Budowa nowej hali centrum handlu "Gildia" ruszyć miała przy ETC na gdańskiej Zaspie już w maju tego roku. Handlarze ze "starej", rozebranej już Gildii, przy Targu Siennym wyprowadzili się w lutym, jak dotąd nie znaleźli jednak banku czy inwestora, który pomógłby im zbudować nową halę.

- Do nowego obiektu, którego budowa ma rozpocząć się w maju przeniesie się ok. 70 handlowców - zapowiadał w kwietniu Sławomir Gryczka, prezes zarządu spółki Gildia Gdańska SA. - Współinwestorem tego przedsięwzięcia będzie duży operator spożywczy. Jaki? Jeszcze dzisiaj tego nie mogę zdradzić. Na razie, trwa zdobywanie niezbędnych pozwoleń, akceptacja projektu itp. Zajmuje to sporo czasu i pieniędzy. Mam jednak nadzieję, że budowę nowej siedziby rozpoczniemy w maju - mówił.

Gildia zniknęła z Targu Siennego. Zobacz FILM!


Strona internetowa Gildii informuje dziś, że centrum handlowe, które powstanie na Zaspie będzie mieć 4,5 tys. metrów kwadratowych. - Znajdzie się tam ok. 60-70 sklepów, będą miały ok. 20 m kwadratowych powierzchni, wielkich stanowisk praktycznie nie będzie - zapowiada prezes.

Dziś wiadomo, że pieniędzy na budowę, wartą ok. 10 mln zł, spółka szukać musi w bankach.

- To trudni partnerzy - przyznaje Gryczka, który podkreśla, że jest dobrej myśli.

Gdańsk: Holenderskie konsorcjum zbuduje Forum Radunia. Jest porozumienie


Problem w tym, że grunt na Zaspie kupcy otrzymali od miasta w użytkowanie odpłatne, a nie wieczyste, więc nie mogą wykorzystać go jako gwarancji za udzielenie kredytu przez bank. Rozwiązaniem ma być podwyższenie kapitału spółki, które posłużyć ma zabezpieczeniu kredytu, ale decyzję w tej sprawie podjąć muszą udziałowcy.

- Spotykamy się w tej sprawie dzisiaj, ale decyzja zapadnie nie wcześniej niż jutro - mówi Gryczka

Centrum "Gildia" powstać ma przy ul. Rzeczpospolitej 33b na Zaspie, na powierzchni ok. 5 tys. m kwadratowych. Działkę kupcy otrzymali w użytkowanie na okres 50 lat za 117 tys zł - 1 proc. rzeczywistej wartości.

Kupcy z Gildii na Targu Siennym działać zaczęli w 1991 roku. Pierwsza hala powstała w 1992 roku. Druga - dwa lata później. W miejscu Gildii ma powstać przystanek SKM Gdańsk Śródmieście oraz nowoczesne centrum handlowo-biznesowe.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ROMA (gość)

No,to myślę,że ja już powstanie Gildia- to handel zniknie z chodników,tuneli- bo wygląda jak byśmy byli Romami/z całym szacunkie/. DAcie ludziom pracę,odpowiednie zarobki,to wsystko się będzie kręciło i jeszcze pożyjemy,bo ta bieda doprowadza do ogromnego stresu i nawet do odchodzenia albo wychodzeniu z domu bez powrotnie.

Zaspacianin (gość)

Lepiej niech jest Gildia,niż nowe bloki mieszkalne.Tu już jest za dużo mieszkańców.