych - mówi Tomasz Sopyłło, asystent starosty lęborskiego. - Docelowo najbardziej oczekiwanym efektem jest stworzenie i utrzymanie funkcjonowania spółdzielni socjalnych. Korzyści z takiej aktywności są oczywiste - przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, stworzenie możliwości do podjęcia pracy, aktywizacja społeczno-zawodowa środowisk, które są potencjalnie zagrożone lub pozostają bierne.

Dziś ważnym działaniem jest wskazywanie alternatywy dla pozostawania bezrobotnym, pokazywanie, że można wziąć sprawy w swoje ręce - z tego powodu działania OWES zasługują na pełne poparcie.

Niestety, nie wszędzie otwierają się takie możliwości. Na przykład Stowarzyszenie Rodziny Kolpinga w Kłodawie od trzech lat nie pomaga już bezrobotnym w znalezieniu pracy.

- Wcześniej prowadziliśmy taki punkt w Pruszczu Gdańskim, ale zabrakło nam pieniędzy na wynajmowanie lokalu - mówi Ewa Krąglik, przewodnicząca SRK w Kłodawie. - Nie wiem, kiedy wrócimy do pomocy bezrobotnym, bo do tego potrzeba niemałych funduszy. Ograniczamy się do działalności z dziećmi i młodzieżą Prowadzimy świetlicę i grupę teatralną Narnia w świetlicy w Łaguszewie. Odbywają się też zajęcia w sekcjach tematycznych.
Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej działa również w Słupsku. Obejmuje dwa subregiony - Słupski i Południowy. Prowadzony jest przez Pomorską Agencję Rozwoju Regionalnego.
Więcej informacji znajduje się na stronie www.owes.slupsk.pl .

(WAR, WM, RG)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto