Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Gdyni uruchomił aplikację pozwalającą na łatwe zlokalizowanie grobów czy zapalenie przy nich wirtualnego znicza.

- Od wielu lat gdynianie, którzy chcą zrobić porządek przy grobach, mają możliwość skorzystania ze sprzętu zapewnionego przez miasto, a teraz jeśli nie mają możliwości pojawić się osobiście mogą także wirtualnie "odwiedzić" grób bliskich im osób - mówi Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.

Dokładna lokalizacja grobu i możliwość zapalenia wirtualnego znicza


Aplikacja dostępna jest na stronie internetowej Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Gdyni, gdzie uruchomiono testową wersję aplikacji pod nazwą Grobonet. Pozwala ona na odnalezienie grobów na trzech komunalnych cmentarzach: na Witominie, w Kosakowie i w Małym Kacku.

Aby znaleźć grób swojego krewnego czy znajomego nie potrzeba żadnej rejestracji. Należy jedynie wpisać imię i nazwisko osoby, której grób nas interesuje, a następnie wybrać właściwy jeśli pochowanych osób w Gdyni z tym samym imieniem i nazwiskiem jest więcej niż jedna.

Po wejściu w szczegółowe informacje dotyczące grobu znaleźć można wiele przydatnych informacji dotyczących grobu. Informacja o każdym z grobów zawiera dwa zdjęcia, szczegółowe daty urodzenia i śmierci, mapkę z orientacyjnym umiejscowieniem grobu na cmentarzu, a po kliknięciu w mapkę pojawia się kolejna ze szczegółowym umiejscowieniem kwatery na cmentarzu - widzimy jaki sektor, rząd i miejsce zajmuje interesujący nas grób. Ciekawostką jest możliwość zapalenia wirtualnego znicza, który będzie palić się siedem dni.


Strona aktualizowana jest co tydzień o kolejne groby. Dlatego tych najnowszych w aplikacji jeszcze nie znajdziemy, ale w najbliższym czasie one także powinny się pojawić.

- Aby uruchomić aplikację, w Gdyni przez kilka lat powstawała komputerowa baza danych i zbieraliśmy wszystkie szczegółowe dane. Zajęło to ładnych parę lat i kosztowało niemało pieniędzy - informuje Jan Kostrzyński, dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Gdyni. - Cały system kosztował kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale był to koszt rozłożony w latach. Trzeba było zatrudnić także osobę do sfotografowania grobów.

A było co fotografować. Na gdyńskich cmentarzach komunalnych jest blisko 55 tysięcy grobów i ponad 100 tysięcy pochowanych osób. W bazie znajdują się już niemal wszystkie groby jakie znajdują się w Gdyni. Podobne bazy ma tylko kilka miast w Polsce np. Szczecin czy Poznań i łącznie można znaleźć w nich około 700 tysięcy pochowanych osób.

Kwatera "amerykańska" w Kosakowie


W październiku w Kosakowie po raz pierwszy dokonano pierwszej obsługi pogrzebu na kwaterze "amerykańskiej". Wyróżnia się ona tym, że nagrobki nie posiadają poziomych płyt nagrobnych, a cała powierzchnia kwatery pokryta jest trawnikiem pielęgnowanym przez zarządcę cmentarza. 

Taki sposób chowania bliskich, znany choćby z amerykańskich filmów, proponowany jest przede wszystkim osobom i rodzinom, które z różnych względów nie są w stanie stale opiekować się grobami bliskich.

- Kwatera jest estetyczna, a jej położenie korzystne, bo znajduje się blisko głównych bram cmentarza - zapewnia Jan Kostrzyński.

Zobacz zdjęcia trójmiejskich cmentarzy


Zapomniane gdyńskie cmentarze


Cmentarz Garnizonowy na zdjęciach

Zaniedbany cmentarz ewangelicki na Dąbrowie

Napisz tekst, opublikuj zdjęcia i wygraj nawet 500 zł!

Każdy, kto opublikuje artykuł lub fotoreportaż w MMTrojmiasto.pl automatycznie weźmie udział w konkursie "Tym żyje miasto", w którym co miesiąc do wygrania jest 500 zł.
dodaj artykułdodaj wpis do blogadodaj fotoreportaż

Komentarze (21)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Katarzyna (gość)

Podziękowanie. Jestem bardzo wdzięczna , bo bez wychodzenia z domu znalazłam nr. grobu . Dziękuję.

wladzio (gość)

Wyszukiwarka. Do "Tessa ze Szwecji"
Gdańsk posiada wyszukiwarkę grobów. Długo jednak trwa ich digitalizowanie. Niektóre bliskie mi osoby mogłem znaleźć. Innych NIE.
http://www.zdiz.gda.pl/cmentarze/chapter_77037.asp

Tessa ze Szwecji (gość)

dobre. Bardzo podoba mi sie .Mieszkam zagranica wiec chociaz wirtualnie moge zapalic znicz- to tak lzej na sercu jest.Szkoda ze Gdansk tego nie ma, bo i tam znalazlabym rodzine

Wojtek (gość)

To naprawde wspaniale.. Jestem z Warszawy Moja ciotka po Powstaniu w 44 znalazla sie w Gdyni i zostala pochowana z Wujem na Kosakowie. Widze zadbany grob i swiece DZIEKUJEMY !!!!!!!!!

Ako (gość)

Do d..y z taką inicjatywą. A my w Gliwicach mamy wprowadzone cztery duże cmentarze. TACY JESTEŚMY NOWOCZEŚNI!!! na 4 zmarłych z mojej rodziny znalazłam cztery błędy, Dotyczyły dat urodzin i nazwisk, chociaż na zdjęciu w internecie dane te są widoczne. Napisałam prośbę o skorygowanie nieścisłości i co? No właśnie ! i nic, nawet nie odpisali na maila. Po co komu spis osób zmarłych w którym znajdują się nieprawdziwe dane?

Joasia G. (gość)

i w kinach. to filmowa "potenga" dopłacająca za udział w teleturniejach, z serialem będącym totalną klapą i uwaga - 1 kinem!!!

antyleming (gość)

@Paka. leczymy kompleksiki? ;)
A w żłobkach to pewnie też twoja Gdynia najlepsza? I w stopie bezrobocia, nie? :)

Paka (gość)

Jak zawsze Gdynia Moje Miasto. Dziekuje Jestescie jak zawsze Najlepsi BRAWO,BRAWO
Sopot,to kurort nie stac ich na to,Gdańsk sie buduje i pamiec o zmarlych nie jest tam potrzeba

Magrat (gość)

Grobonet - i wiadomo o co chodzi ^^. na Łostowicach by się przydało, na tej "nowszej" części gubię się straszliwie

Kasia (gość)

dziękuję. Niestety nie uda mi się przyjechać do kraju na Wszystkich Swiętych. Dzięki tej aplikacji mogę zapalić znicz, chociażby wirtualny, na grobie moich dziadków.
Dziękuję serdecznie.