Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak się leczyć w 2006 roku

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
W tym roku rewolucji w sposobie funkcjonowania przychodni i szpitali na szczęście nie będzie. Pacjenci, którzy często lub przewlekle chorują, potrafią już jako tako poruszać po systemie opieki zdrowotnej, jednak dla ...

W tym roku rewolucji w sposobie funkcjonowania przychodni i szpitali na szczęście nie będzie. Pacjenci, którzy często lub przewlekle chorują, potrafią już jako tako poruszać po systemie opieki zdrowotnej, jednak dla ludzi ogólnie zdrowych - rzadko szukających pomocy medycznej - to wciąż czarna magia. Mamy więc nadzieję, że jeszcze jedna lekcja z tej dziedziny nikomu nie zaszkodzi. Zahartowanych w bojach pacjentów, jak i wszystkie pozostałe osoby, którym choroba może się w tym roku przytrafić, zachęcamy do lektury naszego poradnika.

Weź ze sobą dokument

Od ubiegłego roku każda osoba uważana jest za ubezpieczoną, czyli ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. W myśl znowelizowanej ustawy, pacjenci dzielą się jednak na "ubezpieczonych" i "innych niż ubezpieczeni". Co to znaczy? Otóż tylko to, że "ubezpieczony" to osoba, która - w ten czy inny sposób - opłaca zdrowotną składkę. Do grupy "innych ubezpieczonych" zaliczono osoby, które:
* są obywatelami polskimi, mieszkają na terenie kraju i choć nie opłacają same składki zdrowotnej, to spełniają kryteria ustawy o pomocy społecznej
* kobiety w ciąży i połogu
* dzieci do 18 roku życia.
Nie oznacza to jednak, że osoby "inne niż ubezpieczeni" nie muszą legitymować się u lekarza żadnym dokumentem, poza książeczką RUM. Otóż muszą. Spełniający kryteria ustawy o pomocy społecznej, zgłaszając się do lekarza, powinni mieć przy sobie kopię dokumentu - decyzji wójta czy prezydenta - potwierdzającego prawo do świadczeń medycznych. To nie fanaberie rejestratorek, a istotna informacja dla przychodni, gdyż wiadomo, kto za leczenie pacjenta powinien zapłacić.

Lekarz rodzinny

Każdy z nas może mieć tylko jednego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Teoretycznie powinniśmy szukać go blisko miejsca zamieszkania. Zanim wybierzesz, warto sprawdzić godziny przyjęć, wizyt domowych, upewnić się co do możliwości kontaktu z lekarzem, pielęgniarką rodzinną i położną poza godzinami przyjęć w przychodni. Jeżeli jednak nie jesteś zadowolony ze swojego lekarza, skorzystaj z rad znajomych, a nawet zmień przychodnię na inną. Niektóre placówki - np. w Gdańsku - wyremontowane i świetnie wyposażone, oferują pacjentom wręcz komfortowe warunki leczenia (w tym rehabilitacji). Dlaczego więc z nich nie skorzystać? Warto nawet, jeżeli droga do lekarza nieco się wydłuży.
Wybór lekarza potwierdzasz wypełniając i składając deklaracje w przychodni. Wpisujesz w niej swoje dane (PESEL, datę urodzenia, imię nazwisko, datę wyboru, adres zamieszkania). Nie musisz zawiadamiać "starej" przychodni, że nie chcesz się już w niej leczyć. Jeśli zachorujesz, najpierw idziesz do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który Cię zbada, postawi diagnozę, wypisze receptę, wystawi zwolnienie lekarskie. W razie potrzeby, skieruje na badania diagnostyczne, do lekarza specjalisty lub do szpitala. Wystawi też skierowanie na leczenie sanatoryjne, na rehabilitację leczniczą oraz wypełni wnioski o wydanie przedmiotów zaopatrzenia ortopedycznego i środków pomocniczych.

Płatna zmiana lekarza

Każda podpisana deklaracja wyboru, czyli złożone przez Ciebie oświadczenie woli wyboru lekarza, pielęgniarki, położnej oznacza, że lekarz, pielęgniarka środowiskowa lub położna środowiskowa, których wybrałeś, będzie otrzymywać z Narodowego Funduszu Zdrowia pieniądze na udzielanie świadczeń zdrowotnych w ramach podstawowej opieki. Każdą z tych osób możesz zmienić bezpłatnie dwa razy w roku. Każda kolejna zmiana będzie Cię kosztować 80 złotych. Czasem jednak lekarza musisz zmienić kilka razy w ciągu roku nie z własnej woli, a dlatego, że np. odszedł do innej pracy. Zdarzały się przypadki, że w takich sytuacjach NFZ żądał od pacjenta opłaty. Płacić nie musisz, wystarczy odwołać się od tej decyzji. Pomorski Oddział NFZ takie odwołania uwzględnia.

W Twojej przychodni

W podstawowej opiece zdrowotnej niewiele się zmieniło. Lekarz powinien przyjmować od godz. 8 do 18, po godzinie 18 dyżur pełni wyznaczona przychodnia. Jaka? Powinien Ci ją wskazać Twój lekarz, jednak na wszelki wypadek listę przychodni i ambulatoriów dyżurujących w nocy, w dni wolne od pracy i święta znajdziesz w naszym poradniku. Twój lekarz musi Ci także zapewnić opiekę wyjazdową - albo sam Ci to zorganizował, albo podpisał umowę z podmiotem (np. pogotowiem), który Ci to zagwarantuje.
W ramach nocnej opieki (po godzinie 18) masz zagwarantowaną opiekę nie tylko lekarską, ale i pielęgniarską. Jeżeli więc lekarz zleci Ci zastrzyki czy inne zabiegi, a nie możesz sam dojść do gabinetu zabiegowego, pielęgniarka powinna wykonać Ci je w domu. Uwaga! Informację o miejscu, gdzie masz szukać pomocy po godzinie 18 powinieneś uzyskać w Twojej przychodni.

Pomoc dla Twoich gości

Krewny, dziecko znajomych, któryś z gości (np. w czasie ferii), przyjaciele z drugiego końca Polski lub z innego kraju Unii Europejskiej - w przypadku, gdy zdarzy się im choroba - mają prawo do pomocy lekarza w przychodni nie tylko w ciągu dnia, ale również w nocy i w święta, w tym również do pomocy wyjazdowej. W uzasadnionych przypadkach możesz więc dla swojego gościa zamówić wizytę domową. Do końca roku 2004 fundusz płacił tylko za leczenie w przychodni "obcych", czyli pacjentów spoza naszego województwa i z innych krajów unijnych tylko w ciągu dnia. Od ubiegłego roku finansuje również opiekę nocną i świąteczną - na miejscu w przychodni i domu chorego (opieka wyjazdowa).

Lekarz w podróży

Gdy wyjedziesz do innego miasta i będziesz musiał skorzystać z medycznej pomocy daleko od przychodni, w której wybrałeś lekarza, nie musisz lekarza rodzinnego wybierać na nowo. Przychodnie, które mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, są poinformowane o innych formach rozliczania świadczeń udzielanych w przypadkach nagłego zachorowania. Na wszelki wypadek weź ze sobą aktualny dowód ubezpieczenia.

Specjalista skieruje

Nowość! W ubiegłym roku lekarz kierował pacjenta na kolonoskopię do szpitala, w tym wystawia Ci po prostu skierowanie na badania. Kolonoskopie wykonywane będą w tym roku ambulatoryjnie.
W poradni zdrowia psychicznego można poradzić się nie tylko psychiatry, ale również psychologa klinicznego.

Skierowania ważne

Jeżeli w 2005 roku leczyłeś się u specjalisty z choroby przewlekłej, np. u kardiologa z powodu choroby wieńcowej, to w tym roku ubiegłoroczne skierowanie jest nadal ważne. Nie musisz prosić swojego lekarza, by wypisał Ci nowe. Jeżeli jednak chodziłeś w ubiegłym roku do laryngologa z powodu zapalenia ucha środkowego ( i je wyleczyłeś), a teraz zachorowałeś na zapalenie krtani (czyli inną chorobę) - Twój lekarz musi wystawić Ci kolejne skierowanie do laryngologa, stare jest nieważne. Na nową "jednostkę chorobową" trzeba mieć nowe skierowanie.
Uwaga! Jeżeli po wyjściu ze szpitala powinieneś zgłaszać się na wizyty kontrolne do poradni przyszpitalnej - choćby na zdjęcie szwów czy gipsu - nie musisz starać się o skierowanie od lekarza rodzinnego. Wystarczy wziąć ze sobą kartę informacyjną ze szpitala czy izby przyjęć. Zastępuje ona skierowanie!

W szpitalu

Jeżeli szpital nie może przyjąć Cię w wyznaczonym terminie, choć czekałeś w kolejce, ma obowiązek zawiadomić Cię o tym i wyznaczyć inny termin. Jeżeli odmówi przyjęcia, żądaj uzasadnienia odmowy z podaniem powodów - na piśmie. Tak radzą w Pomorskim Oddziale NFZ.

Internetowa kolejka

Miała ułatwić życie pacjentom. Tam (na stronie www.nfz-gov.pl) potencjalny pacjent miał znaleźć aktualną informację m.in. o kolejkach w pomorskich (oraz w całym kraju) szpitalach na rozmaite operacje. Wszystko po to, by mógł wybrać sobie placówkę, w której na zabieg czekałby najkrócej. Niestety, nie licz, że znajdziesz tam wiarygodne informacje. Pozostaje telefonowanie do szpitala, który Cię interesuje.

Ważne!

* Gdzie szukać pielęgniarki, by zrobiła dziecku zastrzyk w niedzielę czy zmieniła opatrunek obłożnie chorej osobie?
Pytaj o nią w punkcie stacjonarnej opieki nocno-świątecznej (listy poniżej). Jeżeli lekarz zleci wykonanie jakiegoś zabiegu (zmiana opatrunku, zastrzyk itp.) w nocy, w domu pacjenta, pielęgniarka środowiskowa przyjedzie z pogotowiem Falck.

*Skręciłeś nogę? Skaleczyłeś sobie rękę? Potrzebujesz pomocy chirurga? Dokąd jechać, by nie odesłano Cię po skierowanie?
Uwaga! Tylko w wymienionych poniżej ambulatoriach możesz mieć pewność, że przyjmą Cię bez skierowania. Niestety, lekarz ze szpitalnej izby przyjęć może odesłać Cię do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (np. do punktu przy ul. Majewskich 26) po skierowanie! Nie ryzykuj więc!

Lekarz nocą i w święta

Nie pamiętasz już kiedy chorowałeś. Ostatnio lekarza oglądałeś z bliska, gdy pracodawca wysłał Cię na badania okresowe. A tu nagle przeziębienie zwala Cię z nóg, ciśnienie skacze, Twoje dziecko dostaje biegunki. Nie w dzień, a w środku nocy, w sobotnie popołudnie, w niedzielę, w dzień świąteczny. Twoja przychodnia zamknięta jest na kłódkę. Co robić? Gdzie szukać pomocy medycznej? Czym tak naprawdę jest opieka nocna? Nocna pomoc medyczna w dni powszednie zaczyna działać o godz. 19, a kończy pracę o godzinie 7 rano, gdy otwierają się wszystkie przychodnie. W soboty, niedziele i święta czynna jest przez całą dobę. Tak naprawdę obowiązek informowania pacjentów o tym, gdzie mają oni szukać pomocy nocą oraz w dni wolne od pracy, należy do personelu przychodni, do której się oni zapisali. Nawet gdy przychodnia jest zamknięta, taka informacja powinna być wywieszona na drzwiach. Większość przychodni już to robi.
W przypadku zwykłego zachorowania czy nagłego pogorszenia stanu zdrowia, lekarza internistę, pediatrę i pielęgniarkę znajdziesz w Trójmieście i poza jego granicami w wyznaczonych przychodniach:

Gdańsk

* Przychodnia Aksamitna, Gdańsk, ul. Aksamitna 1, tel. 058 301 91 52
* Przychodnia Morena, Gdańsk, ul. Jaśkowa Dolina 105, tel. 058 347 68 92
* Nadmorskie Centrum Medyczne, ul. Majewskich 26, Gdańsk Zaspa, tel. 058 769 37 11

Lekarz pediatra:
- Poniedziałek-piątek, w godz. 19 -7, ul. Aksamitna 1
- Sobota, niedziela, święta, w godz. 7-7, ul. Aksamitna 1
- Poniedziałek-piątek, w godz. 19 -22, ul. Majewskich 26, ul. Jaśkowa Dolina 105
- Sobota, niedziela, święta, w godz. 8-20, ul. Majewskich 26, ul. Jaśkowa Dolina 105

Lekarz internista i pielęgniarka:
ul. Aksamitna 1, ul. Majewskich 26, ul. Jaśkowa Dolina 105

- Poniedziałek-piątek, w godz. 19 -7
- Sobota, niedziela, święta, w godz. 7 -7
Uwaga!
Te punkty przyjmują pacjentów, którzy zapisali się do niżej wymienionych przychodni: Aksamitna, Baltimed, Brzeźno,Centrum Medycyny Rodzinnej AMG, Centrum Medyczne Zaspa, Comed, Gdańskie Centrum Zdrowia, Jaskółka, Jesionowa, Kaletnicza, Kartuska, Medycyna Rodzinna ul. Warszawska, Mickiewicza, Morena, Portus, Przemysłowy Zespół Opieki Zdrowotnej, Remed + Lectus, SP ZOZ MSWiA, Stary Chełm, Stogi, Suchanino, Wassowskiego, Nadmorskie Centrum Medyczne, Biwakowa, Gdyńska, Jagiellońska, Kilińskiego, Kołobrzeska, Piastowska, Centrum Medyczne VII Dwór, Gdańsk-Południe Spółka Medyczna, Trójmiejskie Centrum Medyczne oraz Swissmed Centrum Zdrowia, Praktyki Grupowe Lekarzy Rodzinnych Wysepka i Elmed w Sobieszewie, Hospes Obwód Lecznictwa Kolejowego. Przychodnie te obejmują opieką niemal cały Gdańsk, bo aż 340 tys. mieszkańców.

Inne przychodnie
Pacjenci innych przychodni gdańskich, w tym:
- Przychodni Lekarskiej "Polmed" filia w Gdańsku przy ulicy Startowej 1,
do lekarza mogą się zgłaszać do Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Sopocie przy ulicy Bolesława Chrobrego 10
- Podobnie pacjenci Przychodni "Pogórze" (filia Gdańsk - tel. 058 557 60 15) przy ulicy Pomorskiej 96.
- Na pacjentów Gabinetu Lekarza Rodzinnego Wanda Kabata czeka nocą lekarz przychodni Falck, ul. Jana Pawła II 20, tel. 058 346 72 23
- ZOZ dla Szkół Wyższych przy alei Zwycięstwa 30 w Gdańsku pomoc stacjonarną pełni we własnym zakresie
- POZ Szpital na Zaspie korzysta z własnej opieki stacjonarnej
- Przychodnia lekarska "Jasień" (ul. Kartuska 404) świadczy pomoc stacjonarną i wyjazdową dla siebie oraz podopiecznych: NZOZ "Hipokrates" przy ulicy Góralskiej 3, NZOZ Eter-Med przy ulicy Żabi Kruk 10 oraz Przychodni "Nowy Chełm" przy ulicy Chałubińskiego 23.
Ponadto Przychodnia "Nowy Chełm" dla Jasienia, Hipokratesa, Eter-Medu oraz "samego siebie" pełni opiekę pediatryczną - w dni powszednie w godz. 8-23, a w soboty, niedziele i święta od 11 do 23.

Sopot

Mieszkańcom Sopotu zapewniają opiekę nocno-świąteczną lekarze z Pogotowia Ratunkowego, ul. Chrobrego 10, tel. 058 551 11 56

Gdynia

Pacjenci z Gdyni powinni zgłaszać się do Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, ul. Żwirki i Wigury 14, tel. 058 620 00 01, 058 660 22 05, 058 660 22 06 oraz do Euromedicusa, ul. Czechosłowcka 3, tel. 058 660 81 63, 058 673 27 81

Teren

- Bytów, szpital przy ul. Lęborskiej 13, tel. 059 822 87 44
- Miastko, SPZZOZ, ul. gen. Wybickiego 30, tel. 059 857 26 81
- Chojnice, SPZOZ, ul. Leśna 30, tel. 052 395 67 75, NZOZ Eskulap, ul. Kościerska 9, 052 397 92 97, 0 506 997 764
- Człuchów, SPZOZ, ul. Szczecińska 31, tel. 059 83 45 309
- Pruszcz Gdański, SP Pogotowie Ratunkowe, ul. Wojska Polskiego 16, tel.
@Tekst:058 682 24 00
- Kartuzy, Szpital Powiatowy im. dr. A. Majkowskiego, ul. F. Ceynowy 7, tel.
@Tekst:058 685 48 22
- ZOZ Żukowo, ul. Pożarna 4
- Kościerzyna, Szpital Specjalistyczny, ul. Piechowskiego 36, tel. 058 686 006 66, NZOZ Przychodnia, ul. M. Skłodowskiej 7, tel. 058 686 06 66
- Kwidzyn, NZOZ Zdrowie, ul. Hallera 31, tel. 055 279 33 21
- Lębork, NZOZ Medi-car. Centrum Medyczne Stary Browar, ul. Wolności 40A, tel. 059 862 60 00
- Malbork, SPZOZ, ul. Słowackiego 71/73, tel. 055 646 02 00 - do 31 stycznia br. Gdzie po tym terminie, na razie jeszcze nie wiadomo.
- Nowy Dwór, SPZOZ, ul. Dworcowa 12, tel. 0 55 247 22 47
- Puck, SPZOZ, ul. 1 Maja 13, tel. 058 673 27 81
- Hel, SPZOZ 115, Szpital Wojskowy, ul. Boczna 10, tel. 058 675 74 08 lub 675 74 01
- Słupsk, SPZOZ, ul. Wojska Polskiego 49, tel. 059 840 22 58
- Słupsk, Miejski ZOZ, ul. Filmowa 2, tel. 059 842 60 02
- Kobylnica, NZOZ, ul. Główna 54 A, tel. 059 842 90 49
- Ustka, NZOZ, ul. Bursztynowa 11
- Starogard Gdański, NZOZ Polmed, ul. Kopernika 21, tel. 058 775 09 00
- Starogard Gdański, SPZOZ Przychodnia Lekarska, ul. Hallera 21, tel. 058 775 44 92
- Starogard Gdański, Szpital św. Jana, ul. Balewskiego 1, tel. 058 562 30 31
- Starogard Gdański, NZOZ Medpharma, al. Jana Pawła II 5, tel. 058 562 30 31
- Czersk, NZOZ Terapeutica, ul. Królowej Jadwigi 4, tel. 052 398 42 09 (dla podopiecznych NZOZ Medicus; w Czarnej Wodzie)
- Sztum, SPZOZ, ul. Reja 12, tel. 055 272 23 33
- Dzierzgoń, NZOZ Solidus, ul. gen. Zawadzkiego 17, tel. 055 276 26 68
- Tczew, ZOZ, ul. Wojska Polskiego 5, tel. 058 777 66 00, 058 777 66 86
- Wejherowo, Falck Medycyna, ul. Chopina 15, tel. 058 667 40 20 , 058 667 43 07
- Rumia, NZOZ nr 1, ul. Derdowskiego 23, w dni powszednie w godz. 8-20, w dni świąteczne 8-16, tel. 058 671 08 01, 058 671 15 11

Uwaga! Możesz mieć problem

* Dyżurujący nocą czy w dni świąteczne lekarz powinien Ci udzielić pomocy w nagłej chorobie, nie traktuj więc nocnego punktu, jak zwykłej przychodni, tyle że czynnej w bardziej dogodnych dla Ciebie godzinach. Nie zgłaszaj się do niego po receptę, bo kończą Ci się leki, a wcześniej o tym nie pomyślałeś. To Twój lekarz ma pełną dokumentację choroby i tylko on powinien decydować, czy masz dany lek brać dalej, czy też powinieneś go odstawić lub zmniejszyć dawkę.
* Koniecznie zapisz się do jakiejś przychodni - jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś. Gdy zachorujesz i będziesz potrzebował porady w świąteczne dni, mogą od Ciebie zażądać opłaty w wysokości ok. 30 zł (fundusz nie przekazuje za Ciebie pieniędzy żadnej przychodni) i będą mieli do tego prawo.
* Z opłatami musisz się liczyć również wtedy, gdy zgłosisz się nocą do punktu, który nie ma umowy z Twoją przychodnią.
* Jeżeli nie będziesz mieć przy sobie dokumentu uzbezpieczenia, lekarz dyżurujący w punkcie nocnej opieki może zażądać od Ciebie kaucji w wysokości 30 zł. Gdy go dowieziesz następnego dnia, otrzymasz zwrot pieniędzy.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto