Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak się zmienią się Gdańsk, Gdynia i Sopot przez najbliższe 4 lata

Jacek Klein
Wyzwaniem są nie tylko inwestycje drogowe. Pomorze trzeba też zabezpieczyć przed powodzią.
Wyzwaniem są nie tylko inwestycje drogowe. Pomorze trzeba też zabezpieczyć przed powodzią. fot. anna arent-mendyk/archiwum
Skok Pomorza na wyższy poziom cywilizacyjny. Weryfikacja obietnic nastąpi w 2014 roku.

GDAŃSK - Adamowicz obiecuje czas żniw, czyli zakończenie wielkich inwestycji
"Mijająca kadencja była czasem siania. Ta będzie czasem żniw"- zapowiadał już podczas kampanii wyborczej prezydent Paweł Adamowicz. Owocne zbiory przynieść ma zakończenie wielu inwestycji. Wśród nich są np. budowa Trasy W-Z, ul. Nowej Łódzkiej i poszerzenie ul. Słowackiego. Co oprócz tego? Oddanie do użytku stadionu PGE Arena Gdańsk na Euro 2012, ECS, rewitalizacja dzielnic, odnowa Wyspy Spichrzów i zapewnienie opieki przedszkolnej wszystkim maluchom. To teraz dla władz miasta priorytety. - Dokończymy praktycznie wszystkie wielkie inwestycje, na które zdobyliśmy środki unijne - zapewnia Adamowicz i
zapowiada, że będzie dążył do poprawy jakości życia mieszkańców. Dlatego wśród nowych wyzwań, jakie sobie stawia, jest wymiana starych tramwajów.
- Z całą odpowiedzialnością mogę obiecać, że dzięki wartym 548 mln zł inwestycjom do końca przyszłej kadencji wszystkie jeżdżące po Gdańsku tramwaje będą nowocześniejsze i niskopodłogowe - deklaruje Adamowicz. - Łącznie zmodernizowanych zostanie kolejnych jedenaście odcinków torowisk, przebudowana zostanie zajezdnia tramwajowa we Wrzeszczu. Powstanie też nowa, sześciokilometrowa linia na Morenę - dodaje prezydent. Ulgę mają odczuć kierowcy, którzy tracą nerwy, stojąc w korkach.
- Mam tego świadomość. I chociaż rozwiązanie tego problemu nie jest łatwe, konsekwentnie się z nim mierzymy - mówi Adamowicz. Przełomowym rokiem, jeśli chodzi o inwestycje, ma być 2012 r. Na ukończeniu jest Trasa W-Z.
- W połowie 2012 r. przejedziemy dwujezdniową drogą od obwodnicy do samego centrum Gdańska - zapewnia prezydent. Do użytku oddana zostanie też ul. Nowa Łódzka oraz linia tramwajowa na Ujeścisko. Przebudowane zostaną ul. Łostowicka i Jabłoniowa. Do końca kadencji gotowy ma być nowy odcinek ul. Słowackiego.
- Trzeba dalej iść za ciosem. Dlatego już dziś trwają prace nad wnioskami o dofinansowanie ze środków unijnych projektów ujętych w Strategicznym Programie Transportowym Dzielnicy Południe - informuje Adamowicz. Ukłonem w stronę rowerzystów będzie budowa 40 km nowych ścieżek i parkingów dla dwóch kółek.
- Obiecuję też, że do końca kadencji dawną świetność odzyska park oruński - wskazuje Adamowicz. W mieście ma też być bezpieczniej, bo prezydent rok w rok będzie dofinansowywał patrole policji. Przybywać ma przyszkolnych boisk i placów zabaw dla dzieci.
- Szczególny nacisk chcę położyć na problem przedszkoli. Do końca kadencji 100 proc. gdańskich dzieci zostanie objętych opieką przedszkolną. To program ambitny, ale realny - przekonuje Adamowicz. - Zbudujemy też nową szkołę podstawową w Kokoszkach - dodaje.
Ewelina Oleksy

Za cztery lata nie powinniśmy być bardzo zaskoczeni wizerunkiem Pomorza
Kolejna kadencja samorządu województwa będzie kontynuacją prowadzonej od lat polityki. Jej zamysłem jest Pomorze nowoczesne, skomunikowane z innymi regionami, a nawet krajami. Ma być wiodącym ośrodkiem w kraju, nie tylko gospodarczym, ale też kulturalnym i edukacyjnym. Mieszkańcy mają być prężni, przedsiębiorczy i zdrowi dzięki systemowi opieki medycznej.

- Jestem przekonany, że Pomorze tak jak obecnie będzie w absolutnej czołówce, jeśli chodzi o wykorzystanie funduszy unijnych - mówi Mieczysław Struk, obecny jeszcze marszałek. - Dzięki temu znajdziemy się na znacznie wyższym poziomie cywilizacyjnym.

Pewności, że marszałkiem będzie w kolejnej kadencji, nie ma, ale jeśli nawet nim nie będzie, to zastąpi go polityk PO o podobnym podejściu do wizji Pomorza.

Łatwiej ma się żyć na wsi. W ramach programu ożywienia terenów wiejskich w całym województwie zrealizowanych zostanie kilkaset projektów inwestycyjnych, m.in. w infrastrukturę. Za cztery lata ma być znacznie łatwiej się nam poruszać po województwie.

- Zrealizowane zostaną kluczowe inwestycje poprawiające układ drogowy w regionie - dodaje Struk. - Najważniejsze są most w Kwidzynie, Obwodnica Południowa Trójmiasta, trasy Słowackiego i Sucharskiego, gwarantujące szybki dojazd nie tylko do nowego stadionu w Gdańsku, ale także tranzyt towarów do i z portu. Przebudowane zostaną drogi dojazdowe do istniejącej obwodnicy i autostrady A1. W ciągu dwóch lat chcielibyśmy uzyskać akceptację dla zmian w przebiegu układu drogowego w okolicach Gdyni, związanego z planowaną budową obwodnicy północnej aglomeracji.
Jak przekonuje marszałek, inwestycje drogowe nie będą skupione wyłącznie na Trójmieście. Zmodernizowane zostaną także główne drogi wojewódzkie łączące ośrodki powiatowe z Trójmiastem. Sztandarowym projektem komunikacyjnym będzie jednak kolej metropolitalna. - Razem z rozbudową projektu SKM będzie to nerw komunikacyjny szeroko rozumianej metropolii trójmiejskiej - mówi Struk.

Sprawniej ma być nie tylko pod względem komunikacyjnym, ale także bezpieczeństwa. Przed powodzią kompleksowo zabezpieczone zostaną Żuławy. Zmodernizowanych zostanie około 400 km wałów przeciwpowodziowych, odbudowane będą stacje pomp, przebudowane 260 km rzek i potoków oraz prawie 600 km kanałów.

- Wprowadzimy nowe standardy w systemie zarządzania szpitalami i placówkami opieki zdrowotnej - mówi Struk. - Realizujemy sześć inwestycji szpitalnych, między innymi szpital w Słupsku czy Pomorskie Centrum Traumatologii w Gdańsku. Pomorzanie zyskają system opieki zdrowotnej na znacznie wyższym poziomie.

Na znacznie wyższym poziomie ma się też znaleźć pomorska gospodarka. Ma być bardziej innowacyjna dzięki rozbudowie i budowie parków naukowo-technologicznych w Gdańsku, Gdyni, Słupsku, Kwidzynie i Debrznie. Kontynuowane będą inwestycje w pomorskie uczelnie wyższe, sprzyjające współpracy nauki i biznesu. Gospodarkę na wyższy poziom ma wprowadzić napływ inwestycji, m.in. związanych z energetyką. W ramach unijnego programu JEREMIE firmy stawiające na nowoczesne technologie będą mogły do 2015 roku korzystać z funduszy pożyczkowych i poręczeniowych wartych 1 mld zł.

- Nie możemy zapominać także o kulturze, która także jest priorytetem - mówi Struk. - Zmodernizowany zostanie Teatr Muzyczny w Gdyni, zbudowany będzie Teatr Szekspirowski w Gdańsku, powstanie Europejskie Centrum Solidarności, które ze zwielokrotnioną siłą pokaże Gdańsk jako miasto wolności. Czeka nas wiele wydarzeń kulturalnych.

Pomorze za cztery lata zmieni się na lepsze? A może to tylko życzenia samorządowców?

GDYNIA - Wojciech Szczurek nie planuje żadnych rewolucyjnych zmian
Po wyborach, w których prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i kierowane przez niego ugrupowanie Samorządność zdeklasowali konkurencję, trudno spodziewać się istotnych zmian w stylu zarządzania miastem. Program wyborczy prezydenckiego ugrupowania zresztą niczego takiego nie wieścił, miasto nadal ma harmonijnie rozwijać się na wszystkich obszarach jego aktywności.
Wojciech Szczurek zapowiedział też, że grono swoich najbliższych doradców oprze na dotychczasowych, wieloletnich współpracownikach. Jego zastępcą ds. inwestycji pozostanie Marek Stępa, za pozyskiwanie funduszy z Unii Europejskiej, pion architektury oraz pomoc społeczną nadal odpowiadał będzie Michał Guć, majątku miasta doglądał będzie Bogusław Stasiak, a pieczę nad służbą zdrowia i oświatą sprawować ma Ewa Łowkiel. Decyzjom tym trudno się dziwić. Skoro Samorządność cieszy się tak wielkim zaufaniem mieszkańców, a prezydent Gdyni otrzymuje niemal 88 procent poparcia, niepotrzebne jest mu ryzyko i wymiana trybów w tak dobrze naoliwionej maszynie.
Z miejskich inwestycji, jakie szykują się w przyszłej kadencji, na pewno dokończona zostanie już w 2011 r. przebudowa węzła przy stacji SKM Wzgórze św. Maksymiliana. Trwać będzie rozpoczęte właśnie poszerzanie ul. Chwarznieńskiej. W programie Samorządności możemy przeczytać ponadto, iż powstanie Forum Kultury, rozbudowany będzie Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, co zresztą już trwa. Wymienione są kolejne inwestycje, jak Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna na postoczniowych terenach i budowa pasażerskiego portu lotniczego Gdynia - Kosakowo. Wojciech Szczurek obiecuje mieszkańcom również kontynuowanie budowy i utwardzania osiedlowych uliczek.
Miasto zamierza za pieniądze UE nadal modernizować tabor trolejbusowy, wspierać chce także starania o powstanie kolei metropolitalnej. Już wcześniej umowy finansowania z komunalnymi spółkami przewozowymi zostały zawarte w ten sposób, iż są one zobowiązane do sukcesywnej wymiany autobusów komunikacji miejskiej.
W razie, jeśli zajdzie taka konieczność, kolejny raz rozbudowany ma zostać system monitoringu. Szczurek obiecuje również dalsze, konsekwentne wspieranie finansowe policji oraz straży pożarnej. Utrzymany ma zostać wysoki standard edukacji, miasto nie zamierza wycofać się ze współfinansowania wielkich imprez kulturalnych i dotowania tego obszaru życia. Dzięki temu w gdyńskim nadmorskim klimacie nadal odbywać ma się Heineken Open'er Festival oraz Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.
Szymon Szadurski

SOPOT - Karnowski i Fułek, czyli inne pomysły na nadchodzące cztery lata
Wojciech Fułek w walce o fotel prezydenta Sopotu prowadził swoją kampanię pod hasłem odejścia od polityki wielkich inwestycji i skupienia się na potrzebach mieszkańców. "Kluczem nie jest kolejna hala, nowy dworzec, nowa droga" - można przeczytać na pierwszych stronach programu Komitetu "Kocham Sopot" Wojciecha Fułka. W innym miejscu programu czytamy jednak o "doprowadzeniu do finału wstępnych planów i koncepcji zagospodarowania terenów dworca kolejowego i jego najbliższego otoczenia, dokończeniu projektów związanych z inwestycją w miejscu Algi". Rozwiązania wymaga także problem ruchu tranzytowego przez miasto. Komitet Wojciecha Fułka opowiada się raczej za ideą tunelu dla torów kolejowych i poprowadzeniem drogi dla samochodów w głębokim wykopie.
Komitet Fułka chciałby jednak przestawienia priorytetów w działaniach miasta i większych inwestycji w infrastrukturę komunalną - chodniki czy ulice dzielnicowe. "Planujemy korektę priorytetów i zmianę akcentów bez jakiejś specjalnej rewolucji w finansach" - zastrzega się komitet Wojciecha Fułka. W innych punktachprogramu podkreśla się rolę budownictwa komunalnego, opieki zdrowotnej - postuluje się stworzenie w Sopocie szpitala kliniki oraz rozszerzenie programów rehabilitacji i profilaktyki dla sopocian. Rozwój sportu to m.in. remont stadionu Ogniwa czy powrót do tradycji turnieju tenisowego.
Samorządność Jacka Karnowskiego swój program dla Sopotu rozdzieliła na cztery kontrakty dla poszczególnych części miasta. Jest też jednak program ogólny. Zakłada on organizację szpitala przy ulicy Polnej oraz izby porodowej przy ul. Chrobrego, rozwój budownictwa komunalnego (w tym stworzenie spółdzielni mieszkaniowej dla sopocian), rewitalizację dworca PKP, budowę tunelu przez Sopot, dokończenie budowy przystani jachtowej i prac zabezpieczających na molu (przy tej okazji program Samorządności obiecuje bezpłatny wstęp sopocian na molo).
W kontraktach dla poszczególnych dzielnic program Samorządności zapowiada m.in. budowę rond na Brodwinie i w Kamiennym Potoku, w południowej części Sopotu wybudowanie zbiornika retencyjnego przy ulicy Okrzei oraz rewitalizację stadionu Ogniwa. W Sopocie górnym program również zakłada inwestycje w zbiorniki retencyjne i system drenaży. Mieszkańcy Osiedla Mickiewicza mogliby się spodziewać dodatkowej linii autobusowej. Prace w centrum Sopotu to m.in. remonty ulic i placów zabaw, a także dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych tunelu pod torami ul. Monte Cassino.
Jarosław Zalesiński

O planach włodarzy innych miast na Pomorzu przeczytasz w czwartkowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego".

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto