Grupę fałszerzy dokumentów ujęli funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

W ręce pograniczników, działających przy wsparciu Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, wpadło kilku fałszerzy, którzy w sposób zorganizowany działali na terenie Polski oraz w innych państwach. Sprawcy pochodzą głównie z Gdańska – wynika z informacji, które przekazał nam kapitan SG Andrzej Juźwiak - rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Śledztwo w sprawie podrabiania dokumentów rozpoczął w czerwcu 2016 roku Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku. Objęło ono okres od połowy 2012 roku do stycznia 2017 roku.

Funkcjonariusze Wydziału Operacyjno-Śledczego i Wydziału Zabezpieczenia Działań MOSG - 14 lutego zatrzymali 48-letnią kobietę oraz czterech mężczyzn w wieku od 46 do 70 lat. Podczas przeszukań, w tym miejsc zamieszkania podejrzanych, zabezpieczono m.in. polskie dowody osobiste i prawa jazdy (ponad 170 sztuk), a także narzędzia wykorzystywane do fałszerstw: komputery, pieczątki, hologramy.Ten materiał dowodowy dostarczył podstaw do postawienia podejrzanym zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu podrabianie i przerabianie dokumentów celem ich wykorzystania jako autentyczne, w kraju oraz na terenie Unii Europejskiej (Irlandii, Szwecji, Norwegii, Niemiec).

Kierowanie grupą przestępczą zarzucono 48-letniej kobiecie. Jak ustalono część podejrzanych, głównie kierująca grupą, zajmowała się fałszowaniem dokumentów, natomiast pozostali przyjmowaniem zamówień i ich przekazywaniem fałszerzom, wraz ze zdjęciami i danymi, a po realizacji - dostarczaniem dokumentów zamawiającemu (bezpośrednio, pocztą albo kurierem). Jeden z podejrzanych pozyskiwał także utracone oryginalne dokumenty, celem ich wykorzystania do fałszowania innych.

Fałszowanie dokumentów polegało na przerabianiu oryginalnych bądź też ich podrabianiu na wzór oryginalnych. W ten sposób fałszowane były gównie polskie dowody osobiste, prawa jazdy i paszporty, ale także m.in. świadectwa maturalne, dokumenty pojazdów.


Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw.

16 lutego Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do Sądu Rejonowego w Gdańsku wnioski o zastosowanie wobec wszystkich podejrzanych środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Sąd je uwzględnił.

Śledztwo ma charakter rozwojowy.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!