Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Historyczne odkrycie na dworcu

Anna Dąbrowska
W miejscu dawnego Rossmanna będzie restauracja
W miejscu dawnego Rossmanna będzie restauracja T. Bołt
Fragmenty przedwojennego dworca kolejowego w Gdyni, na którym powstał obecny gmach, znaleźli pracownicy trwającej tam przebudowy. Miejsce zaskakuje kolejnymi odkryciami. Co jeszcze udało się odnaleźć?

W podziemiach, pod holem przed kasami biletowymi, odkryto pomieszczenia dworca kolejowego sprzed 1939 roku i fragmenty kolumn, na których podparty był dach ówczesnego budynku. W czasie II wojny światowej pomieszczenia te były schronami przeciwlotniczymi. Świadczą o tym choćby odnalezione drzwi pancerne.

- Biuro projektowe złożyło do wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku projekt zakładający możliwość wyeksponowania tych pomieszczeń i włączenia ich w funkcjonalną część dworca - informuje Wojciech Stasiak, kierownik budowy. - Dworzec był tak mocno zniszczony, że nie opłacało się odgruzowywać tego miejsca. Wszystko zasypano piachem, zalano betonem i na to położono posadzkę.

Włodzimierz Nocek, kierownik robót instalacyjnych, wspomina, że w latach 60. i 70. na jednej ze ścian ówczesnej restauracji było malowidło przedstawiające kontur Europy z zaznaczonymi większymi miastami.

- Co ciekawe, tam, gdzie była Moskwa, znajdował się głośnik, przez który PKP nadawało komunikaty - opowiada.

Nad główną halą odkryto małe pomieszczenie, które prawdopodobnie służyło do pilnowania porządku na dworcu. A w wyburzanych ściankach działowych dworca odnaleziono wydanie "Dziennika Bałtyckiego" z soboty, 25 czerwca 1966 roku.

- Po wojnie dworzec miał służyć do ewakuacji ludności cywilnej w czasie ewentualnych kolejnych działań wojennych. Niektóre dane mówią, że w jego podziemiach można było zmieścić nawet 20 tys. ludzi. Ewakuowana ludność miała być przeprowadzana kanałami na perony i wywożona do centrum ewakuacji, które podobno zbudowane jest koło Chojnic - opowiada Andrzej Jędrzejczak, kierownik robót elektrycznych i telekomunikacyjnych.

Zamierzenie prowadzących przebudowę dworca jest takie, aby połączyć jego zabytkowy charakter z wymaganiami dzisiejszych podróżnych. - Projekt zakłada dużo szkła, żeby uzyskać przestrzenną lekkość wnętrza - mówi Stasiak.

Dworzec zyska nowy poziom w zaadaptowanych piwnicach.

Pierwsi pasażerowie skorzystają z wyremontowanego dworca w maju 2012 roku. Koszt inwestycji wyniesie 40,7 mln zł. Od soboty działa strona www.gdyniaglowna.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto