Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak uratować zegar na Biskupiej Górce? Prezydent dał pierwsze dwa tysiące [ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
Jedna z najwyżej sięgających wież w Gdańsku zostanie odnowiona. Będzie wskazywała upływ czasu, a ponadto nadawać będzie muzykę dzwonów. Chodzi o wieżę na wzniesieniu zwanym: Biskupia Górka.

O tym, jak uratować zabytkowy zegar na Biskupiej Górce mówiono w środę właśnie na Biskupiej Górce.

Podczas spotkania oficjalnie zainaugurowana została realizacja projektu pt. „Prezent dla Gdańska”. Pierwszym przedsięwzięciem w ramach tego projektu ma być renowacja zabytkowego zegara na Biskupiej Górce, znajdującego się na wieży Schroniska Młodzieżowego im. Paula Benekego, która jest widoczna z wielu punktów w naszym mieście – mówił Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska.

Każdy może poprzeć akcję „Prezent dla Gdańska”, której celem jest odbudowa zabytkowego zegara wieżowego na Biskupiej Górce. Odbędą się aukcje na Allegro, loterie fantowe, tańsze zakupy dla darczyńców, wybór sms-owej piosenki, którą zaśpiewa 27 maja na Targu Węglowym Robert Janowski, a nawet… własna tabliczka przy zegarze ... Więcej wiadomości jest na stronie internetowej www.prezentdlagdanska.pl .

Organizatorami zbiórki są Fundacja Gdańska i Miasto Gdańsk, które w ten sposób chcą zapoczątkować nową tradycję z okazji Święta Miasta: „Prezent dla Gdańska”.

Chcąc zadbać o dziedzictwo kulturowe i historyczne miasta, tegorocznym prezentem będzie odtworzenie zabytkowego zegara na Biskupiej Górce – mówi Paweł Buczyński, dyrektor Fundacji Gdańskiej. - Odzyskując dawną świetność, inscenizowany zegar będzie stanowił unikatowy eksponat w Gdańsku i stanie się nowym, chętnie odwiedzanym punktem na mapie miasta, uzupełniając planowaną tam rewitalizację.

– Cel jest ambitny, ale realny - dodał Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - W pierwszej kolejności chcemy przywrócić funkcje zegara na wieży i ją podświetlić, co będzie kosztować 70 tysięcy złotych. W kolejnym etapie planujemy podkreślić walory artystyczne czyli uruchomić mechanizm walczących ze sobą statków. Termin realizacji drugiego etapu zależy od liczby zebranych środków. Może uda się przeprowadzić dwa etapy jednocześnie? To by wymagało łącznie 170 tysięcy złotych. Mierzymy siły na zamiary i deklarujemy, że w tym roku zrealizujemy pierwszy etap. Ja sam wykupiłem za 2000 złotych jedno z dwunastu miejsc na tablicy darczyńców, która umieszczona będzie przy zegarze. Zegar, jak i tereny leżące wokół niego, nie należą do miasta, lecz są własnością policji, jednak czynimy starania, by ten teren „ucywilnić”, czyli przejąć na rzecz miasta i mieszkańców.

Rewitalizacja Biskupiej Górki.

Zegar na Biskupiej Górce znajduje się na wieży schroniska młodzieżowego im. Pawła Beneke. Obiekt został wybudowany w 1938 roku, a dzwony zegarowe odlano rok później w Stoczni Gdańskiej. 21 lipca 1940 roku po raz pierwszy na wieży zegarowej ukazała się inscenizacja walk okrętów, której towarzyszyły melodie wygrywane na dzwonach.

Milczące dzwony na Biskupiej Górce.

Mimo, że schronisko Benekego nie zostało zniszczone podczas II wojny światowej, to od 1948 roku wieża stoi niewykorzystana i stopniowo niszczeje wraz z mechanizmem zegarowym. Od kompletnego zniszczenia udało się uratować część dzwonów, które znajdują się w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Obecnie na terenie schroniska znajdują się laboratoria policyjne.

Według Pawła Adamowicza – prezydenta Gdańska, policja może się wyprowadzić z Biskupiej Górki. Miejsca jest dużo – na zbudowanie nowej siedziby w Złotej Karczmie.
Niedawno udało się załatwić formalności związane z przejęciem przez miasto kilku hektarów zielni zabytkowej na Biskupiej Górce.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto