Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak bezpiecznie spędzić wakacje

Anna Odziomek
Anna Odziomek
Tegoroczne wakacje mogą być bezpieczne dla dzieci i młodzieży. Trójmiejscy policjanci radzą, jak bezpiecznie spędzić okres letniego wypoczynku.

Zanim dziecko wyruszy w podróż warto przypomnieć mu, aby unikało pustych przedziałów bądź takich, w których przebywają osoby nietrzeźwe. Ważne, aby potrafiło odmówić poczęstunku od obcych osób, gdyż nawet w kawałku jedzenia mogą znajdować się substancje usypiające lub odurzające.

- Przechowujmy pieniądze w różnych miejscach, wówczas nawet, jeśli padniemy ofiarą złodziei, jest szansa, że nie utracimy całej sumy - przestrzega Dorota Podhorecka-Kłos, rzecznik Komendy Miejskiej w Gdyni.

Bezpieczeństwo nad wodą

Policjanci z Sopotu apelują, aby osoby wypoczywające nad wodą korzystały wyłącznie z kąpielisk strzeżonych. Zwracają uwagę, aby nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających. Skoki do płytkiej wody są często przyczyną śmierci, trwałego kalectwa,

- Nigdy nie skaczmy do płytkiej wody o nieznanym dnie, gdyż taki skok może zakończyć się nieodwracalnym kalectwem - poucza Karina Kamińska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Sopocie. - Kampanie społeczne, np. "Płytka wyobraźnia", to nie są bajki, to fakty - dodaje.

Jak uniknąć szoku termicznego

- Należy po długim pobycie na słońcu stopniowo zanurzać się w wodzie. Bardzo ważne jest, żeby dzieci przebywające w okolicy kąpielisk pozostawały pod stałą opieką i nadzorem osób dorosłych - tłumaczą.

Dorota Podhorecka-Kłos podkreśla, by nie prosić obcych osób o popilnowanie naszych rzeczy, w czasie, gdy sami idziemy do wody.

- Czujne oko przygodnie poznanych osób może być przyczyną utraty naszego dobytku - wskazuje Podhorecka-Kłos.

Bezpieczny wypoczynek jest wtedy, gdy sprzęt, z którego korzystamy jest w dobrym stanie technicznym. Zanim wypłyniemy rowerem wodnym, łódką lub kajakiem powinniśmy sprawdzić, czy w środku nie ma dziur, połamanych elementów kadłuba oraz czy sprawne są żagle i wiosła. Nie powinniśmy bagatelizować roli kamizelki ratunkowej, która w razie zagrożenia może uratować nam życie.

- Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych, dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu - radzi Podhorecka-Kłos. - Zabierzmy ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią, zabezpieczony w wodoszczelnym i pływającym futerale oraz gwizdek, za pomocą którego wezwiemy pomoc, gdy będzie potrzebna - dodaje.

Wyjazd kolonijny

Bezpieczeństwo wypoczynku dziecka na kolonii lub obozie to nie tylko zadanie dla opiekunów i wychowawców kolonijnych. Każdy rodzic powinien uczulić dziecko na sytuacje niebezpieczne, z którymi może się zetknąć w czasie pobytu poza domem. Trzeba sprawdzać, kto organizuje pobyt dziecka i czy ma odpowiednie kwalifikacje.

- Poprośmy organizatora o przedstawienie zezwolenia na zorganizowanie wypoczynku, informacji na temat zakwaterowania i wyżywienia, opieki medycznej i przygotowania pedagogicznego kadry - radzi Podhorecka-Kłos.

Rodzice powinni uczulić dziecko na kontakty z osobami, które dopiero poznały, ponieważ mogą je skrzywdzić.

Wakacje bez alkoholu i narkotyków

Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Sopocie podkreśla, że dużym zagrożeniem dla dzieci przebywających poza domem są pierwsze próby zażycia narkotyków. Warto przypomnieć, że posiadanie nawet najmniejszej ilości narkotyku jest prawnie zakazane.

- O pojawieniu się narkotyków należy powiadomić opiekuna lub osobę dorosłą, w razie potrzeby policję - wyjaśnia Karina Kamińska, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Sopocie.

Narkotyki nie są jedynym problemem z jakim może zmierzyć się nasze dziecko. Przebywanie w grupie rówieśników, to okazja, by się lepiej poznać i zdobyć nowych przyjaciół. Coraz młodsze dzieci sięgają na wakacjach po alkohol. W jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o tym problemie, tak by potrafiło odmówić, nie tracąc nowych znajomości?

- Dziecko powinno zdecydowanie odmawiać każdorazowej propozycji spożycia alkoholu. Ważne, aby miało świadomość, że alkohol w każdej postaci oddziałuje na organizm - mówi Kamińska. - Dziecko będące pod wpływem alkoholu może stać się ofiarą lub sprawcą przestępstwa - dodaje.

Jak uniknąć gwałtu?

Temat seksualności dzieci jest wciąż trudny dla wielu rodziców. Mimo to, należy przestrzec dziecko przed przypadkowymi kontaktami seksualnymi. To, w jakich okolicznościach, z kim i gdzie przybywa nasze dziecko ma wpływ na jego bezpieczeństwo.

- Dziecko powinno unikać miejsc ustronnych, odludnych i nieoświetlonych oraz zapewnić sobie towarzystwo osób znanych i życzliwych - wskazuje Kamińska. - Nie powinno obdarzać zaufaniem osób nieznajomych. Jeżeli zostanie napadnięte, to musi głośno krzyczeć, np. „pali się” – dodaje.

Niechciane kontakty seksualne wiążą się również z tzw. pigułką gwałtu, najczęściej podawaną na dyskotece. Do każdego rodzaju napoju, alkoholowego lub bezalkoholowego dosypane mogą być substancje psychoaktywne, które w różnym stopniu ograniczają świadomość.

- Pigułki gwałtu są nie do wykrycia na pierwszy rzut oka w naszym napoju. Powodują m.in. utratę przytomności i niepamięć - wyjaśnia Kamińska.

Młodsze dzieci powinny zdawać sobie sprawę, że nawet najsympatyczniejszy pies może być dla nich groźny.

- Przestrzegajmy dziecko przed kontaktem ze zwierzętami, które mogą być nosicielami wścieklizny - radzi Aleksandra Malinowska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Bezpieczeństwo podczas prac polowych

Policjantka z Gdańska wskazuje także na problem bezpieczeństwa najmłodszych podczas prac polowych.

- Uczulajmy i pilnujmy dzieci, aby nie wchodziły do strefy prac polowych. Jeżeli starsze dzieci pomagają w pracy dorosłym, to upewnijmy się, że maszyny rolnicze są sprawne technicznie i ich użycie nie spowoduje tragedii - przestrzega Malinowska. - Nie przewoźmy dzieci na maszynach rolniczych, nawet na podwórku - dodaje.

Dorota Podhorecka-Kłos radzi, aby każde uruchomienie kombajnu lub ciągnika poprzedzone zostało sygnałem dźwiękowym i upewnieniem, że w pobliżu nie bawią się dzieci.

- Nie prośmy dziecka o pomoc przy pracach za szkodliwymi substancjami np. nawozami, rozpuszczalnikami, smołą - podkreśla Podhorecka-Kłos.

Wakacje w domu

Te dzieci, które spędzą większość wakacji w domu także mogą mieć do czynienia z sytuacjami niebezpiecznymi. Aleksandra Malinowska zwraca uwagę, by dzieci pod nieobecność rodziców nie wpuszczały do domu obcych.

- Ważne, aby dzieci nie obdarzały zaufaniem nowo poznanych osób, które mogą wykorzystać ich łatwowierność, aby zwerbować do sekty- przestrzega Malinowska.

Rodzice powinni uświadomić dzieci, aby w rozmowach telefonicznych i osobistych kontaktach z nieznajomymi nie podawały szczegółów dotyczących majątku rodziców. Istotną informacją dla złodzieja będzie także wiadomość, że dziecko przebywa w domu samotnie, rodzice codziennie pracują lub wyjechali na urlop. Dzieci pozostające w domu, powinny znać numery telefonów do rodziców, na policję lub osób najbliższych, do których zadzwonią w sytuacji braku poczucia bezpieczeństwa.

- Przypominajmy dziecku, że kiedy oddala się od domu lub miejsca zabawy, musi poinformować o tym osobę dorosłą - radzi Podhorecka-Kłos. - Uczulajmy, by nasza pociecha nie ulegała namowom obcych osób i ich atrakcyjnym ofertom spędzenia wolnego czasu - dodaje.

Wakacje to przede wszystkim okres odpoczynku po wyczerpującej nauce, to także czas na naładowanie pozytywnej energii do dalszej pracy. Niestety, w trakcie przerwy szkolnej dochodzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń i wypadków z udziałem małoletnich. Brak właściwej opieki i zagospodarowania czasu wolnego dzieciom i młodzieży to podstawowe przyczyny utonięć, pierwszych prób spożycia alkoholu bądź środków psychoaktywnych. To od samych rodziców zależy czy i na ile przygotują swoje pociechy do bezpiecznego spędzenia wakacji.

Bezpieczne

Trójmiasto
to cykl artykułów opisujących programy
profilaktyczne, porady i dbanie władz Trójmiasta o bezpieczeństwo jego
mieszkańców.

Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto