Straż Gminna w Rzeczenicy ma za sobą 5 miesięcy pracy. Zarabia już na fotoradarze i ma na oku wiele innych spraw

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Straż Gminna w Rzeczenicy ma za sobą 5 miesięcy pracy. Zarabia już na fotoradarze i ma na oku wiele innych spraw

WStrażnicy gmin-ni na brak pracy nie narzekają, toteż straż będzie się rozrastać. Dziś pracuje tam trzech strażników z komendantem oraz dwie pracownice administracyjne, a pomocną dłonią służą również stażyści. Pod koniec roku strażników ma być sześciu. Już zatrudniona została pierwsza kobieta, która jest przed szkoleniem, po którym będzie mogła założyć mundur. Kolejne dwa etaty strażników mają zostać obsadzone na przełomie roku.

- Nowi strażnicy są potrzebni, bo wysyłając kogoś w teren nie mam nikogo na miejscu w Rzeczenicy - mówi komendant Jacek Mroziewcz. - Tak mała liczba strażników po prostu utrudnia planowanie dyżurów zmianowych. Jest też sporo pracy. Z pomocą przychodzi nam policja, z którą raz-dwa razy w tygodniu prowadzimy dwuosobowe patrole.

Straż Gminna robi co może by nie była kojarzona tylko z fotoradarem. Strażnicy zajmują się też sprawdzaniem, czy wszyscy mieszkańcy mają pojemniki na śmieci, czy mają ponumerowane posesje, a rowerzystom, przechodniom i dzieciom rozdają ostatnio odblaskowe kamizelki, które straż otrzymała w prezencie od... jednego z kierowców ukaranego mandatem.

Fotoradar nie daje jednak o sobie zapomnieć. Choć przez ostatnie dwa tygodnie nie był wystawiany na drogi prawie wcale, to region obiegła już wieść, że od początku maja zarobił pierwszy milion złotych. Na tyle opiewają mandaty, które udało już się ściągnąć. Nałożono bowiem 7,5 tys. mandatów na łączną kwotę 1,4 mln zł. Urządzenie zakupione za 130 tys. zł zwróciło się więc błyskawicznie. - Fotoradar ustawiamy średnio na trzy-cztery dni w tygodniu, przede wszystkim w weekendy, na około pięć godzin dziennie - mówi komendant Mroziewicz.- Nastawiamy się na piratów drogowych.

Najczęściej urządzenie zwane przez kierowców złośliwie "śmietnikiem" staje w Rzeczenicy, a także w Gwieździnie, Brzeziu, Breńsku i Sporyszu. Zazwyczaj zdjęcia robi kierowcom przekraczającym dopuszczalną prędkość o 21 kilometrów na godzinę i więcej.

Pieniądze to rzecz wtórna
Wójt Lech Zwoliński - Fotoradar nie jest najistotniejszym elementem funkcjonowania naszej straży gminnej i nie chciałbym żeby była ona postrzegana tylko poprzez pracę z tym urządzeniem. Fotoradar generuje przychody, ale trzeba zaznaczyć, że ten milion złotych to nie jest czysty dochód gminy, bo ponieśliśmy też koszty na powołanie straży, jej wyposażenie, czy zakup fotoradaru. Poza tym straż ma dużo innych zadań jak choćby egzekwowanie posiadania przez mieszkańców pojemników na śmieci, czy problem wałęsających się psów. We wrześniu poleciłem nawet, aby w mniejszym stopniu zająć się fotoradarem, a więcej czasu poświęcić na działania w terenie. Cieszy nas, że fotoradar zarabia, ale jest to rzecz wtórna. Najważniejsze jest bezpieczeństwo na drogach, które moim zdaniem się polepszyło. Kierowcy wiedzą, że jest u nas forotadar i zwalniają, gdzie trzeba.

156
tyle km/h jechał rekordzista namierzony przez radar w Brzeziu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h

Komentarze (28)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

gośka (gość)

Witam po roku od wakacji otrzymałam wezwanie do straży miejskiej o jakiś mandat z tej miejscowości przejechałam cały kraj Mielec Kołobrzeg a tu 65 km/h i zdjęcie w Rzecznicy na zdjęciu pole puste może człowieka szlag trafić natychmiast

anty rzeczenica (gość)

debilizm jechalem cala trase z karlina do czerska 60 bo snieg lezal a w gminie rzczecznica dostalem dwa zdjecia i to jedno 100zl a drugie 2 minuty doslownie pozniej 300zl i w tle szczere pole to chyba parodia moze na wylocie troszke przyspieszylem ale proponowal bym postawic smietniki co 300m to sie pasozyty bardziej wzbogaca ku..a a czlowiek w tej jeb.. polsce na bezrobociu siedzi

sławek (gość) (Samoel)

faktycznie to jest prawda nigdy nie byłem karany i zostałem złapany 73/50 200 zł 4pkt z kieleckiego 35 lata za kierownicą

pechowiec (gość)

uważajcie tydzien temu wróciłem z urlopu z kołobrzegu wczoraj odebrałem niemiłą niespodziankę wychodzi na to że w rzeczenicy dorobili się już drugiego fotoradaru bo dostałem w bonusie 2 niespodzianki z jednej miejscowości a fotki robią już przy przekroczeniu 10km/h

Gość (gość)

Sierpień 2012, podróż znad morza do centralnej części Polski. Wszystkie miejscowości pokonywałem z prędkością 50-55. Efekt - mandat ze Straży Gminnej z Rzecznicy, zmierzona prędkość 65 km/h. Jak walczyć z jawnym oszustwem? Dwa tygodnie po fakcie nic już niestety nie udowodnię. Za rok będę znów jechał tą trasą i z góry przepraszam jadących za mną, że przez całą gminę przeciągnę się 30-tką. Powstanie zator, ale może przynajmniej nikt z kolumny aut jadących w tym samym kierunków nie zapłaci za niesłusznie przysłany mandat. Internet ma duży potencjał, więc apeluję do kierowców by robili odpowiednią reklamę tego miejsca na wszelkich możliwych forach.

past (gość)

tym przenosnym fotoradarem powinna zainteresowac sie prokuratura - na fotce, która dostalem jest widoczne szczere pole i mojs samochod na tle tego plla - oczywiscie jest tez wezwanie na ktorym info ze przekroczylem o 15km/h dozwolona predkosc nie jestem pewny ale jeżdże ostrożnie wiec na pewno w terenie zabudowanym predkosci bym nie przekroczył - ale jak to udowodnic. Czy prywatna gwardia sołtysa ma obowiazek raportowac gdzie stał przenosny radar i jak to jest opisywane w protokole.

marek (gość) (Maciek)

bardzo dobrze prawdopodobnie Jacek Lesman oraz Krzysztof Bałwan przekraczają swoje uprawnienia i wyłudzają od kierowców z całej Polski pieniądze czas zająć się w/w.

Maciek (gość)

z całym należytym szacunkiem - pojazd będący wł.mojej żony przekroczył prędkość o kilkanaście km/h. Zdjęcie zrobiono od tyłu. w przesłanym zdjęciu widnieją znamiona manipulacji w materiał dowodowy /zdjęcie zostało zmanipulowane/ straż gminna odmówiła przesłania zdjęcia uwidaczniającego sprawcę. nakazano za to dokonanie opłaty dodatkowej /zwiększonej kwoty mandatu za niewskazanie sprawcy/ złożyłem skargę. mandat w razie konieczności zapłacę, ale wtedy zgodnie z prawem skieruję sprawę do prokuratury o wyłudzenie oraz o manipulowanie materiałem dowodowym w sprawie.

podróżny (gość)

Drodzy podróżujący ! wystarczy zajrzeć na strony gminy gdzie jest przedstawiony budżet. np 2011 r po stronie planowanych wpływów 22.5 mln zł , wydatki planowane 24.5 mln zł ( deficyt 2 mln zł) a dalej w szczegółowej tabeli podane wpływ w dziale nr 754 ,, bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa ''
-rożne dochody na straż pożarną 1000 zł
- wpływy z mandatów, grzywien, i innych kar pieniężnych
nakładanych przez straż miejską 3000 000 zł
I JEST TO JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH KWOT ZAKŁADANYCH WPŁYWÓW DO BUDŻETU.
większą kwotę wpływów przewiduje się tylko na oświatę (z subwencji) 4.5 mln zł.
Więc mydlenie oczu obywatelom , że fotoradary poprawiają bezpieczeństwo to poprawianie sobie samopoczucia przez władze gminy. podejrzewam że nikt przed postawieniem i po postawieniu fotoradarów nawet tych stacjonarnych nie badał statystyki wypadków w miejscach ich ustawieniach. Tak więc miejsca montażu masztów są wybierane celowo i z premedytacją by zarabiać . w niektórych miejscowościach nawet ucieka się do ustalania na całym ich obszarze mniejszej prędkości np do 40 km/h i urządzania polowania na kierowców. Uważam że takie działanie to wielka pomyłka......... Kiedyś dozwolona prędkość w miejscowości to 60 i było ok.
POSTULUJĘ ZA TYM BY PRODUCENCI AUT WYKONYWALI SILNIKI Z MAX PRĘDKOŚCIĄ
50 KM/ H BEZ WYJĄTKÓW AUTA DLA WŁADZY TEŻ ( a może przede wszystkim te dla władzy tylko do 50 km/ h ) .

kierowca (gość)

wszyscy omijajcie, a jeśli już musicie przejechać to proponuje 20 km/godz.zakorkujmy ich nie zarobią ani grosza.