Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaki wybrać grill - elektryczny, węglowy, może jednak gazowy

Elżbieta Podolska
Archiwum
Narodowy sport Polaków. Rozpoczyna się czas wielkiego grillowania w ogrodach i na działkach. Warto już teraz rozpocząć przygotowania,

Kiedyś były przedmiotem pożądania, niedostępnym w sklepach, załatwianym bądź wystanym w kolejkach. Dziś możemy wybierać i przebierać w zależności od potrzeb, upodobań, gustów i finansów. Od malutkiego pudełeczka mieszczącego się w niewielkiej siatce, po ogromne machiny na kołach. Grille, bo o nich mowa, to przyrządy do uprawiania jednego z najbardziej popularnych zajęć Polaków od wiosny do jesieni.

Grill to nie tylko znakomite jedzenie, ale także pretekst do spotkań towarzyskich, rozmów, rodzinnych zjazdów. To sposób na letnie popołudnia i wieczory w gronie przyjaciół.

Urządzenie to pełni bardzo ważną rolę w naszym kulinarnym i towarzyskim życiu, warto więc dobrze zastanowić się przed jego wyborem i zakupem. Nie kierujmy się jedynie oszczędnością, bo czasem może warto wydać nieco więcej, aby cieszyć się sprzętem przez lata.

Grillować można praktycznie wszędzie, bo nawet w mieszkaniu, gdzie wystarczy wykorzystać grill elektryczny, który nie wytwarza dymu, ponieważ tłuszcz ścieka do rynienki, a nie na rozpalone węgle.

Grille dzielimy ze względu na rodzaje zastosowanego paliwa na: gazowe, elektryczne, węglowe, opalane drewnem.

Specjaliści twierdzą, że gazowe grille są bardzo łatwe w obsłudze. Nie ma też problemów z rozpalaniem, jak przy grillu węglowym, kiedy bierze się za jego rozpalenie osoba mało wprawna i kiedy to wyrzuca drugie pudełko zapałek i wlewa kolejną butelkę rozpałki. Przy gaszeniu wystarczy po prostu przekręcić kurki i nie trzeba czekać godzin, aż ostygnie żar. Znacznie prościej jest w nim także kontrolować temperaturę. Po prostu reguluje się ją, przekręcając pokrętło.

Warto wybrać takiego grilla, który w komplecie ma kamienie lawowe. Przeznaczone są do wielokrotnego użytku. Porowate kamienie lawowe posiadają zdolność samoczyszczenia . Potrafią absorbować duże ilości wytopionego tłuszczu, chronią mięso przed nadmiernym przypaleniem.

Gaz potrzebny do rozgrzania kamieni lawowych spala się całkowicie i nie pozostawia w potrawach swojego zapachu w przeciwieństwie do niektórych płynnych podpałek w grillach węglowych. W niektórych grillach gazowych są także takie funkcje jak pieczenie chleba. Można ruszt ustawić, by grzał jak piekarnik. Firmy polecają nie tylko wielkie grille stacjonarne, ale także małe, gazowe, które spokojnie mogą nam służyć na campingach.

Jak podają producenci tych urządzeń, są także znacznie oszczędniejsze. Według nich koszt grillowania jest o około jedną trzecią mniejszy.

Natomiast grille elektryczne to "zabawki" dla pasjonatów. Można je kupić w przeróżnych rozmiarach: od niewielkich prostokątnych, które swobodnie mogą stać na stole, po ogromne kombajny z kilkoma rusztami. Grillują znacznie szybciej, bo z obu stron jednocześnie. Utrudnieniem jest jednak to, że może być stosowany jedynie w miejscach, gdzie jest dostęp do sieci. Jednak nie ma przy grillowaniu dymu, dzięki czemu zapach nie będzie przeszkadzać sąsiadom. Koszty użytkowania są wyższe niż gazowych i węglowych.

Liderem w sprzedaży są oczywiście grille węglowe. Podstawową ich zaletą jest niezależność od sieciowych źródeł energii. Wystarczy worek węgla, podpałka i kolejną przygodę z grillowaniem można rozpocząć.

Coraz popularniejsze stają się grille opalane drewnem. Są to zazwyczaj murowane i sporych rozmiarów piece. Za to można w nich przygotowywać bardzo różne potrawy, podawane w różnych porach na stół. Warto wtedy zainwestować w grill z wędzarnią, który daje znacznie więcej możliwości kulinarnych niż te zwykłe. Jedyny problem - musimy mieć kawałek gruntu, żeby go postawić.

Przy wyborze przede wszystkim zastanówmy się, jak duży powinien być ruszt, ile osób będziemy karmić. Im więcej osób będzie siadać do stołu, tym musi on być większy, żeby nie jeść partiami, a reszta głodnych nie łykała ślinki.

W tym wypadku sprawdzają się też doskonale grille piętrowe z rożnem do pieczenia kurczaka i z dwoma rusztami jeden nad drugim. Warto także sprawdzić, czy wysokość rusztu jest regulowana. Nie zawsze nasze potrawy będą płaskimi kawałkami mięsa. Czasem mogą to być też znacznie delikatniejsze kawałki ryby bądź warzywa, które potrzebują znacznie mniej ciepła.

Zastanówmy się także przy wyborze, czy ma to być grill stacjonarny, czy może podróżujemy i potrzebujemy sprzętu, który łatwo spakujemy i wrzucimy do bagażnika samochodu.

Na rynku spotkamy także grille kuliste. Taki z przykrywką jest mobilny i daje znakomite możliwości przygotowania różnorakich potraw. Bardzo łatwo jest zaaranżować strefy o różnych temperaturach. Im dalej na ruszcie od środka, tym temperatura niższa. Poza tym stosując różne aromaty: piwne, winne, drzewne, można pod pokrywą przygotować doskonałe smakołyki.

Grillowędzarnie przypominają bardziej kuchnie polowe. Często zbudowane są na bazie przyczepek lub nawet przyczep, które mogą być holowane przez samochód. Oprócz rusztów są wyposażone w komorę do wędzenia.

Koniecznie należy sprawdzić, z jakich materiałów wykonany jest grill. Muszą być naprawdę dobre, żeby urządzenie było wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Warto zwrócić uwagę np. na grille ceramiczne: wytrzymałe, trzymające temperaturę, oszczędne, bo zużywają znacznie mniej węgla. Mają tylko jedną wadę - wysoką cenę.

Wybierając grilla, sprawdź nóżki i kółeczka. Palenisko musi stać stabilne, nawet na nierównym terenie.

Posiadacze działek i ogródków często decydują się na grille murowane. Można je postawić pod wiatą, co umożliwi organizowanie przyjęć nawet w pochmurne i deszczowe dni. Mogą też stanowić ozdobę ogrodu. Wszystko zależy od fantazji projektanta i materiałów, z których zostanie wykonany.
Dla lubiących nowinki za około cztery tysiące złotych polecamy grillolodówkę. Dwa w jednym, czyli na górze grill zasilany gazem z butli, a na dole przenośna lodówka. Urządzenie wygląda jak większa walizka.

W naszych sklepach jest w czym wybierać: od jednorazowych grilli dla dwóch osób za około siedem złotych po ogromne "wypasione" urządzenia na kilkanaście tysięcy. Wystarczy określić swoje potrzeby i ruszyć na zakupy, a potem oddać się grillowemu szaleństwu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto