Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Instytut Konfucjusza otwarty!

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Niewiele jest szkół, które oferują naukę języka chińskiego. Otwarcie Instytutu Konfucjusza może więc okazać się wydarzeniem dużej rangi dla osób zafascynowanych kulturą Państwa Środka.

Do tej pory naukę chińskiego oferowały nieliczne szkoły, takie jak Active English And Languages Education Centre czy Centrum Językowe Language Glob.

Ambasador Chin przetnie wstęgę

Otwarcie Instytutu Konfucjusza na pewno zaostrzy konkurencję. W kursach uczestniczyć można już od początku tego roku akademickiego, a więc od października, ale dopiero 2 grudnia instytut został oficjalnie otwarty.

- O godz.14.00 wstęgę w siedzibie ośrodka przy ul. Księcia Witolda 47 przetną: amabasador pan Sun Rongmin, pan Mao Tong Wen z Uniwersytetu w Xiamen i prof. Marek Bojarski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego - mówił nam dzień przed otwarciem dr Jacek Przygodzki, rzecznik Uniwersytetu Wrocławskiego.

Począwszy od dnia otwarcia pojawi się możliwość wzięcia udziału w pozajęzykowych formach aktywności. Chodzi tutaj o naukę chińskiej sztuki (plastycznej, użytkowej, muzycznej, filmowej) czy też wiedzy o Chinach.

- W przyszłym roku Instytut Konfucjusza będzie współorganizatorem konferencji naukowej poświęconej 2000 lat kontaktów między Zachodem a Chinami - dodaje dr Jacek Przygodzki.

Chińskiego uczą Chińczycy

Nauczaniem języka chińskiego zajmują się wyłącznie Chińczycy. Pochodzą z Pekinu, Xiamen i prowincji Liaoning.

- Są to zarówno osoby delegowane przez nasz partnerski uniwersytet w Xiamen, jak i zamieszkałe w Polsce, które opanowały nasz język ojczysty. Zasadą Instytutu Konfucjusza jest bowiem nauczanie Polaków języka chińskiego po polsku, z minimalnym uciekaniem się do języka angielskiego, będącego niejednokrotnie nieuniknionym pośrednikiem w nauczaniu - dodaje dr Przygodzki.

Instytut Konfucjusza jest jednym z czterech takich ośrodków w Polsce. Poza Wrocławiem instytuty działają już w Krakowie (od 2006 r.), Poznaniu (od czerwca 2008 r.) i Opolu (od października 2008 r.).

Instytuty są na całym świecie

Na świecie jest ich ponad 200, choć chińskie biuro promocji międzynarodowej Han Ban zaczęło je tworzyć zaledwie cztery lata temu. Instytuty mają promować chińską kulturę i filozofię oraz prowadzić naukę języka chińskiego. Placówka pilotażowa ruszyła w czerwcu 2004 roku w Taszkiencie, a pierwszy Instytut Konfucjusza pięć miesięcy później w Seulu. W Europie pierwszy Instytut Konfucjusza powstał w lutym 2005 roku w Sztokholmie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto