Już co dziesiąty polski nastolatek należy do grupy zagrożonych uzależnieniem lub uzależnionych od internetu. Problem widzą także nauczyciele i rodzice z Pomorza. Rzecznik praw dziecka zaapelował do ministrów zdrowia i edukacji o aktywniejszą profilaktykę e-uzależnień.

- Zdaniem Marka Michalaka konieczne jest zwrócenie większej uwagi na zagrożenia płynące z korzystania z nowych technologii. Z ubiegłorocznego badania Najwyższej Izby Kontroli wynika, że blisko 100 tys. osób w Polsce jest uzależnionych od internetu, a 750 tys. jest zagrożonych uzależnieniem - informują pracownicy biura prasowego Rzecznika Praw Dziecka.

Z badań z 2014 roku, wykonanych na zlecenie RPD, wynika, że nastolatki średnio korzystają z internetu 3 godziny i 40 min na dobę. Już ponad 40 proc. z nich jest cały czas on-line.


- Mechanizm uzależnienia działa w taki sam sposób jak w przypadku innych uzależnień. Rozpoczyna się od zainteresowania i chęci spróbowania czegoś nowego, następnie kontakt z mediami zastępuje inne aktywności, prowadząc do utraty łączności ze światem rzeczywistym. Nałóg niesie ze sobą wyniszczenie fizyczne i psychiczne, co w przypadku dzieci i młodzieży jest szczególnie niebezpieczne – wyjaśnia Marek Michalak. I tłumaczy, że właśnie dlatego zwrócił się do ministra zdrowia i minister edukacji narodowej o opracowanie zasad postępowania w zakresie profilaktyki e-uzależnień.

Eksperyment Poza sieci@. Czy gdyńska młodzież jest uzależniona od komórki?Rzecznik w liście do szefów obu resortów pisze m. in.: "W objętych kontrolą (przez NIK - przyp. red.) szkołach i poradniach psychologiczno-pedagogicznych nie była znana skala problemu nadmiernego korzystania przez dzieci i młodzież z mediów elektronicznych. Tylko nieliczne szkoły dokonywały rzetelnej diagnozy środowiska szkolnego pod kątem nadużywania przez uczniów mediów elektronicznych. W konsekwencji, opracowane i realizowane szkolne pogramy profilaktyczne i wychowawcze obowiązujące w okresie objętym kontrolą, nie były ukierunkowane na działania w zakresie tej problematyki."

Urząd miasta

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!