Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak rozpoznać łuszczycę?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Z czym wiąże się łuszczyca, jak ją rozpoznać i jak sobie radzić? Przeczytaj, by dowiedzieć się, kogo ona dotyczy

Łuszczyca to dość nieprzyjemna przypadłość, która w znaczącym stopniu wpływa na estetykę skóry, a przez to zwraca uwagę. Powstałym zmianom może towarzyszyć również świąd, ból, obrzęki oraz gorączka. Jak dokładnie rozpoznać łuszczycę i z czym się ona wiąże?

Przyczyny pojawienia się łuszczycy
Łuszczyca jest w dużej mierze wynikiem nieprawidłowego działania limfocytów T i cytokin. Może mieć ona podłoże genetyczne. Sprzyjają jej infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze i drożdżakowe, stosowanie określonych lekarstw (leki przeciwmalaryczne, sole litu, interferon) oraz alkohol, a także długotrwałe uszkodzenia mechaniczne skóry (w tym oparzenia słoneczne). Ponadto zmiany mogą być aktywowane pod wpływem zaburzenia równowagi w gospodarce hormonalnej organizmu, a także u osób dotkniętych cukrzycą typu 2, dną moczanową oraz u starszych. Jeżeli w rodzinie występowały przypadki łuszczycy, powyższe czynniki dodatkowo podwyższają prawdopodobieństwo wystąpienia zmian skórnych.

Rodzaje łuszczycy
Wśród kilku różnych rodzajów łuszczycy wyróżniamy łuszczycę: pospolitą (zmiany są wypukłe i pokryte łuską w kolorze srebrnobiałym), plackowatą (wykwity zlewają się i zajmują dużą powierzchnię), uogólnioną (skóra w stanie zapalnym łuszczy się rozlegle na ciele; mogą tu współwystępować wspomniane już ból, świąd, gorączka i obrzęki), odwróconą (zmiany występują w miejscach zgięć stawów oraz mają sączący charakter), stawową (jest to obejmująca stawy choroba reumatoidalna), wysiękową (uwarstwione strupy zajmują okolice fałdów; może ona towarzyszyć również łuszczycy stawowej), grudkową (małe, owalne punkciki, które występując w bardzo dużych ilościach, pokrywają rozległe obszary skóry), krostkową (rumieniowe zmiany zapalne na stopach i dłoniach, wypełnione ropą), brodawkującą (zmianom towarzyszy rogowacenie naskórka i nierównomierny przyrost). Różnią się one charakterem zmian i miejscem ich występowania.

Rozpoznanie łuszczycy
Łuszczycę rozpoznaje się, gdy mają miejsce określone jej objawy oraz właściwe jej czynniki. Chodzi tu o symetryczne występowanie grudkowych zmian, które rozprzestrzeniają się w sposób odśrodkowy. Są zazwyczaj pokryte łuską o srebrzystym zabarwieniu i zajmują określone obszary ciała. Po ustąpieniu nie pozostawiają blizn, ale mają charakter nawrotowy i przewlekły. Poza tym ogólny stan chorego jest dobry. Natomiast przypadki łuszczycy w obrębie rodziny potwierdzają genetyczne predyspozycje do jej występowania.

Jak wyleczyć łuszczycę?
Leczenie może mieć charakter zewnętrzny przy zastosowaniu maści z kwasem salicylowym, a następnie antralinę i kortykosteroidy, a także preparaty zawierające witaminę D i witaminę A. Mają one za zadanie złuszczenie oraz powstrzymanie rozprzestrzeniania się zmian. W leczeniu stosuje się również fotochemioterapię, fototerapię i fotoforezę. Stosuje się leki immunopresyjne i cytoksyczne, antybiotyki i leki biologiczne. Oprócz dbania o higienę, chorych zachęca się do przestrzegania diety bezglutenowej oraz do pieczenia i gotowania zamiast smażenia. Godny polecenia jest m.in. olej rybny. Wskazane jest również ograniczenie używek oraz unikanie stresowych sytuacji. Należy przy tym pamiętać, że łuszczyca jest w zasadzie chorobą ogólnoustrojową i u chorych – nawet, gdy nie występują żadne zewnętrzne dolegliwości – może wystąpić stan zapalny błony śluzowej w żołądku, gdy choroba jest aktywna.

Wzrost wiedzy i świadomości na temat łuszczycy pomaga dotkniętym tą chorobą radzić sobie z dolegliwościami. Z drugiej strony uczy osoby zdrowe, jak zachować się w określonych sytuacjach, by udzielić chorym właściwego wsparcia. Warto poświęcić więc chwilę czasu, by przeanalizować te informacje.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto