Choroba dziecka zawsze jest wyzwaniem dla rodziców. Na przedwiośniu zdarza się najczęściej. Dzieci w przedszkolu czy szkole zarażają się od siebie, budując nowa odporność, ale zanim ta się pojawi – trzeba zwalczyć chorobę. Zazwyczaj infekcja zaczyna się od suchego kaszlu. Jak sobie z nim radzić i szybko wyleczyć?

Czym jest suchy kaszel?

Suchy męczący kaszel zazwyczaj pojawia się pierwszy i zwiastuje nadchodzącą infekcję. Jest to kaszel zupełnie bezproduktywny, ponieważ nie służy odkrztuszaniu wydzieliny, a tym samym oczyszczaniu płuc. Powstaje, kiedy podrażniona zostaje błona śluzowa gardła. Taki kaszel najczęściej zmienia się w kaszel mokry po około 2 czy 3 dniach od początku infekcji. Brzmi jak szczekanie, jest bardzo męczący a napady mogą trwać nawet kilka minut. Dziecko często kaszle również przez sen lub budzi się w nocy. Silny kaszel może również prowadzić do pojawiania się bólu brzucha i klatki piersiowej czy nawet prowokować wymioty.

Jakie mogą być przyczyny?

Oczywiście pierwszym, co przychodzi nam na myśl, kiedy słyszymy, że nasze dziecko kaszle jest to, że właśnie rozwija się jakaś choroba. Ale jeśli kaszel taki pojawia się bez wyraźnej przyczyny, dziecko nie gorączkuje i nie wygląda na chore, trzeba poszukać innej przyczyny. Taki kaszel może się również pojawiać w przypadku refluksu żołądkowego. Osłabione mięśnie zwieracza przełyku nie zatrzymują treści z żołądka, a te wędrują w górę przełyku podrażniając błonę śluzową. Wtedy pojawia się suchy kaszel.

Takie odkasływanie może również wskazywać na początek rozwoju astmy oskrzelowej, a jest to choroba związana z alergiami, najczęściej na pyłki roślin, futra zwierząt czy roztocza żyjące w kurzu. Przebywanie w klimatyzowanych pokojach, zbyt suche powietrze lub dym papierosowy także podrażniają delikatne gardła dzieci, generując suchy męczący kaszel. Aby postawić odpowiednią diagnozę, kiedy taki kaszel utrzymuje się zbyt długo bez przejścia w kaszel mokry konieczne jest zasięgnięcie opinii specjalisty alergologa lub pulmonologa.

Jak leczyć suchy męczący kaszel?

W zależności od tego, co jest przyczyną pojawiania się tej dolegliwości, należy podjąć odpowiednie działania. Jeśli kaszel pojawia się w związku ze zdiagnozowanym u dziecka refluksem, to kaszel będzie pojawiał się po posiłkach a także najczęściej w nocy. Należy zadbać o to by podczas snu dziecko miało głowę wyżej nić tułów a więc zastosować grubszą poduszkę lub zakupić odpowiedni regulowany materac.

Zawsze należy dbać o to by drogi oddechowe dziecka były odpowiednio nawilżone. Długo utrzymujący się suchy kaszel może prowadzić do uszkodzenia błony śluzowej i pogorszenia objawów. Jest też bardzo męczący. Aby ukoić gardło malucha warto zainwestować w nawilżacz powietrza, który zapewni odpowiednią wilgotność. Kojąco na gardło działa też miód, szczególnie gryczany. Rozpuszczony w ciepłym mleku i podany na noc zapewni spokojny sen.

Jeśli dziecko ma już stwierdzone alergie, np. na pyłki traw to niestety bardzo prawdopodobne, że pojawiających się suchy kaszel jest objawem rozwijającej się astmy oskrzelowej. W tym wypadku bez wizyty u specjalisty się nie obejdzie. Prawdopodobnie będzie również konieczne włączenie do leczenia sterydów, które zapobiegną powstawaniu stanów zapalnych oskrzeli.

W związku z tym, że sam kaszel suchy nie służy usunięciu wydzieliny z płuc, to dedykowane na tę dolegliwość syropy zawierają w swoim składzie przede wszystkim substancje nawilżające i pomagające zregenerować się błonie śluzowej. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy jednak skonsultować się z farmaceutą oraz zapoznać z załączoną ulotką.

Przewlekły kaszel

Zazwyczaj kaszel utrzymuje się do momentu ustąpienia infekcji. Czasem może trwać nawet miesiąc, kiedy płuca jeszcze muszą się do końca oczyścić. Jeśli jednak kaszlenie nie ustaje przez ponad osiem tygodni, możemy mówić już o rodzaju kaszlu przewlekłego. Dotyczy to równym stopniu suchego jak i mokrego odkasływania. Przypadłość ta dotyka około 12% całej populacji i często utrudnia normalne funkcjonowanie chorych.

Często ofiarami takiego kaszlu są palacze lub osoby przebywające w zadymionych pomieszczeniach. Ważne tu jest stwierdzenie, kiedy kaszel jest najsilniejszy, o jakich porach dnia i w jakim miejscu. Czy to rano czy wieczorem, po wysiłku czy po wyjściu na dwór. Kaszel u dorosłych tak samo jak u dzieci może być efektem refluksu żołądkowego lub niezdiagnozowanej astmy. Każda taka przypadłość wymaga postawienia diagnozy i włączenia odpowiedniego leczenia.

Źródło danych: Kaszlopedia http://conakaszel.pl/kaszel-suchy-u-dzieci/.

Zdrowie