Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zatrudnić nianię? Budżet państwa pomaga rodzicom [SONDA]

opr.Kamila Kubik
123rf
Korzystanie z usług tzw. legalnych niań jest coraz popularniejsze. W woj. pomorskim mamy ich już 628, co sytuuje nas na czwartym miejscu w kraju.

Nianie zatrudniane są na podstawie umowy uaktywniającej - to forma umowy zlecenia.

- Dziecko, którym taka osoba będzie się opiekowała, musi ukończyć 20 tygodni i nie może być starsze niż 3 lub 4 lata, jeżeli nie ma w okolicy przedszkola - podkreśla Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. pomorskim. - Przy czym nianią możne być dowolna pełnoletnia osoba - nawet babcia, dziadek lub inny krewny. Nie może nią być jednak żadne z rodziców.

Umowa zawierana z nianią jest pisemna i powinna określać: strony umowy (rodzic/opiekun i niania), jej cel i przedmiot (opieka nad dziećmi), czas i miejsce sprawowania opieki, liczbę dzieci powierzonych opiece, obowiązki niani, wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty, czas na jaki została zawarta, warunki i sposób zmiany oraz rozwiązania. Po podpisaniu umowy nianię należy zgłosić w ZUS. W tym celu trzeba wypełnić formularze - pomogą tu pracownicy ZUS.

Niania, jeżeli opieka nad maluchem jest jedyną jej pracą, podlega obowiązkowo: ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu) i ubezpieczeniu zdrowotnemu, a gdy jednocześnie pracuje na cały etat - tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne i składkę tę finansuje sama. Jeśli się na to zdecyduje, rodzic potrąca składkę z pensji i odprowadza do ZUS.

TUTAJ znajdziesz formularz UMOWY UAKTYWNIAJĄCEJ

Obowiązkowe składki za nianię opłaca budżet państwa. Warunkiem jest to, aby rodzice dziecka byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, świadczyli usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług) albo prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą lub działalność rolniczą (z wyjątkiem osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników jako domownik).

By budżet państwa finansował składki od pensji, nie może ona przekraczać minimalnego wynagrodzenia, które wynosi 1850 zł. Jeśli niania zarabia więcej, nadwyżkę opłaca rodzic. Budżet nie płaci składek za nianie zatrudnione przez zawodowe rodziny zastępcze, osoby pobierające zasiłek macierzyński czy przebywające na urlopie wychowawczym. Co istotne, jeśli zatrudniający nianię rodzic straci źródło dochodów, budżet państwa opłaca składki jeszcze przez trzy miesiące.

- Mimo że rodzic co do zasady składek nie płaci, to ciążą na nim obowiązki informacyjne wobec ZUS: musi zgłosić nianię do ubezpieczeń, a następnie składać deklaracje oraz raporty miesięczne - przypomina Cieszyński.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto